Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiér Sobotka se prý znovu může bát orgánů kvůli prodeji dolů OKD Zdeňku Bakalovi. Na světlo vytahuje známou kauzu investigativní novinářka, co odešla od Babiše

18.06.2015
Premiér Sobotka se prý znovu může bát orgánů kvůli prodeji dolů OKD Zdeňku Bakalovi. Na světlo vytahuje známou kauzu investigativní novinářka, co odešla od Babiše

Autor: CEED

Popisek: Zdeněk Bakala

Nadohled už se přiblížil začátek procesu, který může ukončit klid premiéra Bohuslava Sobotky. Vyšetřovací spis totiž obsahuje řadu informací, které jsou pro Sobotku velmi nepříjemné.

Jde o proces v kauze nevýhodné privatizace firmy OKD, která roky vrhá stín na kariéru současného premiéra. Server bývalé šéfredaktorky a investigativní novinářky Sabiny Slonkové Neovlivní.cz zjistil, že po měsících průtahů se soudci dohodli, kdo bude proces projednávat. Má jím být soud pro Prahu 2, který by měl případ projednat v „dohledné době“.

Privatizaci severomoravské černouhelné společnosti v roce 2004 řídil tehdejší ministr financí, jímž byl nynější premiér Bohuslav Sobotka. Tato privatizace byla podle vyšetřovatelů pro stát velmi nevýhodná. Obžalobě čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle žalobce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A Kuta se Škurkem navrhli vládě privatizaci OKD za výrazně podhodnocenou cenu. Všichni tři vinu popírají.

Nynější obžalovaní jsou jen pěšáci

Podle serveru jsou nicméně zmínění obžalovaní jen „pěšáci“, kteří prodej OKD takzvaně administrovali. Policie od začátku prověřovala především Sobotku, respektive jeho roli v celé transakci. Detektivové si dokonce nechali vypracovat analýzu, která měla rozkrýt odpovědnost současného ministerského předsedy i jeho tehdejších vládních kolegů.

Sobotka, ani nikdo jiný z vlády nakonec obžalováni nebyli. Státním zástupcům chybějí důkazy, že by se v případu dopustili trestného činu.

Ve spisu jsou pro Sobotku velmi nepříjemné informace

Jenže spis obsahuje řadu informací, které jsou pro Sobotku velmi nepříjemné. Především Sobotka prodal OKD výrazně pod cenou, ač měl šanci prodat uhelnou společnost dráž. Ukázalo se totiž, že ve chvíli, kdy měl stát díky stížnosti u Evropské komise možnost prodejní cenu za doly znovu zvážit a přimět kupce k jejímu navýšení, Sobotkovo ministerstvo nechalo původní prodejní cenu obhájit. Do Bruselu totiž putoval pod hlavičkou „Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády“ posudek s neúplnými informacemi. „Dokumenty ve vyšetřovacím spisu nadto ukazují, že jej ministerstvo nechalo vypracovat kupcem OKD. Konkrétně jeho advokáty z AK Pokorný, Wagner & spol., kteří neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit,“ upozorňuje list s tím, že právě v této kanceláři Sobotka dříve pracoval. A jejím spolumajitelem je premiérův blízký přítel Radek Pokorný.

Ministerstvo financí prý před rokem přiznalo, že v minulosti Evropskou komisi skutečně obelhalo. Prostě dodalo takové „podklady“, aby Evropská komice obchod schválila. „Evropská komise v roce 2011 nijak nepřezkoumávala informace, které jako reakci k otázce privatizace OKD obdržela od České republiky. Nyní zjištěné skutečnosti ukazují, že tyto informace byly zavádějící, či dokonce nepravdivé,“ uvedl v loňském roce mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.

Sám Sobotka všechny otázky na OKD odráží tvrzením, že privatizace byla v pořádku.

Zamíchá negativní publicita o Sobotkovi vládními kartami?

Ministerstvo financí v čele se současným předsedou vlády v roce 2004 navrhlo vládě Stanislava Grosse schválit prodej 46 procent státního podílu v OKD za 4,1 miliardy korun. Podle informací v médiích se ministerstvo financí v srpnu roku 2013 přihlásilo jako poškozený s nárokem na náhradu škody do trestní kauzy, týkající se oné privatizace OKD v roce 2004.

Sobotka při privatizaci OKD zastupoval zájmy státu, jeho alter ego Pokorný, právník dlouhodobě spolupracující s Bakalou, zastupoval kupujícího. Výsledkem bylo, že Bakala získal 46procentní podíl v OKD za nižší cenu, než měly samotné byty OKD, které byly součástí privatizace a které měly být i podle Bakalova veřejného příslibu nabídnuty k prodeji jejich nájemníkům za pro ně výhodnou cenu. Podle posudku společnosti Ernst & Young mohl stát v privatizaci získat 24 miliard korun, tedy téměř šestkrát více, než dostal.

Bakala tehdy slíbil, že 44 000 bytů, které v této privatizaci získal, odprodá jejich nájemníkům, a to za podmínek, které pro ně budou výhodné. Svůj slib však štědrý sponzor sil pravdy a lásky nedodržel a nájemníci těchto bytů dnes platí běžné tržní nájemné. Řada z nich jsou příjemci příspěvku na bydlení, takže Bakalova firma ještě nepřímo inkasuje veřejné prostředky," vyjádřil se před časem někdejší premiér Jiří Paroubek.

Kauza bytů OKD může být podle něj spouštěčem vládní krize, neboť to byl Sobotka, který jako ministr financí svou péčí významně přispěl k tomu, aby Bakala „za hubičku“ získal státní podíl v OKD i se 44 000 byty, které jsou vzhledem k situaci jeho krachující NWR jediným cenným aktivem, které vlastní," dodává Paroubek. Podle odhadů realitních makléřů, orientujících se v cenách nemovitostí v daném kraji, mají byty hodnotu 34 miliard korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace