Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Smažíte, vaříte? Obyvatelé Těšína začnou od března 'sbírat' tuky a oleje. Proč to dělají?

24.02.2015
Smažíte, vaříte? Obyvatelé Těšína začnou od března 'sbírat' tuky a oleje. Proč to dělají?

Autor: sternberk.eu

Popisek: Nádoby na použitý olej z kuchyně

Po různých sběrných nádobách na třídění odpadů, ať jde o plasty, papír či sklo, se počátkem března objeví v Českém Těšíně další. Půjde o kontejnery na použité tuky.

Město tak chce nejen přispět k ekologii, ale také ušetřit si problémy s ucpaným odpadem. „Naposledy jsme počátkem ledna likvidovali ekologicky vánoční stromečky – na drtičce dřeva v Ostravě skončilo 3,25 tuny jehličnanů,“ zmínila Dorota Havlíková, tisková mluvčí města Český Těšín, jednu z posledních akcí, kdy mohl každý odpovědně přistoupit k ochraně životního prostředí.

Koukejte po zelených nádobách 

Jde o pilotní projekt, jímž od března smluvní firma zajistí zdarma ekologické odstranění použitých potravinářských olejů a tuků. Zelené nádoby, opatřené informační samolepkou, budou umístěny na pěti stanovištích, kde jsou také modré kontejnery na vyřazené šatstvo. Použité potravinářské oleje a tuky musí být odkládány pouze v  plastových  uzavíratelných obalech, například v PET lahvích.

Použité potravinářské oleje a tuky se po recyklaci použijí například k výrobě biopaliva. Důležitou roli hraje také fakt, že oleje a tuky nesmějí být vylévány do kanalizace, kde způsobují závažné problémy, například zanášení kanalizačního potrubí nebo škody na zařízení.

Seznam vybraných lokalit

Nádoby na sběr upotřebených potravinářských olejů a tuků z domácností najdete zde:

-        ul. Na Horkách – Sběrný dvůr

-        ul. Dukelská – u kostela

-        ul. Pražská  - vedle parčíku

-        Hornická 11 - 13

-        parkoviště Kysucká

Společnost A.S.A., která na odpadové akci s městem spolupracuje, disponuje speciálními vozy pro sběr gastroodpadu. Součástí tohoto čtrnáctitunového unikátního vozu je tlaková nádoba o objemu 4 m3 s výklopníkem nádob o velikosti do 240 litrů a s výkonnou tlakovou vývěvou.

Co se s olejem stane dál?

V případě gastroodpadu je nutné nejen vysypat obsah nádoby, ale vzhledem k rychlému rozkladu tohoto druhu odpadu je nezbytné popelnice řádně vymýt. Proto byl navržen vůz, který je určen právě pro následné čištění nádob na gastroodpad. V případě nádoby o obsahu 120 litrů trvá výsyp včetně vypláchnutí  nádoby přibližně jednu minutu, u nádoby s obsahem 240 litrů je celý proces včetně odsátí části obsahu nádoby hotový do pěti minut.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace