Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Polsku má už hodně hříchů a vjel na koleje ve Studénce, když svítila červená: Zemřeli tři lidé, 18 je zraněných. Nechtěl totiž platit mýto

25.07.2015
V Polsku má už hodně hříchů a vjel na koleje ve Studénce, když svítila červená: Zemřeli tři lidé, 18 je zraněných. Nechtěl totiž platit mýto

Autor: HitRadio Orion

Popisek: Tragédie ve Studénce

Tři mrtví, osmnáct zraněných, škoda 160 milionů korun. Taková je děsivá bilance středeční nehody, kterou zavinil padesátiletý řidič kamionu. Vjel totiž na přejezd, přestože už svítila červená světla a padaly závory. Ty ho následně na přejezdu ve Studénce uvěznily a srážka s řítícím se pendolinem byla neodvratná.

Dnes novojičínský okresní soud na muže uvalil vazbu, za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí tři až deset let vězení. Státní zástupce se totiž obával, aby se řidič trestnímu řízení nevyhýbal. Podle soudce Radima Švece řidič svého činu upřímně lituje, postupně mu dochází, co způsobil. Zároveň prý i připustil, že věděl, že vjel na červenou. Před soudem skrýval svou tvář, eskorta jej přivedla ke stání s kšiltovkou na hlavě, která mu zakrývala oči. Podle informací Deníku.cz má řidič velmi špatné svědomí, zvláště jak se postupně dozvídá o obětech. Psychicky jej to prý velmi zasáhlo.  Blesk.cz naopak přinesl informaci, že padesátiletý polský řidič kamionu výčitky svědomí nevykazuje… A Studénkou projížděl proto, aby se vyhnul placení mýtného.

Měl prorazit závory…

Řidič v době srážky zůstal v kabině nákladního vozu, stál však tak „šikovně“, že řidič urazil zadní část vozu, jemu samotnému se nic nestalo. Po nehodě se okamžitě vyrojily rady, že stačilo závory prorazit a k hrozivé nehodě by nedošlo. Polský kamioňák si podle všeho vybral tu nejhorší možnou variantu – zůstal stát v kolejišti.

Podle zástupce ředitele moravskoslezské policie polský řidič na českých silnicích předpisy dodržoval, z neoficiálních záznamů z polské strany je však prý patrné, že řidič měl poměrně dost záznamů týkajících se přestupků v Polsku.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se podařilo stáhnout data z černých skříněk z vlaku a nyní se budou vyhodnocovat. „Mělo by se z toho dát zjistit, jakou rychlostí vlak jel, jestli strojvedoucí stihnul, nebo nestihnul brzdit, nebo nastavení systémů,“ řekl pro ČTK Drápal.

Tři zranění zůstávají ve velmi vážném stavu

V ostravské a novojičínské nemocnici i nadále zůstává šest zraněných, z toho tři leží na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu. Ostatní zranění jsou již mimo ohrožení života. Jednou z těch je i Drahomíra Kudrnová, která při nehodě seděla v prvním vagonu. Jela se svojí matkou od příbuzných zpět domů na Plzeňsko. „Když jsme narazili, tak najednou vedle mě ležel nějaký trám, ale nevím, co to bylo. Asi jsem měla štěstí, že mne ten náraz vystřelil. Kdybych zůstala sedět, už bych tady nebyla,“ řekla Kudrnová serveru iDnes.cz. Její maminka měla jen lehčí zranění. Ona sama leží v nemocnici po operaci zlomené ruky.

Vlaky na místě neštěstí už jezdí po všech čtyřech kolejích, kvůli opravám je však snížená rychlost.

Už podruhé!

První velká železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace