Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Bohumíně ocenili poctivého nálezce, Pavla Žišku z Řepiště. V obálce, kterou našel, byly desetitisíce... Majitel se stále hledá

25.11.2014
V Bohumíně ocenili poctivého nálezce, Pavla Žišku z Řepiště. V obálce, kterou našel, byly desetitisíce... Majitel se stále hledá

Autor: Město Bohumín

Popisek: Poctivý nálezce Pavel Žiška byl obdarován starostou města.

Poctiví lidé nevymřeli. Živým důkazem je 26letý Pavel Žiška z Řepiště u Frýdku-Místku. Mladý muž totiž před měsícem a půl našel na pěší zóně v Bohumíně na koši u bankomatu nenápadnou obálku. Zvědavost mu nedala, nakoukl dovnitř a uvnitř bylo kolem 50 tisíc korun.

Kontroloval jsem, zda mám výplatu. Byl jsem nervózní

Poctivého nálezce na radnici v Bohumíně symbolicky ocenil místostarosta Lumír Macura. Tam Pavel Žiška převyprávěl, jak se věci seběhly. „Šel jsem koupit svačinu a zkontrolovat do bankomatu, jestli mi už přišla výplata. Když jsem chtěl do koše vyhodit výpis z bankomatu, všiml jsem si, že na něm leží obálka. Vzal jsem ji a nakoukl dovnitř. A byla tam spousta peněz. Ani na chvíli jsem neváhal a šel jsem ji odevzdat do spořitelny, u které jsem obálku našel. Byl jsem z toho nervózní, nechtěl jsem riskovat nějaké problémy. Jako první mi hlavou proběhla myšlenka, že kdybych byl na místě toho, kdo peníze ztratil, byl bych rád, kdyby se našel někdo, kdo je poctivě vrátí,“ popsal Pavel Žiška, který do Bohumína asi třikrát týdně dojíždí za zákazníky firmy, v níž pracuje.

Jak se pátrá po vlastníkovi obálky

Pak události nabraly bohužel pomalejší spád. O peníze se ve spořitelně nikdo nepřihlásil.  Nalezené peníze proto pracovníci banky předali radnici do ztrát a nálezů. A začalo intenzivní pátrání po jejich majiteli. „Záměrně jsme nezveřejnili částku a to, kde se peníze našly. Domnívali jsme se, že ten nešťastník bude po svých penězích pátrat a určitě se ozve. Ale bohužel, nestalo se,“ uvedla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

I nálezce dostane peníze

Na výzvy v médiích ovšem zareagoval kolega Pavla Žišky. Prozradil, že to byl on, kdo peníze našel a kdo chtěl zůstat v anonymitě. Radnice jej přesto kontaktovala a rozhodla se jeho čin alespoň symbolicky ocenit a odkrýt další detaily z celého příběhu. „Je dobře, že jsou mezi námi takoví výjimeční lidé jako Pavel Žiška. Lidé by o nich měli vědět. Není samozřejmé to, jak se zachoval. Pokud se najde majitel peněz, má ještě nárok na nálezné ve výši deseti procent,“ uvedl místostarosta Lumír Macura.

V opačném případě mu po třech letech vyplatí nálezné město. Zatím mu za jeho záslužný čin předalo dárkový balíček spolu s volnými vstupenkami do aquacentra a na adventure golf, knihu o Bohumíně a další propagační předměty města.

Úředníci se domnívají, že majitel nalezených peněz není z Bohumína. „Informaci o nálezu jsme zveřejnili, kde se dalo, a mluvilo o ní opravdu celé město. Kdyby byl odsud, určitě by se přihlásil. Musel městem jenom projíždět, možná v bankomatu vybíral nějaké další peníze, mohl být roztržitý. Nemusí tušit, že peníze ztratil právě u nás. Pokud se nám přihlásí, bude muset znát přesnou částku, nominální hodnoty bankovek i detaily o obálce, v níž se peníze našly. Jako svědectví nám poslouží i záznam z kamery u bankomatu, který máme k dispozici,“ dodala Mirka Šmídová s tím, že věří, že příběh bude mít šťastný konec. Kontaktovat lze radniční oddělení ztrát a nálezů, a to buď osobně, telefonicky 596 092 129 nebo emailem na adrese .

Není to poprvé

Podobný případ se stal v Bohumíně před pěti lety. Těsně před Vánoci tehdy našla pracovnice Českých drah Marcela Závorková v nenápadné tašce přes pět tisíc dolarů a patnáct tisíc korun, podle tehdejšího přepočtu asi 114 tisíc korun. Tašku objevila zapadlou mezi sedadly ve vlakovém kupé v Bohumíně. Neobvyklý nález donesla do radničních ztrát a nálezů.

Majitele se radnici podařilo ještě ten den vypátrat. Pátrání usnadnily cestovní pasy, které byly v tašce společně s penězi. Ve vlaku ji tehdy zapomněl česko-americký pár. Nálezkyně dostala desetiprocentní nálezné a bohumínští radní jí při vyhlašování Osobností Bohumína věnovali zvláštní ocenění.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
peníze,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace