Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bohumín zachraňuje secesní Národní dům, na úvěr

08.04.2013
Bohumín zachraňuje secesní Národní dům, na úvěr

Autor: Anna Makowická

Popisek: Národní dům v současném stavu

Secesní Národní dům v Bohumíně z roku 1907 se dočká nového kabátu. Stane se tak díky dotovanému úvěru Evropské unie. Starosta Petr Vícha (ČSSD) podepsal ve čtvrtek smlouvu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, která spravuje fond rozvoje měst.

Nejde o dotace, ale o výhodný úvěr 

„Poprvé v České republice nepůjde o evropskou dotaci, ale unikátní výhodný dlouhodobý úvěr. Město na investici až 80,2 milionů korun využije 57,5 milionů korun z evropských fondů, které bude i s využitím příjmů z hotelu splácet až 12,5 let. Úvěr městu poskytne Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. (ČMZRB), která spravuje fond rozvoje měst. Návratné financování projektů penězi z EU v Moravskoslezském kraji umožnilo zavedení iniciativy JESSICA,“ vysvětlil v pátek KrajskýmListům.cz projektu David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. 

Po rekonstrukci chtějí radní budovu pronajmout 

Podle místostarosty Bohumína Lumíra Macury (ČSSD) úvěr pokryje75 procent nákladů na rekonstrukci. „Přitom úroková sazba je mimořádně výhodná, jen 0,2 procenta. Na úrocích teda zaplatíme pouhých 800 tisíc korun. Splácet bychom měli začít až v roce 2016 a platit budeme až do roku 2025. Roční splátky budou 5,7 milionu korun,“ liboval si místostarosta Macura s tím, že radnice chce po rekonstrukci Národní dům pronajmout. „Budeme mít tak plný nárok na vrácení DPH, kterou zaplatíme za rekonstrukci,“ doplnil Macura. 

Radnice se zadlužení nebojí 

Práce na záchraně značně zchátralého Národního domu, který město koupilo před pěti lety od soukromníka, začne už v květnu. Bohumínští radní si od toho slibují, že město získá nejen pěknou secesní budovu, ale také multifunkční prostor, kde bude restaurace s kapacitou 112 lidí, taneční sál, kam se vejde 166 tanečníků, a tříhvězdičkový hotel s jedenácti pokoji pro 25 lidí. Nově přibudou výstavní prostory nebo infocentrum. Starosta Vícha věří, že se do zrekonstruovaného Národního domu vrátí mimo jiné také tradiční reprezentační plesy. Zadlužení města se nebojí: „Úvěr na Národní dům je natolik výhodný a naše finanční situace natolik zdravá, že i při našich dalších investičních plánech není zadluženost vůbec významná,“ tvrdí Vícha. 

Peníze z Evropské unie formou výhodných úvěr nabízí od května loňského roku v Moravskoslezském kraji dva fondy rozvoje měst. Jeden spravuje ČMZRB, druhý společnost Contera. V každém fondů je po 170 milionech korun, které mají být rozděleny do konce tohoto roku. Peníze mohou využít města a firmy například při regeneraci nevyužívaných nemovitostí a jejich následné přeměně pro společenské nebo turistické účely. 

Kde nemohou dotace, pomůže JESSICA 

„Typově jde v případě Bohumínského Národního domu přesně o takový projekt, na nějž by bylo velmi těžké získat evropskou dotaci a kdy je dlouhodobý úvěr výhodnější variantou,“ zhodnotil ředitel Sventek. Vznik fondů umožnilo podle jeho slov převedení prostředků z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a zavedení nové iniciativy JESSICA v Moravskoslezském kraji. „JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) je nový způsob využití peněz z evropských fondů návratnou formou na projekty, které generují zisk,“ vysvětlil Sventek.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace