Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Českém Těšíně zakázali hazard, ministerstvo však povolení neodňalo

07.01.2015
V Českém Těšíně zakázali hazard, ministerstvo však povolení neodňalo

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Téma nelibosti vůči hazardním hrám a velkému počtu heren se řeší i v Českém Těšíně. Bohužel hrací automaty úplně nezmizely. Je za tím problém s dvojkolejností zákona.

S nástupem roku 2015  nabyla účinnosti loni vydaná obecně závazná vyhláška města, která zakazuje provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her. Ode dne jejího vydání, 24. února 2014, město nevydalo žádné povolení k provozování výherních hracích přístrojů (VHP). Neznamená to však, že všechny automaty z města zmizely. Vinou je dvojkolejnost zákona.

Automaty již pomalu mizí z provozoven

„Výherní hrací přístroje povoluje přímo radnice. Od února loňského roku jsme nevydali žádné povolení k jejich provozování a dosavadní povolení s koncem roku zanikla,“ uvedl starosta města Vít Slováček s tím, že skutečně s koncem roku společnosti začaly automaty z provozoven odvážet.

Ovšem ve městě funguje dalších téměř 300 herních zařízení, zákonem označených jako JTHZ – jiné technické herní zařízení, jejichž provoz povoluje ministerstvo financí. Ze stránek ministerstva je zřejmé, že mnozí provozovatelé na ně získali povolení až do roku 2019.

Město má svázané ruce

„Přestože ministerstvo deklarovalo, že nebude vydávat povolení k instalování nových herních zařízení, ve skutečnosti v průběhu loňského roku povolilo další tři,“ uvedl starosta města Vít Slováček. Dále poukázal na paradox, že pokud společnost již provozuje na určité adrese JTHZ, ministerstvo obcím nehlásí rozšíření jejich počtu nebo prodloužení na další období.

Dalším paradoxem je, že obec nesmí podle nálezu Ústavního soudu kontrolovat a pokutovat provozovatele JTHZ, který se nepodřídil vyhlášce zakazující hazard. Proto město o kontrolu zažádalo Specializovaný finanční úřad v Ostravě. Ministerstvo financí na dotaz, týkající odebrání povolení na provozování  JTHZ, odpovědělo, že dosud nebylo zahájeno žádné správní řízení o zrušení povolení pro rozpor s obecně závaznou vyhláškou města Český Těšín.

Bohužel ze stávající právní úpravy obec nemůže sama vykonávat vůli, vtělenou do obecně závazné vyhlášky, a ústavou zaručené právo na samosprávu je nefunkční. V podobné situaci, kdy se samosprávy snaží prosadit vyhlášky, zajištující pořádek a hlavně jejich vymahatelnost, se ocitá více měst, například Třinec, Havířov a Bohumín.

Český Těšín tak stále jako i další města a obce v zemi čeká na nový zákon o hazardních hrách, který měl mimo jiné regulovat počet heren.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace