Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Bohumíně ocenili poctivého nálezce, Pavla Žišku z Řepiště. V obálce, kterou našel, byly desetitisíce... Majitel se stále hledá

25.11.2014
V Bohumíně ocenili poctivého nálezce, Pavla Žišku z Řepiště. V obálce, kterou našel, byly desetitisíce... Majitel se stále hledá

Foto: Město Bohumín

Popisek: Poctivý nálezce Pavel Žiška byl obdarován starostou města.

Poctiví lidé nevymřeli. Živým důkazem je 26letý Pavel Žiška z Řepiště u Frýdku-Místku. Mladý muž totiž před měsícem a půl našel na pěší zóně v Bohumíně na koši u bankomatu nenápadnou obálku. Zvědavost mu nedala, nakoukl dovnitř a uvnitř bylo kolem 50 tisíc korun.

Kontroloval jsem, zda mám výplatu. Byl jsem nervózní

Poctivého nálezce na radnici v Bohumíně symbolicky ocenil místostarosta Lumír Macura. Tam Pavel Žiška převyprávěl, jak se věci seběhly. „Šel jsem koupit svačinu a zkontrolovat do bankomatu, jestli mi už přišla výplata. Když jsem chtěl do koše vyhodit výpis z bankomatu, všiml jsem si, že na něm leží obálka. Vzal jsem ji a nakoukl dovnitř. A byla tam spousta peněz. Ani na chvíli jsem neváhal a šel jsem ji odevzdat do spořitelny, u které jsem obálku našel. Byl jsem z toho nervózní, nechtěl jsem riskovat nějaké problémy. Jako první mi hlavou proběhla myšlenka, že kdybych byl na místě toho, kdo peníze ztratil, byl bych rád, kdyby se našel někdo, kdo je poctivě vrátí,“ popsal Pavel Žiška, který do Bohumína asi třikrát týdně dojíždí za zákazníky firmy, v níž pracuje.

Jak se pátrá po vlastníkovi obálky

Pak události nabraly bohužel pomalejší spád. O peníze se ve spořitelně nikdo nepřihlásil.  Nalezené peníze proto pracovníci banky předali radnici do ztrát a nálezů. A začalo intenzivní pátrání po jejich majiteli. „Záměrně jsme nezveřejnili částku a to, kde se peníze našly. Domnívali jsme se, že ten nešťastník bude po svých penězích pátrat a určitě se ozve. Ale bohužel, nestalo se,“ uvedla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

I nálezce dostane peníze

Na výzvy v médiích ovšem zareagoval kolega Pavla Žišky. Prozradil, že to byl on, kdo peníze našel a kdo chtěl zůstat v anonymitě. Radnice jej přesto kontaktovala a rozhodla se jeho čin alespoň symbolicky ocenit a odkrýt další detaily z celého příběhu. „Je dobře, že jsou mezi námi takoví výjimeční lidé jako Pavel Žiška. Lidé by o nich měli vědět. Není samozřejmé to, jak se zachoval. Pokud se najde majitel peněz, má ještě nárok na nálezné ve výši deseti procent,“ uvedl místostarosta Lumír Macura.

V opačném případě mu po třech letech vyplatí nálezné město. Zatím mu za jeho záslužný čin předalo dárkový balíček spolu s volnými vstupenkami do aquacentra a na adventure golf, knihu o Bohumíně a další propagační předměty města.

Úředníci se domnívají, že majitel nalezených peněz není z Bohumína. „Informaci o nálezu jsme zveřejnili, kde se dalo, a mluvilo o ní opravdu celé město. Kdyby byl odsud, určitě by se přihlásil. Musel městem jenom projíždět, možná v bankomatu vybíral nějaké další peníze, mohl být roztržitý. Nemusí tušit, že peníze ztratil právě u nás. Pokud se nám přihlásí, bude muset znát přesnou částku, nominální hodnoty bankovek i detaily o obálce, v níž se peníze našly. Jako svědectví nám poslouží i záznam z kamery u bankomatu, který máme k dispozici,“ dodala Mirka Šmídová s tím, že věří, že příběh bude mít šťastný konec. Kontaktovat lze radniční oddělení ztrát a nálezů, a to buď osobně, telefonicky 596 092 129 nebo emailem na adrese .

Není to poprvé

Podobný případ se stal v Bohumíně před pěti lety. Těsně před Vánoci tehdy našla pracovnice Českých drah Marcela Závorková v nenápadné tašce přes pět tisíc dolarů a patnáct tisíc korun, podle tehdejšího přepočtu asi 114 tisíc korun. Tašku objevila zapadlou mezi sedadly ve vlakovém kupé v Bohumíně. Neobvyklý nález donesla do radničních ztrát a nálezů.

Majitele se radnici podařilo ještě ten den vypátrat. Pátrání usnadnily cestovní pasy, které byly v tašce společně s penězi. Ve vlaku ji tehdy zapomněl česko-americký pár. Nálezkyně dostala desetiprocentní nálezné a bohumínští radní jí při vyhlašování Osobností Bohumína věnovali zvláštní ocenění.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
peníze,