Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rozhledna na Velkém Javorníku v moravskoslezských Beskydech bude v srpnu uzavřena pro veřejnost. Unikátní dřevěnou stavbu je třeba opravit a dotáhnout všechny kovové spoje

28.07.2016
Rozhledna na Velkém Javorníku v moravskoslezských Beskydech bude v srpnu uzavřena pro veřejnost. Unikátní dřevěnou stavbu je třeba opravit a dotáhnout všechny kovové spoje

Autor: Lesy ČR

Popisek: Rozhledna na Velkém Javorníku potřebuje pravidelnou údržbu

Dřevěná rozhledna na Velkém Javorníku v podhůří Beskyd, postavená státním podnikem Lesy České republiky před třemi lety ve výšce 918 metrů nad mořem, bude v srpnu uzavřena. Stavbu je třeba opravit, dotáhnout kovové spoje a celkově zkontrolovat.

Bezmála šestadvacetimetrovou dřevostavbu, otevřenou v roce 2013, zpevňují ocelová táhla. Má dvě vyhlídkové plošiny - první ve výšce 15,3 metru a druhou ve 20,2 metru. Vzhledem k extrémním povětrnostním podmínkám na Velkém Javorníku je nutná letní údržba stavby. „Opravíme poškozené části, zkontrolujeme a dotáhneme kovové spoje, obrousíme a natřeme dřevěnou konstrukci,“ uvedl Marek Stonavský z Krajského ředitelství podniku Lesy ČR ve Frýdku-Místku. Koncem srpna by mělo být hotovo. Pokud ale bude počasí přát, mohla by se stavba otevřít turistům ještě před koncem prázdnin.

Dřevěná rozhledna z roku 2013

Dřevěná rozhledna z roku 2013

Vrchol Velkého Javorníku je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již déle než sto let. Svědčí o tom i první vybudování útulny v roce 1895 za arcibiskupa Dr. Theodora Kohna, která byla v roce 1897 dána arcibiskupstvím k dispozici Pohorské jednotě Radhošť. Útulna byla v roce 1915 zřejmě zapálena pytláky a vyhořela.
Dne 16. 9. 1934 byl položen základní kámen nové chaty na Velkém Javorníku, která byla slavnostně otevřena 4. 8. 1935. Současně byla v roce 1934 postavena na vrcholu Velkého Javorníku také rozhledna. Původně se jednalo o triangulační věž, kterou v roce 1929 zbudoval tehdejší Zeměměřičský úřad. Byla to jednoduchá dřevěná konstrukce o výšce přibližně 13 metrů, s pozorovatelnou ve zdruba desetimetrové výšce. Z důvodu nedostatečné údržby a následně havarijního stavu ale musela být v roce 1967 odstraněna.

Chata na Javorníku

Chata na Javorníku

Stavba současné rozhledny byla započata v září 2012 - vybudování základů a základové desky, a dokončena v červenci 2013 - vlastní dřevěná konstrukce. Slavnostní otevření se uskutečnilo 15.srpna 2013  a celkové náklady dosáhly 3,6 milionu korun. Z rozhledny je překrásný výhled na Frenštátskou brázdu, masiv předních hor Beskyd až po Lysou horu, Ondřejník, Poodří, Štramberk, Veřovické vrchy a za příznivého počasí až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry na východě a Jeseníky s Pradědem na severozápadě. Na nejvyšším ochozu jsou umístěny panoramatické tabule pro snadnější orientaci.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace