Z OKD letos odejdou stovky zaměstnanců. To je stinná stránka černouhelného monopolu
10.02.2015
Foto: OKD
Popisek: OKD Důlní závod 1
Z těžební společnosti OKD letos odejdou stovky zaměstnanců. Konkrétní počty zatím nejsou známy. Snižování stavu souvisí s klesající produkcí uhlí. Potvrdil to mluvčí OKD Marek Síbrt.
Podnik má zhruba 11 000 vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy. „Cílem optimalizace počtu pracovních míst je přizpůsobit počet zaměstnanců klesajícímu objemu těžby, ale také mimořádně náročným podmínkám na černouhelném trhu, kde v uplynulých třech letech klesly ceny koksovatelného uhlí na méně než polovinu," řekl Síbrt.
Ročně odchází kolem pěti lidí
Optimalizace počtu pracovních míst podle něj prochází celou společností. „Společnost OKD se snaží k optimalizaci počtu zaměstnanců přistupovat sociálně odpovědně. Na odchodu se chce dohodnout především s lidmi v důchodovém nebo předdůchodovém věku, případně s těmi, kteří jsou sociálně zajištěni," řekl mluvčí.
Přirozenou cestou, tedy například do důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů, odchází z těžební firmy každoročně okolo 500 lidí. „Po dohodě s odborovými organizacemi firma zároveň detailně analyzuje počet zaměstnanců dodavatelských organizací, jejichž počet se v letošním roce sníží řádově o stovky," řekl Síbrt.
Černouhelný monopol a aktuální stav
Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech. OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining.
V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.
Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnanosti v zemi, na konci ledna tam bylo bez práce téměř 84 000 lidí a podíl nezaměstnaných činil 9,8 procenta.
Společnost OKD mimo jiné na přelomu roku učinila další kroky ve své komplexní restrukturalizaci, která byla zahájena v polovině roku 2013, a jejímž cílem je nastavit podnikání firmy na udržitelnou úroveň při současné mimořádně náročné situaci na černouhelném trhu. Od ledna letošního roku tak došlo ke spojení závodů Darkov a Karviná a vznikl Důlní závod 1. Změnily se i názvy dalších dvou důlních závodů.
Výhody restruktualizace
„Současné strategické rozhodnutí nám pomůže například v situaci, kdy je na některém z pracovišť nedostatek pracovníků, a na jiném nejsou naopak ve své profesi aktuálně potřeba. Budeme je moci flexibilně přesouvat. Pozitivní efekty se projeví i v administrativě,“ vysvětlil nový ředitel Důlního závodu 1 Boleslaw Kowalczyk.
Pracovní skupina zároveň analyzovala možnost připojení posledního z důlních provozů v karvinské části revíru - Závodu Důl ČSM. Nakonec se rozhodla především s ohledem na možné budoucí rozvojové projekty zachovat provoz samostatný s novým názvem Důlní závod 2. Závod Důl Paskov na Frýdecko-Místecku se od roku 2015 přejmenuje na Důlní závod 3. „Černouhelný svět se během posledních tří let výrazně změnil. Nezpochybnitelné pravdy přestaly existovat. My se proto už nemůžeme dívat na OKD omezeným pohledem jednotlivých šachet. Musíme chápat firmu jako celek, protože hospodářské výsledky jedné části bezprostředně ovlivňují další. A to je jedním z důvodů současných změn v organizační struktuře. Pevně věřím, že se ukáže, že jde o krok správným směrem, který povede k dalšímu zvyšování produktivity, a tedy snižování nákladů v OKD,“ uvedl provozní ředitel OKD Pavel Hadrava.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš