Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané proti těžbě na Karvinsku slaví malé vítězství nad OKD

10.04.2013
Občané proti těžbě na Karvinsku slaví malé vítězství nad OKD

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Konečně je veřejnost na Karvinsku informována o seismických jevech díky webovým stránkám a OKD začne prohlížet domy ovlivněné těžbou. Krajské listy.cz o tom informovala jedna z aktivních členek výboru občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem Monika Heisigová.

Ona sama má dům v těžbou ohroženém Starém Městě a bojuje proti záměru OKD tuto městskou část poddolovat a zatopit.

Seismické jevy a plánované trhací práce konečně na internetu

„Od začátku našich aktivit jsme prosazovali, aby byla veřejnost na stránkách OKD informována o všech seismických jevech, které nastanou vlivem hornické činnosti. A konečně jsme se dočkali. Veškeré seismické jevy a plánované trhací práce včetně výstupu měření povrchových seismických stanic začala od začátku dubna uveřejňovat na svých stránkách www.dpb.cz/geofyzika/ společnost DPB Paskov,“ uvedla Heisigová, která tuto skutečnost přičítá také několikaměsíčnímu tlaku občanského sdružení na OKD. Ovšem jak zdůraznila, je to také jedna z mnoha podmínek stanoviska Ministerstva životního prostředí k dokumentacím EIA jednotlivých dolů společnosti OKD. Na webových stránkách se lidé kromě intenzity seismických jevů mohou podívat i na konkrétní mapu, kde k jevu došlo. Informace těžaři doplňují na internet jednou za 24 hodin.

Město a těžaři začnou prohlížet domy

Sdružení kromě toho dosáhlo dalšího vítězství v boji s těžaři. Karvinský náměstek Dalibor Závacký (ČSSD) na posledním březnovém zasedání zastupitelstva potvrdil, že OKD v následujících měsících začne ve spolupráci s městem postupně prohlížet domy ohrožené těžbou v  částech města Ráj, Darkov a Fryštát.

„Na tento problém jsme upozornili karvinské zastupitele, úřady i samotné OKD už v lednu letošního roku. Zjistili jsme totiž, že těžaři si neplní jednu z podmínek, ke které se zavázali v roce 2011, aby dostal Důl Darkov povolení pokračovat v těžbě. Jde právě o povinnost odborně zkontrolovat stav všech domů, které leží v oblasti ovlivněné těžbou,“ uvedla Heisigová, která to považuje za další důležité vítězství. „Je to důkaz, že máme šanci spoustu věcí změnit a, jak se říká, šlapat OKD na paty. Toto opatření by mělo pomoci lidem v situaci, kdy by jejich domovy těžba poškodila, a chtěli by po OKD žádat peníze. Dokázat rozsah případných důlních škod totiž není jednoduché a soudy se často vlečou i několik let,“ vysvětlila Krajskýmlistům.cz Monika Heisigová.

Na konci ledna se odpůrci těžby zúčastnili podle jejich slov řízení, ve kterém se rozhodovalo o povolení další těžby na Dole Darkov. Darkovští horníci v současné době kopou uhlí pod karvinským golfovým hřištěm a „Darkovským mořem“.

Těžaři se podmínce bránili, ministerstvo povinnost potvrdilo

„Při procházení podkladů jsme si všimli podmínky č. 30. Ta šachtě přikazuje od roku 2011 prohlédnout a zdokumentovat stav všech domů v oblasti, které těžba ovlivní. A to se dosud neděje. Lidé pak mají problém dokázat rozsah důlních škod,“ uvedl také Jiří Dráb, další člen občanského sdružení proti těžbě. Zástupci OKD ale namítali, že o žádné takové podmínce se v jejich dokumentech nic nepíše, a pokračování těžby bylo tedy bez dalšího prověření schváleno.

„Ale protože jsme si byli naším tvrzením jistí a nechtěli jsme se nechat šachtou jen tak odbýt, hned jsme se proti rozhodnutí odvolali. Z Ministerstva životního prostředí nám vzápětí potvrdili, že podmínka platí a šachta by domy odborně prohlédnout měla,“ řekla Monika Heisigová.

Majitelé postižených domů dostanou letáčky

Za městské radní se pak problému ujal náměstek Dalibor Závacký. Veřejně na zastupitelstvu oznámil, že město se se šachtou dohodlo na nápravě. Občané, jejichž domy by měly být v souvislosti s kauzou prohlédnuty, dostanou informativní letáčky.

„Nelíbí se nám, že vedení města samo nedohlíží na to, zda a jak OKD plní své závazky vůči městu a lidem. Je to jejich povinnost. Na řadu pro občany důležitých věcí jsme upozornili až my díky hodinám stráveným pročítáním dokumentů a setkáváním se s úředníky a odborníky na důlní činnost,“ vytkla karvinským zastupitelům Zuzana Klusová, další z aktivních členek občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem.

„Výsledky naší práce začínají být postupně vidět, a to je jen dobře,“ zdůraznila Heisigová.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová