Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Deset dní ji všichni marně hledali, pak ji našli jen kousek od domova. Stojí za smrtí šestnáctileté Lucie internetový spolek sebevrahů? A proč rodina policii nevěří?

17.01.2016
Deset dní ji všichni marně hledali, pak ji našli jen kousek od domova. Stojí za smrtí šestnáctileté Lucie internetový spolek sebevrahů? A proč rodina policii nevěří?

Foto: Facebook

Popisek: Pátrání po šestnáctileté Lucii z Nového Jičína skončilo tragicky

KRIMI V zahraničních televizních kriminálkách jsme to viděli již mnohokrát, v české realitě jsme se ale s takovým případem ještě nesetkali. Smrt šestnáctileté Lucie z Nového Jičína je stále obestřena tajemstvím. Dohnal ji snad k dobrovolnému odchodu ze života internetový spolek sebevrahů?

Prý si jenom na chvilku odskočila s tím, že se vrátí domů na večeři. Od té chvíle ji už živou nikdo nespatřil. Až po desetidenním usilovném pátrání bylo její tělo objeveno v místech, kde pátrači hledali hned první den. Navíc si osudné místo sama vyfotila a podle serveru TN.cz umístila snímek jen pár hodin před svým zmizením na svůj instagramový účet. Přivolaný lékař neshledal cizí zavinění, a tak byla nařízena soudní pitva. Dohnal ji snad k dobrovolnému odchodu ze života kdosi neznámý cílenou dlouhodobou psychickou manipulací?

Jen tak si odskočila

Byl to všední den jako každý jiný. V úterý 5. ledna měla šestnáctiletá středoškolačka z Nového Jičína čerstvě za sebou povánoční návrat do školy a prý se tam v těchto dnech neudálo nic dramatického. Domů se vrátila jako jindy, pak ale jen houkla na rodiče, že si na chvilku odskočí. Kromě mobilního telefonu, který nedávala nikdy z ruky, si prý s sebou nevzala nic, dokonce nechala zapnutý i počítač.

„Neměla důvod utéct, odejít, doma měla vše, nač si vzpomněla. Byla pro nás vždy na prvním místě. Nikdy jsme na ní nepozorovali, že by kouřila, pila alkohol nebo brala drogy,“ napsal její otec Jiří na sociální síti. „Standardně měla být do dvaceti hodin doma a ve dvaadvacet hodin v posteli, když byla druhý den škola. Ona opravdu jen odešla z domu a už se nevrátila… Nic víc v tom pro nás všechny není.“

Místo, kde byla Lucie nalezena, si podle TN.cz sama vyfotila a umístila na Instagram

Místo, kde byla Lucie nalezena, si podle TN.cz sama vyfotila a umístila na Instagram

Neuspěli psi ani vrtulník

Pátrání po zmizelé dívce bylo velmi intenzivní a hned během prvního dne policisté důkladně prohledali i známou novojičínskou vyhlídku Skalky, kde bylo o deset dní později nalezeno její bezduché tělo. Terén je v této lokalitě hodně nepřehledný, a tak byl do akce zapojen i vrtulník, protože z výšky by ji měli pátrači spatřit. A pokud ne, jistě by ji ucítili speciálně vycvičení psi.

Středeční akce ale byla neúspěšná stejně jako pátrání v následujících dnech. Až po deseti dnech byla pohřešovaná studentka najednou nalezena v těchto místech bez známek života. Možná se chtěla rozloučit pohledem na svůj domov, možná se snažila přece jen vrátit zpátky domů, neměla už ale na to dostatek sil. Pokud opravdu došla na místo své smrti sama, zůstává otázkou, kde a event. s kým vlastně byla celých deset dní. Její otec je však přesvědčen, že tam musel kdosi neznámý její tělo odněkud dopravit.

Byla deset dní opravdu sama?

Záhadou zůstává, kde vlastně Lucie byla v nevlídném lednovém počasí celých deset dní. Česká republika je velmi hustě osídlená a vzdálenosti mezi jednotlivými obcemi zpravidla nejsou delší než čtyři až pět kilometrů. Není tudíž pravděpodobné, že by dívka, která při svém odchodu z domova rozhodně nevykazovala sebemenší psychické potíže, marně bloudila krajinou tak dlouho. Navíc byla v dobré fyzické kondici a přivolaný lékař nenašel žádné zranění, které by jí znemožnilo pohyb a stalo by se příčinou podchlazení organismu v nočních hodinách, kdy se venkovní teploty pohybovaly mírně pod nulou.

I kdyby takový stav způsobily zdravotní komplikace, které nejsou při ohledání těla zjevné, museli by ji pátrači objevit na Skalkách již následující den. Což se ovšem nestalo. „Při dnešní pokračující pátrací akci, zaměřené do jedné z oblastí Nového Jičína, jsme pohřešovanou dívku krátce po zahájení nalezli ve volném terénu bez známek cizího zavinění, ovšem mrtvou. Přesnou příčinu úmrtí určí až soudní pitva,” sdělil tiskový mluvčí novojičínské policie Petr Gřes médiím v pátek 15. ledna. Jen tak je podle něj možné zjistit, kdy vlastně dívka opravdu zemřela, a vyloučit cizí zavinění.

Čtěte také:

Případ Kramný? Napřed mne pojal děs, píše nám právník z Orlicka. A dodává informace, které dosud nezazněly, třeba jaký je motiv vraždy dcery?

Padla do spárů zákeřného manipulátora?

Lucie byla jedináček, milující rodiče by jí snesli modré z nebe, a tak podle nich neměla sebemenší důvod přemýšlet o sebevraždě. Jednou z doposud nezodpovězených otázek ale zůstává, zda se nemohla stát obětí zákeřného manipulátora, s nímž se mohla seznámit na některé sociální síti. „Citlivou duši teenagera není až tak složité vtáhnout do skupiny ‘spřízněných duší‘, a pak ji cíleně směrovat i k údajně společnému dobrovolnému odchodu z tohoto světa. Takové případy zná většina z nás z televize, bohužel ale nejsou jenom výplodem bujné fantazie scenáristů. Ve světě je zná i kriminalistická praxe,“ upozorňuje psycholožka Martina Kovářová a dodává: „Proto je nezbytné, aby rodiče věděli, s kým se jejich děti stýkají nejen v reálném světě, ale i v tom virtuálním."

Luciin případ navíc poukázal na další díru v našich zákonech, které za rychlým rozvojem komunikačních médií velmi zaostávají. Na to, že okamžitě po Luciině zmizení nebylo možné dostat se na její profily na internetu, které by mohly pátračům přinést vodítko, si totiž její otec stěžoval ještě celých šest dní poté, co se ztratila. „Nechápeme, že »asi« (neověřoval jsem to) legislativa ČR neumožňuje policii si v těchto výjimečných případech okamžitě vyžádat výpisy z hovorů a SMS, dále hesla k internetovým účtům a tak podobně. Vše je to hrozně zdlouhavé... Vždyť jde o dítě,“ napsal pan Jiří v jednom ze svých příspěvků na Facebooku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská