Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozhledna na Velkém Javorníku v moravskoslezských Beskydech bude v srpnu uzavřena pro veřejnost. Unikátní dřevěnou stavbu je třeba opravit a dotáhnout všechny kovové spoje

28.07.2016
Rozhledna na Velkém Javorníku v moravskoslezských Beskydech bude v srpnu uzavřena pro veřejnost. Unikátní dřevěnou stavbu je třeba opravit a dotáhnout všechny kovové spoje

Autor: Lesy ČR

Popisek: Rozhledna na Velkém Javorníku potřebuje pravidelnou údržbu

Dřevěná rozhledna na Velkém Javorníku v podhůří Beskyd, postavená státním podnikem Lesy České republiky před třemi lety ve výšce 918 metrů nad mořem, bude v srpnu uzavřena. Stavbu je třeba opravit, dotáhnout kovové spoje a celkově zkontrolovat.

Bezmála šestadvacetimetrovou dřevostavbu, otevřenou v roce 2013, zpevňují ocelová táhla. Má dvě vyhlídkové plošiny - první ve výšce 15,3 metru a druhou ve 20,2 metru. Vzhledem k extrémním povětrnostním podmínkám na Velkém Javorníku je nutná letní údržba stavby. „Opravíme poškozené části, zkontrolujeme a dotáhneme kovové spoje, obrousíme a natřeme dřevěnou konstrukci,“ uvedl Marek Stonavský z Krajského ředitelství podniku Lesy ČR ve Frýdku-Místku. Koncem srpna by mělo být hotovo. Pokud ale bude počasí přát, mohla by se stavba otevřít turistům ještě před koncem prázdnin.

Dřevěná rozhledna z roku 2013

Dřevěná rozhledna z roku 2013

Vrchol Velkého Javorníku je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již déle než sto let. Svědčí o tom i první vybudování útulny v roce 1895 za arcibiskupa Dr. Theodora Kohna, která byla v roce 1897 dána arcibiskupstvím k dispozici Pohorské jednotě Radhošť. Útulna byla v roce 1915 zřejmě zapálena pytláky a vyhořela.
Dne 16. 9. 1934 byl položen základní kámen nové chaty na Velkém Javorníku, která byla slavnostně otevřena 4. 8. 1935. Současně byla v roce 1934 postavena na vrcholu Velkého Javorníku také rozhledna. Původně se jednalo o triangulační věž, kterou v roce 1929 zbudoval tehdejší Zeměměřičský úřad. Byla to jednoduchá dřevěná konstrukce o výšce přibližně 13 metrů, s pozorovatelnou ve zdruba desetimetrové výšce. Z důvodu nedostatečné údržby a následně havarijního stavu ale musela být v roce 1967 odstraněna.

Chata na Javorníku

Chata na Javorníku

Stavba současné rozhledny byla započata v září 2012 - vybudování základů a základové desky, a dokončena v červenci 2013 - vlastní dřevěná konstrukce. Slavnostní otevření se uskutečnilo 15.srpna 2013  a celkové náklady dosáhly 3,6 milionu korun. Z rozhledny je překrásný výhled na Frenštátskou brázdu, masiv předních hor Beskyd až po Lysou horu, Ondřejník, Poodří, Štramberk, Veřovické vrchy a za příznivého počasí až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry na východě a Jeseníky s Pradědem na severozápadě. Na nejvyšším ochozu jsou umístěny panoramatické tabule pro snadnější orientaci.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace