Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Současné vyplácení sociálních dávek je neefektivní, říká starosta z „Města pro byznys", který rozděluje bezdomovce na několik kategorií

13.11.2015
Současné vyplácení sociálních dávek je neefektivní, říká starosta z „Města pro byznys, který rozděluje bezdomovce na několik kategorií

Foto: Odry

Popisek: Město Odry

ROZHOVOR Jak hodnotí svůj první rok ve funkci? Co se mu povedlo, a s čím naopak příliš spokojen není? Nejen s tím se svěřil Libor Helis (Změna pro Odersko 2020) z Oder na Novojičínsku, které opakovaně získaly titul „Město pro byznys". Přesto je zde ale řada dlouhodobě nezaměstnaných a bezdomovců. Kde vidí podstatu problému a co s tím? Vyjádřil se ale i k řadě dalších problémů města. A nejen k tomu...

Od loňských komunálních voleb, které vás vynesly do křesla starosty, uplynul již rok. Jak byste ho hodnotil?

Pokud bych měl použít jedno slovo, pak by to bylo – hektický. V předchozím volebním období jsem vykonával funkci místostarosty a v podstatě jsem se musel „přeorientovat“ z podnikatelské sféry na úplně jiný systém práce. Jako starosta jsem zjistil, že čas je to nejdůležitější, co člověk pro výkon této funkce potřebuje. Mám osobní cíle, které úzce souvisejí s mým novým postavením. Ty zatím naplňuji. Chci, aby vedení města bylo kompaktní, a jak se říká, „táhlo za jeden provaz“. Je to o kompromisech a  vztazích mezi lidmi. Názory mohou být různé, důležitý je pro mě výsledek, který je prospěšný pro občany města. Zní to možná otřepaně, když se ale rozhlédnu po jiných městech, jsem přesvědčený, že to není věc samozřejmá a neděje se to automaticky.

Co se týká mého „veřejného“ působení, moje funkční období začalo důležitými úkoly, a to zejména v personální sféře. Musel jsem se vypořádat s obsazením postu ředitele městské nemocnice a také tajemníka městského úřadu. Jsou to pro naše město významné pozice, na kterých závisí dobré fungování těchto institucí. Zatím je předčasné hodnotit, ale dá se říci, že situace je stabilní. Co se týká mých dalších cílů, zejména slibů daných voličům, s těmi už tak spokojený nejsem. Ale všechno chce čas, některé věci se nedají uspěchat. Zejména ve veřejné správě. Za důležitý krok považuji to, že se podařilo přijmout Programové prohlášení Rady města Oder.

Co konkrétně se vám v prvním roce podařilo prosadit z vašich priorit?

Snažím se o větší otevřenost městského úřadu na úrovni vedení města. Město Odry opakovaně získalo titul Město pro byznys. To svědčí o tom, že parametry pro otevřenost samotného úřadu směrem k veřejnosti jsou nastaveny výborně, ale chybí mi možnost občanů vyjadřovat se k dění ve veřejném životě. A to jak k otázkám, které se týkají rozvoje města jak po stránce investiční, tak v oblasti životní úrovně (kultura, sport, volnočasové aktivity všech věkových kategorií). Do voleb v roce 2010 jsem šel společně s „nezávislými“, protože se mi zdála komunikace s občany málo otevřená. Myslím si, že to byl jeden z důvodů, proč jsem dnes starostou.

Co nového čeká naopak občany Oder do konce roku?

V tomto roce jsme úspěšně dokončili tři významné akce – Cyklostezku Odry–Skála Panny Marie, Nízkoprahové centrum Odry a Denní stacionář Odry. Všechny tyto investiční projekty byly započaty již v předchozím volebním období, ale u tak velkých staveb je realizace vždy plná překvapení. Přestože byly všechny akce podpořeny z dotačních prostředků, mohlo několikrát dojít k tomu, že bychom museli dotaci i vracet. Co čeká občany do konce roku? Pokračujeme v započatých projektech a také se snažíme být připraveni na nové dotační období. To je pro nás teď prioritní.

Počet bezdomovců v ČR roste, což potvrzuje i situace v Odrách. Je s bezdomovci ve městě nějaký problém? A jak se jej v rámci svých možností snažíte řešit?
Problém bezdomovců je opravdu závažný. Z mého pohledu je však nutné rozlišit, o jaký typ bezdomovců jde. Zda si tento způsob života vybrali a nechtějí jej měnit, nebo se stali bezdomovcem nechtěně a rádi by se dostali do normálního života a jsou ochotni pro to něco udělat. V Odrách máme prozatím první typ bezdomovců, a proto je těžké jim pomoci. Musejí chtít především oni sami. Problémy s oderskými bezdomovci nejsou nijak závažné, snad až na nějaké drobné přestupky. Jediným sporným bodem v řešení bezdomovectví v našem městě je vymezení prostoru, ve kterém mohou žít.

V průběhu příštího roku by měly Odry převzít zřizovatelské kompetence Krajského střediska volného času Juventus Karviná, Centrum Odry. Co si od změny slibujete a změní se tak něco i pro občany?

Jsme mezi posledními městy, které nemají ve svých rukou volnočasové aktivity dětí a mládeže. V Odrách má zájmové vzdělávání velkou tradici a na tu bychom rádi navázali. Podpora volnočasových aktivit, zejména dětí, je jednou z našich priorit a nechci, aby to zůstalo jen na papíře. Potřebujeme mít větší vliv na středisko volného času, zejména také proto, abychom měli možnost podpořit rozvíjení se této instituce. Chceme maximální počet dětí dostat z ulice (ještě možná přesněji řečeno od počítačů) a probudit v nich zájem o kulturu, sport a ostatní aktivní volnočasové aktivity.

Odry patří mezi města, kde se dlouhodobě nedaří řešit problémy s drogovou kriminalitou. Co s tím? A uvítal byste v boji s tímto nešvarem také pomoc státu? V jakém směru?

Drogová problematika je nešvar, který nemá okamžité řešení. Je to fenomén dnešní doby a jeho příčiny pramení z mnoha směrů. Podle mého názoru jediné opravdu účinné řešení je osvěta dětí v nejranějším věku. Začíná doma u rodičů, pokračuje přes školu a velký vliv na to má stát, a to přes ty nejmenší zástupce – města a obce. To je prevence. Co se týká represe, potřebovali bychom účinnější nástroje k řešení drogové problematiky přímo u zdrojů, u prodejců a distributorů drog. Stejně jako systém sociálních dávek je také drogová problematika závislá na legislativě. Bez kvalitních, funkčních a vymahatelných zákonů a také bez kvalitních výkonných složek, zejména policie, nemůžeme z postů starostů obcí nic změnit. Podle odhadů se v Odrách počet závislých pohybuje v řádech desítek jedinců. Většinou jde o mladé lidi, jež spadnou do pasti, ze které si sami nepomohou. Pomocná ruka města a ostatních institucí tady snad bude pořád, ale problém je v samotné distribuci, případně výrobě drog. Tam nemáme, jak zasáhnout. Na tomto úseku je před námi ještě dlouhá cesta, zatím nejsme schopni nic změnit. Jen trpělivě pokračovat v preventivních opatřeních, informovanosti našich občanů a případné pomoci lidem, kteří do drogové pasti spadli.

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš