Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Tady petice nepomohla: Hudební klub v Bohumíně, kde točil i režisér Hřebejk, končí. Co se stane s budovou?

22.01.2015
Tady petice nepomohla: Hudební klub v Bohumíně, kde točil i režisér Hřebejk, končí. Co se stane s budovou?

Autor: Město Bohumín

Popisek: Hudební klub v Bohumíně je sice mírně problémovým místem, radnice přesto chtěla tuto zábavu mladým ponechat. Osud budovy ale úplně neovlivní.

Hudební klub Bublina pro mladé v parku Petra Bezruče v centru Bohumína, za jehož zachování vloni mladí lidé podepisovali petici, přišel o svého provozovatele. Ten už nemá o jeho provoz zájem, a proto podal výpověď. Město, které vloni v říjnu koupilo budovu za jeden milion korun od soukromníka i s nájemcem, teď řeší, co s ní bude dál. Letos totiž přitom chtělo začít připravovat jeho rekonstrukci.

Je to problémové místo

Nemovitost, kterou si před dvěma lety vybral k natáčení filmu "Zakázané uvolnění" režisér Jan Hřebejk, patří v Bohumíně roky k problémovým místům. Obyvatelé okolních domů si stěžují především na hluk z klubu v nočních hodinách.

Město objekt prodalo v devadesátých letech a ponechalo si pouze pozemek pod ním. Pak tady ale vznikl hudební klub a lidé z okolí si začali stěžovat na hluk z něj. Zástupci radnice proto začali vloni jednat s majiteli o koupi objektu. Na sociálních sítích se mezitím rozpoutal boj mladých lidí za zachování klubu. Město přitom o jeho zrušení vůbec neuvažovalo. Chtělo, aby klub fungoval a lidé v okolí v klidu bydleli, aniž by je noční provoz klubu rušil.

Radnice chtěla hudbu podpořit, ale...

Počítalo se proto s rozsáhlou rekonstrukcí budovy, která je v tristním stavu, i s jejím odhlučněním a přesunutím vchodu tak, aby hudba při otevírání dveří nerušila obyvatele v okolí. S přípravou projektu chtělo město začít už letos, počítá s tím městský rozpočet.  Samotná rekonstrukce pak měla proběhnout příští rok. „S nájemcem jsme se nějaký čas zabývali i možností přemístit klub jinam, ale jednoznačně preferoval setrvání na stávajícím místě. Začali jsme proto plánovat rekonstrukci a chtěli jsme se s provozovatelem klubu dohodnout na dalším harmonogramu přípravných prací. Místo toho nám ovšem zcela nečekaně oznámil, že návštěvnost klubu upadla, a proto jej už nechce dál provozovat. Výpověď ze smlouvy už máme na stole. Stojíme teď před rozhodnutím, co vlastně dělat dál,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Nenajde-li se nikdo, kdo by městu předestřel smysluplný projekt využití stávajícího klubu, musí radní zvážit, zda k přípravě nákladné rekonstrukce přistupovat. Odhadem by investice spolkla více než dva miliony korun. „Hudební klub pro mladé má ve městě své místo. Možná teď hraje roli fakt, že se údajně otevření podobného hudebního centra v Bohumíně chystá v jiném soukromém objektu. Na dalším osudem Bubliny teď proto visí hodně otazníků,“ dodal místostarosta.

 Z Hřebejkova filmu Zakázané uvolnění

Filmová sláva" asi klubu příliš nepomůže

Hřebejkův film "Zakázané uvolnění" se z devadesáti procent natáčel právě ve zdejším parku v klubu Bublina, pár desítek metrů od letního kina. Na slavnostní předpremiéru dokonce loni do Bohumína i dám režisér Jan Hřebejk dorazil, a to spolu s herečkou Hanou Vagnerovou a producentem Danielem Strejcem. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace