Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané proti těžbě na Karvinsku slaví malé vítězství nad OKD

10.04.2013
Občané proti těžbě na Karvinsku slaví malé vítězství nad OKD

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Konečně je veřejnost na Karvinsku informována o seismických jevech díky webovým stránkám a OKD začne prohlížet domy ovlivněné těžbou. Krajské listy.cz o tom informovala jedna z aktivních členek výboru občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem Monika Heisigová.

Ona sama má dům v těžbou ohroženém Starém Městě a bojuje proti záměru OKD tuto městskou část poddolovat a zatopit.

Seismické jevy a plánované trhací práce konečně na internetu

„Od začátku našich aktivit jsme prosazovali, aby byla veřejnost na stránkách OKD informována o všech seismických jevech, které nastanou vlivem hornické činnosti. A konečně jsme se dočkali. Veškeré seismické jevy a plánované trhací práce včetně výstupu měření povrchových seismických stanic začala od začátku dubna uveřejňovat na svých stránkách www.dpb.cz/geofyzika/ společnost DPB Paskov,“ uvedla Heisigová, která tuto skutečnost přičítá také několikaměsíčnímu tlaku občanského sdružení na OKD. Ovšem jak zdůraznila, je to také jedna z mnoha podmínek stanoviska Ministerstva životního prostředí k dokumentacím EIA jednotlivých dolů společnosti OKD. Na webových stránkách se lidé kromě intenzity seismických jevů mohou podívat i na konkrétní mapu, kde k jevu došlo. Informace těžaři doplňují na internet jednou za 24 hodin.

Město a těžaři začnou prohlížet domy

Sdružení kromě toho dosáhlo dalšího vítězství v boji s těžaři. Karvinský náměstek Dalibor Závacký (ČSSD) na posledním březnovém zasedání zastupitelstva potvrdil, že OKD v následujících měsících začne ve spolupráci s městem postupně prohlížet domy ohrožené těžbou v  částech města Ráj, Darkov a Fryštát.

„Na tento problém jsme upozornili karvinské zastupitele, úřady i samotné OKD už v lednu letošního roku. Zjistili jsme totiž, že těžaři si neplní jednu z podmínek, ke které se zavázali v roce 2011, aby dostal Důl Darkov povolení pokračovat v těžbě. Jde právě o povinnost odborně zkontrolovat stav všech domů, které leží v oblasti ovlivněné těžbou,“ uvedla Heisigová, která to považuje za další důležité vítězství. „Je to důkaz, že máme šanci spoustu věcí změnit a, jak se říká, šlapat OKD na paty. Toto opatření by mělo pomoci lidem v situaci, kdy by jejich domovy těžba poškodila, a chtěli by po OKD žádat peníze. Dokázat rozsah případných důlních škod totiž není jednoduché a soudy se často vlečou i několik let,“ vysvětlila Krajskýmlistům.cz Monika Heisigová.

Na konci ledna se odpůrci těžby zúčastnili podle jejich slov řízení, ve kterém se rozhodovalo o povolení další těžby na Dole Darkov. Darkovští horníci v současné době kopou uhlí pod karvinským golfovým hřištěm a „Darkovským mořem“.

Těžaři se podmínce bránili, ministerstvo povinnost potvrdilo

„Při procházení podkladů jsme si všimli podmínky č. 30. Ta šachtě přikazuje od roku 2011 prohlédnout a zdokumentovat stav všech domů v oblasti, které těžba ovlivní. A to se dosud neděje. Lidé pak mají problém dokázat rozsah důlních škod,“ uvedl také Jiří Dráb, další člen občanského sdružení proti těžbě. Zástupci OKD ale namítali, že o žádné takové podmínce se v jejich dokumentech nic nepíše, a pokračování těžby bylo tedy bez dalšího prověření schváleno.

„Ale protože jsme si byli naším tvrzením jistí a nechtěli jsme se nechat šachtou jen tak odbýt, hned jsme se proti rozhodnutí odvolali. Z Ministerstva životního prostředí nám vzápětí potvrdili, že podmínka platí a šachta by domy odborně prohlédnout měla,“ řekla Monika Heisigová.

Majitelé postižených domů dostanou letáčky

Za městské radní se pak problému ujal náměstek Dalibor Závacký. Veřejně na zastupitelstvu oznámil, že město se se šachtou dohodlo na nápravě. Občané, jejichž domy by měly být v souvislosti s kauzou prohlédnuty, dostanou informativní letáčky.

„Nelíbí se nám, že vedení města samo nedohlíží na to, zda a jak OKD plní své závazky vůči městu a lidem. Je to jejich povinnost. Na řadu pro občany důležitých věcí jsme upozornili až my díky hodinám stráveným pročítáním dokumentů a setkáváním se s úředníky a odborníky na důlní činnost,“ vytkla karvinským zastupitelům Zuzana Klusová, další z aktivních členek občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem.

„Výsledky naší práce začínají být postupně vidět, a to je jen dobře,“ zdůraznila Heisigová.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace