Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primátor Havířova: První investor přinese práci třem stům lidí. Jsou další zájemci, ale nepustíme k nám každého. Musí nabídnout co nejvíc pracovních míst

17.02.2015
Primátor Havířova: První investor přinese práci třem stům lidí. Jsou další zájemci, ale nepustíme k nám každého. Musí nabídnout co nejvíc pracovních míst

Autor: Archiv primátora

Popisek: Daniel Pawlas, primátor Havířova

ROZHOVOR Poté co v posledních krajských volbách získali komunisté mandát hejtmana, v Havířově k němu přidali v uplynulých komunálních volbách také mandát primátora. Již tři dny po volbách se totiž dohodli s ANO a Hnutím pro Havířov, čímž vyšachovali vítěznou ČSSD. Proč? Nejen na to odpovídal první muž Havířova Daniel Pawlas (KSČM). Neopomněl ani kauzu kolem zbourání vlakového nádraží či vstup prvního investora do nového Industrial Parku Dukla.

Pane primátore, takzvaná doba hájení pro vás skončila. Jak byste shrnul svých prvních sto dní ve funkci?

Probíhalo seznamování s chodem úřadu, přece jen ve funkci primátora je objem práce a činností vyšší, než v mé předchozí funkci náměstka. Musel jsem se ale rychle zapracovat, schvalovali jsme rozpočet města a dotace sportovcům. Vše ale probíhalo a probíhá v rámci očekávání.

V Havířově vznikla nová koalice nejrychleji ze všech statutárních měst, jasno tam bylo už tři dny po volbách. Podle dohody mají v jedenáctičlenné městské radě komunisté pět křesel, ANO obsadilo rovněž pět míst a jedno Hnutí pro Havířov. Co bylo ale hlavním důvodem, proč se nebylo možné dohodnout s vítěznou ČSSD?

Pravděpodobně se projevily názorové neshody, které vyústily i vyjádřením bývalého primátora. Ukázalo se ne zrovna šťastné dominantní prosazování názorů jednoho z koaličních partnerů v radě města.

Jak byste hodnotil s odstupem času spolupráci uvnitř koalice? Domníváte se, že vyjednaná koalice vydrží celé volební období?

Koalice v Havířově funguje, nemáme výrazné názorové střety. Ani jedna strana nemá většinu v radě města, jednání jsou proto více demokratická a o problémech musíme široce diskutovat. Model 5-5-1 (KSČM, ANO, HpH) považuji za funkční.

Jaké jste si stanovili hlavní priority pro letošní rok?

Především stabilizaci městské pokladny. Konsolidaci dluhů, jejich snižování a přípravu na nadcházející programovací období. Samozřejmě stranou nestojí zvyšování bezpečnosti ve městě, v průběhu roku budou probíhat přípravy na zvýšení počtu městských strážníků v ulicích Havířova.

Jak již bylo naznačeno, KSČM v Havířově volby nevyhrála. Navíc v uplynulých v komunálních volbách ztratila řadu zastupitelů a v Senátu neobhájila jediný mandát. Co podle vás nyní musí KSČM udělat, aby se udržela na politické scéně? Jak podle vás přilákat voliče?

V Havířově jsme ale posílili. Máme dobrou prezentaci svých názorů a s občany komunikujeme. Je v nás ochota naslouchat i jiným názorům. Do budoucna bude důležité naši stranu otevřít i jiným názorovým proudům a hledat vize moderní společnosti a jejího demokratického fungování.

S Havířovem jsou úzce spojeny problémy s ubytovnami. Od ledna nabyla účinnosti vládní novela o pomoci v hmotné nouzi, která upravuje vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách. Doplatek bude stát poskytovat provozovatelům ubytoven na prostory, nikoli na počet lidí, žijících v jednom bytě. Výše nájemného nemá převýšit částky v místě obvyklé. Domníváte se, že změna vyřeší problém s ubytovnami, nebo je třeba jít ještě dál? 

Změna pomůže, ale obecně to chudobu a sociální vyčlenění těchto lidí nevyřeší. Sociální programy se míjejí účinkem, protože základním právem člověka je pracovat.

Rada města Havířova rozhodla ukončit projekt, který měl společně s dalším projektem Českých drah za cíl demolici stávající nádražní budovy a vybudování nového dopravního terminálu v Havířově. Máte připraveno alternativní řešení, a především, kde na něj vezmete finance?

Objekt havířovského nádraží není města. Čekáme na reakci vlastníka a jeho koncept. Hlavně si přejeme mít důstojné nádraží, vždyť to místo je vstupní branou do našeho města. Nemáme problém ani s jednou variantou  - zachování budovy, nebo její odstranění. Přednádražní prostor je každopádně města a o ten se chceme za všech okolností postarat v souladu s koncepcí a záměrem vlastníka budovy havířovského nádraží.

Kvůli průtahům kolem demolice město ale přišlo o dotaci a náklady na dosud vynaložené výdaje na projekt tak bude muset pokrýt z rozpočtu. Jaký to bude mít vliv na hospodaření města?

Je to samozřejmě nemilé. Projektová dokumentace ale zůstává, do budoucna ji přizpůsobíme definitivnímu konceptu úpravy celého prostoru. Na rozpočet města to nemá výrazný vliv.

Proč jste se po volbách rozhodli změnit systém obsazování městských firem a zrušit tak nepsané pravidlo, podle kterého získávali opoziční zastupitelé posty v městských firmách?

Rozhodli se takto zastupitelé a právě proto, že je to nepsané pravidlo, systém změnili.

Podle informací havířovského deníku dokonce hrozí, že slovní přestřelky politiků skončí až u soudu. Budete se snažit udělat něco pro to, aby k tomu nedošlo a v zastupitelstvu se podařilo vytvořit prostor pro konstruktivní diskusi?

Zastupitelstvo je „politická aréna", v níž zaznívají různé názory, a nelze někomu upírat právo klást i nepříjemné otázky či vyslovit svůj názor.

Švédská společnost Mölnlycke Health Care má být prvním investorem v havířovském Industrial parku Dukla. Pracovní uplatnění by tak mohlo najít až 300 lidí. Jaký vliv to bude mít na nezaměstnanost? A rýsují se i nějaké další nabídky investorů?

Vliv na zaměstnanost to určitě mít bude. Zvedne to i kupní sílu ve městě a zvýší zaměstnanost ve službách. Máme i další zájemce o vstup do průmyslové zóny, ale území je pro nás velmi vzácné, proto vždy přihlížíme i k případnému počtu lidí, které může budoucí investor zaměstnat. Mělo by jich být co nejvíc.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace