Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nekonečný seriál Město na severu, Dietl by zíral: Lidé se tu necítí bezpečně, stěžují si na nepřizpůsobivé. Jak se ale zbavit ubytoven? Čtěte, jak to chodí

23.04.2015
Nekonečný seriál Město na severu, Dietl by zíral: Lidé se tu necítí bezpečně, stěžují si na nepřizpůsobivé. Jak se ale zbavit ubytoven? Čtěte, jak to chodí

Foto: ČT

Popisek: Nepřizpůsobiví, ilustrační foto

Bohumínští radní chtějí dát stopku ubytovnám ve městě. „Bohumíňáci se v blízkosti ubytoven necítí bezpečně. Stěžují si na jednání a chování jejich obyvatel. To ale majitele ubytoven nezajímá, těm jde hlavně o peníze. Problémy, které přináší koncentrace sociálně slabých na jednom místě, pak musí řešit město. Do problematických míst jsme přidali kamery i veřejné osvětlení. Strážníci lokalitu nonstop monitorují a tráví tady téměř celé denní směny. Snažíme se, aby lidé z ubytoven oblékli reflexní vesty veřejně prospěšných pracovníků, uklízeli město a nepoflakovali se před domem,“ uvedl starosta města Petr Vícha.

A z toho důvodu se vedení města rozhodlo využít novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, která začne platit od 1. května. Lidé, bydlící na ubytovnách a pobírající od úřadu práce doplatek na bydlení, budou totiž nově k jeho vyplacení potřebovat souhlas obce. V případě nesouhlasu úřad práce peníze za bydlení v ubytovně jejich majitelům nevyplatí.

Absolutní nepřipravenost

Jak je ale v Česku zvykem, změnu systému hatí podle bohumínských absolutní nepřipravenost. Přestože zákon schválili poslanci vloni na podzim, do dnešního dne nemají města a obce od Ministerstva práce a sociálních věcí přesné metodické pokyny, jak postupovat. Rozhodnout by ovšem podle ministerstva měla města bezodkladně a hlavně záporné stanovisko řádně zdůvodnit. O žadatelích přitom město kromě jména a trvalého bydliště neví vůbec nic. A úřad práce není oprávněn poskytnout městu o lidech na ubytovnách jakékoli údaje.

„Nad novelou tak visí řada otazníků, nad kterými bezradně krčí rameny jak představitelé měst, tak úřadu práce i krajští úředníci, kteří budou v případě neudělení souhlasu obce pověřeni rozhodnutí měst přezkoumat,“ uvedla tisková mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. První změny v sociálním bydlení sice tedy platí již od letošního roku, ministerstvo však na novém zákoně pilně pracuje. Podle mluvčího resortu Petra Habáně se s účinností počítá dokonce až od 1. ledna 2017.

Stanoviska budou nesouhlasná

„V Bohumíně žije v ubytovnách asi kolem čtyř lidí včetně dětí. Úřad práce bude přitom žádat o bezodkladné stanovisko u každého žadatele o výplatu doplatku na bydlení,“ pokračovala Balcarová s tím, že v Bohumíně budou o stanoviscích rozhodovat radní, ti zasedají jednou do měsíce.

„Ve chvíli, kdy o daném člověku nic nevíme a od úřadu práce o těchto lidech žádné podklady nezískáme, nebudeme moci objektivně posoudit jeho situaci a udělit mu souhlas s vyplacením doplatku. Proto je velmi pravděpodobné, že naplníme literu zákona a naše stanoviska s doplatkem na bydlení v ubytovnách budou nesouhlasná,“ řekl starosta Vícha.

Názorová jednota nepanuje

„Celou problematiku konzultujeme i s okolními městy a názorová jednota na udělování striktních nesouhlasů mezi Bohumínem, Karvinou, Orlovou, Havířovem a dalšími nepanuje. V Bohumíně ale ubytovací byznys dlouhodobě odsuzujeme, nesouhlasíme s ním a nehodláme ho podporovat. Naše nesouhlasy ubytovny zcela jistě nevymýtí, ale umožní nám alespoň částečně zatočit se špinavým ubytovacím byznysem,“ doplnil místostarosta Bohumína Igor Bruzi.

Nejraději by je zrušilo

Město Bohumín by ubytovny, podobě jako herny, nejraději zrušilo. Na to ovšem nemá pravomoci, jsou totiž soukromé. A počet ubytoven regulovat bohužel nemůže. „Musíme dodržovat zákony. Když soukromník splní všechny podmínky pro vznik ubytovny, zabránit mu v jeho záměru bohužel nemůžeme. Nemáme ani prostředky na to, abychom vykoupili v Bohumíně všechny soukromé objekty, u kterých hrozí vznik ubytoven. Problém by to navíc ani nevyřešilo. Ubytovací byznys se rozjel ve velkém také v soukromých bytových a rodinných domech, které jejich vlastníci pronajímají. Od Stavebního družstva Bohumín víme, že dochází ke zneužívání systém vyplácení dávek na bydlení také v družstevních bytech. I družstevníci jsou bezradní,“ poukázal Bruzi.

Ze tří na deset

Ubytovny jsou problém, který se začal ve městech rozmáhat před třemi lety, kdy exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přesunul výplatu sociálních dávek z měst na úřady práce. Od té doby se například v Bohumíně zvýšil počet ubytoven pro sociálně slabé ze tří na deset. Jedna je třeba přímo na pěší zóně a další tři o malý kousek dál v přilehlých ulicích.

Na problémy s ubytovnami poukázal v letošním roce i prezident Miloš Zeman při návštěvě severočeského regionu. I tam totiž řeší problémy s nepřizpůsobivými občany, kteří žijí v ubytovnách. Zákon o státním příspěvku na bydlení Zeman označil za jeden z nejhloupějších, který u nás až dosud existuje. „Ubytovny vznikají jako houby po dešti, což je svým způsobem jedna z forem tunelování státního rozpočtu,“ uvedl tehdy.

Podle odhadů žije v ubytovnách kolem sto tisíc lidí, v roce 2013 se mělo na doplatky na sociální bydlení vyplatit přes 2,81 miliardy korun.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová