Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Polsku má už hodně hříchů a vjel na koleje ve Studénce, když svítila červená: Zemřeli tři lidé, 18 je zraněných. Nechtěl totiž platit mýto

25.07.2015
V Polsku má už hodně hříchů a vjel na koleje ve Studénce, když svítila červená: Zemřeli tři lidé, 18 je zraněných. Nechtěl totiž platit mýto

Foto: HitRadio Orion

Popisek: Tragédie ve Studénce

Tři mrtví, osmnáct zraněných, škoda 160 milionů korun. Taková je děsivá bilance středeční nehody, kterou zavinil padesátiletý řidič kamionu. Vjel totiž na přejezd, přestože už svítila červená světla a padaly závory. Ty ho následně na přejezdu ve Studénce uvěznily a srážka s řítícím se pendolinem byla neodvratná.

Dnes novojičínský okresní soud na muže uvalil vazbu, za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí tři až deset let vězení. Státní zástupce se totiž obával, aby se řidič trestnímu řízení nevyhýbal. Podle soudce Radima Švece řidič svého činu upřímně lituje, postupně mu dochází, co způsobil. Zároveň prý i připustil, že věděl, že vjel na červenou. Před soudem skrýval svou tvář, eskorta jej přivedla ke stání s kšiltovkou na hlavě, která mu zakrývala oči. Podle informací Deníku.cz má řidič velmi špatné svědomí, zvláště jak se postupně dozvídá o obětech. Psychicky jej to prý velmi zasáhlo.  Blesk.cz naopak přinesl informaci, že padesátiletý polský řidič kamionu výčitky svědomí nevykazuje… A Studénkou projížděl proto, aby se vyhnul placení mýtného.

Měl prorazit závory…

Řidič v době srážky zůstal v kabině nákladního vozu, stál však tak „šikovně“, že řidič urazil zadní část vozu, jemu samotnému se nic nestalo. Po nehodě se okamžitě vyrojily rady, že stačilo závory prorazit a k hrozivé nehodě by nedošlo. Polský kamioňák si podle všeho vybral tu nejhorší možnou variantu – zůstal stát v kolejišti.

Podle zástupce ředitele moravskoslezské policie polský řidič na českých silnicích předpisy dodržoval, z neoficiálních záznamů z polské strany je však prý patrné, že řidič měl poměrně dost záznamů týkajících se přestupků v Polsku.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se podařilo stáhnout data z černých skříněk z vlaku a nyní se budou vyhodnocovat. „Mělo by se z toho dát zjistit, jakou rychlostí vlak jel, jestli strojvedoucí stihnul, nebo nestihnul brzdit, nebo nastavení systémů,“ řekl pro ČTK Drápal.

Tři zranění zůstávají ve velmi vážném stavu

V ostravské a novojičínské nemocnici i nadále zůstává šest zraněných, z toho tři leží na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu. Ostatní zranění jsou již mimo ohrožení života. Jednou z těch je i Drahomíra Kudrnová, která při nehodě seděla v prvním vagonu. Jela se svojí matkou od příbuzných zpět domů na Plzeňsko. „Když jsme narazili, tak najednou vedle mě ležel nějaký trám, ale nevím, co to bylo. Asi jsem měla štěstí, že mne ten náraz vystřelil. Kdybych zůstala sedět, už bych tady nebyla,“ řekla Kudrnová serveru iDnes.cz. Její maminka měla jen lehčí zranění. Ona sama leží v nemocnici po operaci zlomené ruky.

Vlaky na místě neštěstí už jezdí po všech čtyřech kolejích, kvůli opravám je však snížená rychlost.

Už podruhé!

První velká železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová