Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za druhé světové války je uzmuli nacisté. Kostelní zvony už jsou po 73 letech doma v Bohumíně. Mají mužská jména, Adam a Josef

01.05.2015
Za druhé světové války je uzmuli nacisté. Kostelní zvony už jsou po 73 letech doma v Bohumíně. Mají mužská jména, Adam a Josef

Foto: Město Bohumín

Popisek: Bohumínský zvon opět na svém místě.

FOTO Dva téměř čtyřsetleté zvony Adam (1200 kg) a Josef (650 kg) se ve středu 22. dubna odpoledne vrátily po 73 letech domů do starobohumínského kostela Narození Panny Marie. Za druhé světové války je odsud totiž odvezli nacisté, aby je roztavili a využili k vojenským účelům. Naštěstí se tak nestalo a občanskému sdružení Přátel bohumínské historie se po letech podařilo s Německem vyjednat návrat zvonů zpět do Bohumína.

Někteří se kvůli ceremonii „vyšvihli" do krojů

Slavnostní ceremoniál si nenechaly ujít desítky lidí z celého Bohumína. Někteří je vítali stylově, a to v replikách bohumínských krojů z dílny z vlastivědně-etnografického klubu při občanském sdružení Maryška.

Dojetí se při jejich přivítání neubránil ani starobohumínský farář Kalikst Jan Mryka. „Z návratu zvonů máme obrovskou radost. Ve zvonici už sice máme nové zvony, ale do pěti let bychom chtěli sehnat peníze a staticky prověřit, zda by ty původní mohly být umístěny ve zvonici u těch současných. Dočasně proto budou původní zvony umístěny po dohodě s městem ve vestibulu secesního Národního domu, který právě prochází opravou a je od kostela vzdálen pár desítek metrů,“ nechal se slyšet zdejší farář Kalikst Jan Mryka.

„Než oprava skončí, budou zvony volně přístupné v boční kostelní kapli a návštěvníci si je budou moci prohlédnout,“ doplnil.

Němci vrátili zvony na své náklady

Aktu oficiálního navrácení zvonů se zúčastnil také velvyslanec SRN Freytag von Loringhoven i delegát Ministerstva zahraničí nebo místní představitelé města a církve. Německo zvony vrátilo české straně na své náklady už v polovině prosince. Ty ale nejprve putovaly do zvonařské dílny v Brodku u Přerova, kde prošly očistou a restaurátorskými pracemi. Město na lázeňskou kúru přispělo částkou 140 tisíc korun.

Historie zvonů sahá až do roku 1620, kdy je zhotovil opavský mistr Hans Knauff. Zvony sloužily ve Starém Bohumíně až do března 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Stáří a hodnota zvonů je ale naštěstí uchránily před roztavením a využitím materiálu k vojenským účelům. Starobohumínské artefakty skončily na čas na hřbitově zvonů. Pak sloužily ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu, kde zvonily plných 62 let. Česka strana usilovala roky o jejich navrácení. Po řadě jednání se celý proces podařilo loni dotáhnout do úspěšného konce.

Jako připomínka historie poslouží zmenšené repliky  

Připomínkou navrácení původních zvonů do kostela Narození Panny Marie ve Starém Bohumíně budou rovněž originální dárkové předměty. Zájemci si mohou domů pořídit zmenšeniny starých zvonů.

Výrobu malých kopií původních zvonů nabídla zvonařská dílna z Brodku u Přerova. „Upomínkové zvonečky budou z kvalitního bronzu, který zaručuje jejich jedinečný a kvalitní zvuk. Součástí je i dárková krabička s certifikátem,“ uvedl Zbyněk Krůl ze sdružení Přátel bohumínskéhistorie.

Zvonky budou, stejně jako originály, ve dvou velikostech. Miniatura Adama bude mít jedenáct centimetrů, kopie menšího Josefa sedm a půl. Upomínkové zvonky si mohou zájemci objednat v domě U Rytíře na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně. Větší přijde na 1 080, menší na 630 korun. Počet zvonků sdružení objedná podle zájmu sběratelů. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš