Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za druhé světové války je uzmuli nacisté. Kostelní zvony už jsou po 73 letech doma v Bohumíně. Mají mužská jména, Adam a Josef

01.05.2015
Za druhé světové války je uzmuli nacisté. Kostelní zvony už jsou po 73 letech doma v Bohumíně. Mají mužská jména, Adam a Josef

Autor: Město Bohumín

Popisek: Bohumínský zvon opět na svém místě.

FOTO Dva téměř čtyřsetleté zvony Adam (1200 kg) a Josef (650 kg) se ve středu 22. dubna odpoledne vrátily po 73 letech domů do starobohumínského kostela Narození Panny Marie. Za druhé světové války je odsud totiž odvezli nacisté, aby je roztavili a využili k vojenským účelům. Naštěstí se tak nestalo a občanskému sdružení Přátel bohumínské historie se po letech podařilo s Německem vyjednat návrat zvonů zpět do Bohumína.

Někteří se kvůli ceremonii „vyšvihli" do krojů

Slavnostní ceremoniál si nenechaly ujít desítky lidí z celého Bohumína. Někteří je vítali stylově, a to v replikách bohumínských krojů z dílny z vlastivědně-etnografického klubu při občanském sdružení Maryška.

Dojetí se při jejich přivítání neubránil ani starobohumínský farář Kalikst Jan Mryka. „Z návratu zvonů máme obrovskou radost. Ve zvonici už sice máme nové zvony, ale do pěti let bychom chtěli sehnat peníze a staticky prověřit, zda by ty původní mohly být umístěny ve zvonici u těch současných. Dočasně proto budou původní zvony umístěny po dohodě s městem ve vestibulu secesního Národního domu, který právě prochází opravou a je od kostela vzdálen pár desítek metrů,“ nechal se slyšet zdejší farář Kalikst Jan Mryka.

„Než oprava skončí, budou zvony volně přístupné v boční kostelní kapli a návštěvníci si je budou moci prohlédnout,“ doplnil.

Němci vrátili zvony na své náklady

Aktu oficiálního navrácení zvonů se zúčastnil také velvyslanec SRN Freytag von Loringhoven i delegát Ministerstva zahraničí nebo místní představitelé města a církve. Německo zvony vrátilo české straně na své náklady už v polovině prosince. Ty ale nejprve putovaly do zvonařské dílny v Brodku u Přerova, kde prošly očistou a restaurátorskými pracemi. Město na lázeňskou kúru přispělo částkou 140 tisíc korun.

Historie zvonů sahá až do roku 1620, kdy je zhotovil opavský mistr Hans Knauff. Zvony sloužily ve Starém Bohumíně až do března 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Stáří a hodnota zvonů je ale naštěstí uchránily před roztavením a využitím materiálu k vojenským účelům. Starobohumínské artefakty skončily na čas na hřbitově zvonů. Pak sloužily ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu, kde zvonily plných 62 let. Česka strana usilovala roky o jejich navrácení. Po řadě jednání se celý proces podařilo loni dotáhnout do úspěšného konce.

Jako připomínka historie poslouží zmenšené repliky  

Připomínkou navrácení původních zvonů do kostela Narození Panny Marie ve Starém Bohumíně budou rovněž originální dárkové předměty. Zájemci si mohou domů pořídit zmenšeniny starých zvonů.

Výrobu malých kopií původních zvonů nabídla zvonařská dílna z Brodku u Přerova. „Upomínkové zvonečky budou z kvalitního bronzu, který zaručuje jejich jedinečný a kvalitní zvuk. Součástí je i dárková krabička s certifikátem,“ uvedl Zbyněk Krůl ze sdružení Přátel bohumínskéhistorie.

Zvonky budou, stejně jako originály, ve dvou velikostech. Miniatura Adama bude mít jedenáct centimetrů, kopie menšího Josefa sedm a půl. Upomínkové zvonky si mohou zájemci objednat v domě U Rytíře na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně. Větší přijde na 1 080, menší na 630 korun. Počet zvonků sdružení objedná podle zájmu sběratelů. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace