Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč v Těšíně bují drogy? Prý to mohou omezit ti, kdo dealerům pronajímají prostory. Jsou mezi nimi i politici!

19.01.2015
Proč v Těšíně bují drogy? Prý to mohou omezit ti, kdo dealerům pronajímají prostory. Jsou mezi nimi i politici!

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Marihuana, ilustrační foto

Zdá se, že problémem, který velmi trápí lidi v Českém Těšíně, je jednoduchá dostupnost drog. Vedení města po setkání s občany vyzvalo majitele nebytových prostor, mezi nimiž jsou i politici, aby nečerpali zisky z pronájmu nemovitosti drogovým dealerům.

Je tu poptávka z Polska

„Český Těšín se stal významným místem na drogové scéně díky blízkosti slovenské a polské hranice. Protože zde byla velká poptávka z polské strany, naši se naučili drogy vyrábět a prodávat,“ uvedl preventista Policie ČR v Karviné Jaroslav Kus během nedávné besedy s občany, zaměřené na zvýšení bezpečí ve městě, a současně dodal, že v Polsku stále zůstává trestným činem i malé množství omamných látek, které je podle našeho trestního řádu pouze přestupkem.

Zástupci policie uvedli, že přímo v Českém Těšíně je zkušený toxi tým, kterému se daří výrobce i dealery zadržovat při činu. Kus připomněl několik nejúspěšnějších zátahů, především v historickém středu města. Policisté zdůraznili, že veřejnost s ohledem na nutnost zachovat probíhající sledování v utajení nemá o boji s drogovým podsvětím až takové povědomí.

Drogy bují v centru města

Vedení města potvrdilo, že drogový svět je aktivní především v centru města, zde vede Hlavní třída. „V té souvislosti chceme vyzvat majitele činžovních domů, mezi nimiž jsou i českotěšínský zastupitel a politicky aktivní lidé, aby si uvědomili, komu a za jakým účelem pronajímají nebytové prostory,“ píše se ve společném prohlášení koalice KDU-ČSL, ODS a Nestraníků. Tito vlastníci činžovních domů si zřejmě neuvědomují, že za penězi z pronájmů se nezřídka skrývá lidské neštěstí. 

Strmý nárůst přestupků ve spojitosti s drogami

Právní oddělení českotěšínské radnice eviduje strmý nárůst přestupků na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. V loňském roce úředníci řešili celkem 19 případů, spojených s držením nebo neoprávněným pěstováním malého množství omamných nebo psychotropních látek. Meziročně je to více než stoprocentní nárůst, protože v roce 2013 řešili osm takovýchto přestupků. Mezi přestupci, kteří byli zadrženi při konzumaci nebo držení malého množství drogy, jsou především lidé ve věku 15 až 25 let, ovšem řešili zde i mladší. Rovněž přibývá viníků, kteří spáchali přestupky, spojené s jízdou pod vlivem alkoholu nebo drog.

Nárůst o více než 300 procent za dva roky

V roce 2012 obdrželo oddělení dopravy k řešení 45 přestupků ve spojitosti s drogami nebo alkoholem, v roce 2013 jich bylo už 112 a loni rostoucí trend pokračoval a zastavil se až na počtu 159. Čísla nezahrnují trestné činy a přečiny, které řeší soudy. Zde je nárůst spojen i s tím, že policie začala v mnohem větší míře kontrolovat řidiče právě na přítomnost drog a návykových látek.

Úspěchy toxi týmu

Český Těšín zažil v posledních letech několik spektakulárních zásahů specializovaných jednotek policie a celníků. Objekt poblíž náměstí, kde bylo 400 až 500 litrů vysoce toxických žíravin, jedů a výbušných látek pro výrobu syntetických drog, vyklízelo deset policistů celý den. Kromě chemikálií zajistili také trezor, příruční pokladny, počítače, 43 digitálních vah či stroje na počítání bankovek a mincí.

Ve večerce u schodů do Masarykových sadů kriminalisté odhalili velké množství sušené marihuany a neokolkovaného alkoholu, kterou prodávali asijští obchodníci. Stejně tak tomu bylo ve večerce na rohu Hlavní a Vrchlického nebo objektu naproti železničnímu nádraží. Naopak pod schody do parku zasahovali kriminalisté v prodejně syntetických drog. I zde si můžeme položit otázku, kdo je vlastníkem těchto budov.

Drogy v nevěstinci nebo k hranolkům

Dealeři drog prodávali marihuanu ve stánku s rychlým občerstvením na ulici Hlavní. Několik naháněčů vietnamské národnosti oslovovalo lidi u nedalekého hraničního přechodu s Polskem. Nabízeli marihuanu, a jakmile někdo projevil zájem, poslali jej rovnou do obchůdku. Droga tam byla k mání za částky od 20 do 40 zlotých. Pravidelní odběratelé přitom jako bonus dostávali hranolky,“ uváděla ve své zprávě karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Policisté rozprášili před dvěma lety celou drogovou sít. Uzavřeli nelegální pěstírny konopí a zjistili, že obchody byly řízeny z místního nevěstince, v budově, jež patří rovněž známé osobě.

Jedna z větších pěstíren sídlila ve sklepě rodinného domku v ulici Dr. Slámy, kde policie zabavila deset kilogramů marihuany, padesát gramů pervitinu a 1116 kusů léku Sudafed, který se používá k výrobě pervitinu. V domě byla dále nalezena krátká ruční zbraň a 120 tisíc korun. Policie zajistila nové osobní vozidlo, které si zadržený muž koupil z prostředků z prodeje drog," řekla policejní mluvčí Viačková.

Jednatřicetiletý muž zaměstnával lidi, pobírající sociální dávky. Dealeři peníze denně odevzdávali za provizi čtyřicet korun za prodaný sáček. Kupní cena jednoho sáčku s drogou byla 240 korun nebo čtyřicet zlotých. Zhruba od léta 2009 do podzimu 2011 každý z nich prodal nejméně čtyři tisíce sáčků.

Berou stále mladší

V roce 2012 kriminalisté zadrželi osmnáctiletého mladíka, který v Českém Těšíně ovládl trh s marihuanou. Přibližně 50 dětí ve věku 12 až 15 let zásoboval drogou  půl roku. Většina z nich bydlí na sídlišti Svibice. „V poslední době jsme měli signály o problémech s drogami v gymnáziu. Ty se sice nepotvrdily, přesto chceme pro studenty této školy připravit společně s policisty speciální přednášku. Pro besedu máme zpracované působivé fotografie, které dokumentují tragické příběhy uživatelů drog,“ uvedl strážník preventista Petr Glaic.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš