V Českém Těšíně zakázali hazard, ministerstvo však povolení neodňalo
07.01.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
Téma nelibosti vůči hazardním hrám a velkému počtu heren se řeší i v Českém Těšíně. Bohužel hrací automaty úplně nezmizely. Je za tím problém s dvojkolejností zákona.
S nástupem roku 2015 nabyla účinnosti loni vydaná obecně závazná vyhláška města, která zakazuje provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her. Ode dne jejího vydání, 24. února 2014, město nevydalo žádné povolení k provozování výherních hracích přístrojů (VHP). Neznamená to však, že všechny automaty z města zmizely. Vinou je dvojkolejnost zákona.
Automaty již pomalu mizí z provozoven
„Výherní hrací přístroje povoluje přímo radnice. Od února loňského roku jsme nevydali žádné povolení k jejich provozování a dosavadní povolení s koncem roku zanikla,“ uvedl starosta města Vít Slováček s tím, že skutečně s koncem roku společnosti začaly automaty z provozoven odvážet.
Ovšem ve městě funguje dalších téměř 300 herních zařízení, zákonem označených jako JTHZ – jiné technické herní zařízení, jejichž provoz povoluje ministerstvo financí. Ze stránek ministerstva je zřejmé, že mnozí provozovatelé na ně získali povolení až do roku 2019.
Město má svázané ruce
„Přestože ministerstvo deklarovalo, že nebude vydávat povolení k instalování nových herních zařízení, ve skutečnosti v průběhu loňského roku povolilo další tři,“ uvedl starosta města Vít Slováček. Dále poukázal na paradox, že pokud společnost již provozuje na určité adrese JTHZ, ministerstvo obcím nehlásí rozšíření jejich počtu nebo prodloužení na další období.
Dalším paradoxem je, že obec nesmí podle nálezu Ústavního soudu kontrolovat a pokutovat provozovatele JTHZ, který se nepodřídil vyhlášce zakazující hazard. Proto město o kontrolu zažádalo Specializovaný finanční úřad v Ostravě. Ministerstvo financí na dotaz, týkající odebrání povolení na provozování JTHZ, odpovědělo, že dosud nebylo zahájeno žádné správní řízení o zrušení povolení pro rozpor s obecně závaznou vyhláškou města Český Těšín.
Bohužel ze stávající právní úpravy obec nemůže sama vykonávat vůli, vtělenou do obecně závazné vyhlášky, a ústavou zaručené právo na samosprávu je nefunkční. V podobné situaci, kdy se samosprávy snaží prosadit vyhlášky, zajištující pořádek a hlavně jejich vymahatelnost, se ocitá více měst, například Třinec, Havířov a Bohumín.
Český Těšín tak stále jako i další města a obce v zemi čeká na nový zákon o hazardních hrách, který měl mimo jiné regulovat počet heren.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš