Šok: V bytě tlelo tělo mrtvé ženy celý rok. Takhle to chodí v pečovatelských domech pro seniory?! Máme podrobné informace
28.01.2015
Foto: Archiv KL
Popisek: Byt, v němž se našla mrtvá žena, je zapečetěn.
KRIMI Případ ženy, která rok ležela mrtvá v domě s pečovatelskou službou, nadmíru šokoval veřejnost. Poukazuje nejen na laxnost pracovníků pečovatelského domu, v němž policisté tlející tělo našli. Ale také na lhostejnost lidí vůči sobě a absurditu myslet si, že zda je člověk v pořádku, se pozná podle toho, zda má přeplněnou schránku.
Tělo mrtvé jednašedesátileté ženy leželo v bytě jednom z domů s pečovatelskou službou v Karviné dlouhé měsíce. Nikdo ji nehledal, nikdo se za ní nezastavil, nikomu nebylo divné, že jí zhruba rok neviděl. Přitom už loni během letních měsíců se podle výpovědí některých dalších obyvatel pečovatelského domu v ulici U Lesa 871 linul z pátého patra mrtvolný zápach.
Ošetřovatelky nereagovaly
Byt ale až nyní, na konci ledna, otevřeli přivolaní policisté. Pokud by ovšem od ženy něco nepotřebovaly úřady, zřejmě by se v bytě její tělo rozkládalo třeba další rok. Ošetřovatelky „pečovateláku“ údajně na upozorňování ostatních obyvatel vůbec nereagovaly.
Například karvinskému deníku obyvatelka Štefanie Vrbová uvedla, že ze strany ošetřujícího personálu zaznělo, že „na naší chodbě bydlí i lidé, kteří používají pleny a mají i další zdravotní problémy. Kvůli tomu prý i zápach občas cítíme“.
Personál se ovšem slovy magistrátní mluvčí ohradil, že obyvatelka daného bytu neměla smlouvu na pečovatelskou službu ani na dovoz obědů či podobně. Policisté zjistili, že měla pouze dceru, která je ovšem jako nesvéprávná umístěna v ústavní péči. Ano, odtamtud ale matku dcery nikdo nehledal. Dokonce ani když se koncem roku řešila výměna oken, nikdo do bytu nevstoupil.
Až pracovnice sociálního odboru byly důvodem, proč se mrtvola našla. Měly totiž paní kontaktovat v záležitostech její dcery pobývající v ústavu.
Kontrolovat podle schránek, zda je někdo mrtvý?
K případu se vyjadřují politici, například komunistka Miloslava Vostrá říká, že za vším prostě tkví lidská lhostejnost. „Dnešní uspěchaná, a přímo hektická doba, kdy lidé ztrácejí zájem o to, co se děje v jejich okolí, může mnohdy zapříčinit situace, které bychom nepředpokládali ani v nejhorších snech,“ uvedla a s tím, že každý máme svých starostí dost, ať už je to nepříliš dobrá finanční situace, strach o práci či sociální podmínky, kdy lidé již překročili hranici únosnosti a schopnosti své problémy řešit sami.
Karvinský případ, kde mrtvou ženu našli v pokoji až po roce, má být podle ní pro všechny varujícím mementem, zvláště pak pro pracovníky sociálních služeb, kteří seniorům mají pomáhat. „Rozhodně si nemyslím, že řešením je kontrola schránek na dopisy. Někdy by stačilo zaklepat na dveře, jindy naslouchat sousedům, protože ne každý dostává dopisy či má od koho je dostávat, a pokud si schránku označí nevhazováním reklam, není možné podle schránky zjišťovat, zda člověk ještě žije,“ říká a apeluje na to, aby lidé dobře naslouchali těm, kteří upozorňují na to, co se v jejich okolí děje, a to zvláště v případě seniorů a dětí. „Dokázali bychom tak zamezit tragédiím, a i kdyby se jejich obava nepotvrdila, ztráta chvilky času není ničím proti lidské lhostejnosti a nezájmu,“ shrnuje.¨
Někdy ovšem nejde jen o lhostejnost či nevšímavost. V karvinském domě s pečovatelskou službou pracovníci v minulosti neřešili ani případ, kdy si muž několik dní po sobě nepřebral nosiče s obědy za dveřmi, což logicky muselo někomu připadat minimálně neobvyklé.
Babča tam rok smrdí...
Věc probírají i lidé na Facebooku, například na stránce Týdeník policie. „Babča tam rok smrdí, sousedky si stěžují, ale ošetřovatelky to nezajímá, protože za to není placená starat se, když neplatí služby," podotýká ironicky Michal Merta. „Absolutně nechápu, jak se tohle může stát! A veškerý výmluvy jsou sprostý kecy," uvádí například Anna Němčeková.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš