Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je Kramný nevinný? Tvrdí to spisovatel Höppner, jemuž zabránili vydat knihu s pádnou obhajobou tohoto muže! Máme ukázky a jeho přímou výpověď

07.09.2014
Je Kramný nevinný? Tvrdí to spisovatel Höppner, jemuž zabránili vydat knihu s pádnou obhajobou tohoto muže! Máme ukázky  a jeho přímou výpověď

Foto: Bondy

Popisek: Petr Kramný na obálce knihy Vražda v Egyptě

UKÁZKA 3 Knihu Vražda v Egyptě nesmí nakladatelství vydat díky soudnímu opatření, které navrhl Blesku, jenž vydal o Kramném vlastní publikaci. Jako záminku si vzal fotografii, která ale v knížce vůbec není… Autor Ondřej Höppner o Vraždě v Egyptě řekl: „Při svém pátrání jsem se chtěl dostat co nejblíže k pravdě a zabránit tomu, že možná sedí nevinný člověk, který přišel o ženu a dítě. Člověk, který spáchal jen to, že odjel s rodinou na dovolenou. Hlavním motivem k napsání knihy o Petru Kramném bylo představit čtenářům nová fakta, zdůraznit souvislosti, které jsou sice veřejně známé, ale schované ve stínu. Čerpal jsem z mnoha zdrojů – včetně zprostředkované komunikace s nyní vězněným Petrem Kramným. Výsledek pátrání byl šokující a nitky vedou až do nejvyšších politických míst. Bulvární média ukazují čtenářům jen jednu stranu mince, jakýsi barvotiskový střípek mozaiky a jejich motivem je především zisk. Vycházejí z toho, že jejich publikum chce slyšet, že vrahem je Petr Kramný, protože divně plakal, byl málo smutný a podobné nesmysly.“

Kapitola 2

První nahrávka výpovědi Petra Kramného. Dozvíme se, jak on a jeho rodina strávili v hotelu Titanic poslední den „normálního“ života. Co jedli, co pili a co se stalo na dětské diskotéce.

Petr Kramný nahrál svou výpověď osm dní po smrti své ženy a dcery klidným, věcným hlasem z postele z náhradního pokoje v hotelu Titanic.

Když se ve své výpovědi dostane k místu, kde dává mrtvé dceři umělé dýchání a masíruje jí srdíčko, rozpláče se. Podle některých psychologů je to výpověď zoufalého člověka, který přišel o své nejbližší. Ti, kteří věří v Kramného vinu, označují jeho zprávu za cynickou.

Před svým svědectvím si Kramný pečlivě prošel fotografie, které pořídil on a jeho žena na pláži, v hotelu, v pokoji, při jídle, den před smrtí Moniky a Klárky Kramných. Některé detaily popisuje s neuvěřitelnou přesností.

Výpověď jsme ponechali v plném znění, bez jediné úpravy. Budeme ji však přerušovat a doplňovat poznámkami, abychom mohli některé její části objasnit, zpochybnit, nebo uvést do širších souvislostí.

Z nedostatku jiných stop je třeba analyzovat Kramného výpověď co nejpodrobněji, chytat se každé stopy a jít po ní jak dlouho to půjde, i kdyby měla vést do slepé uličky. Je třeba myslet na hlavní linii příběhu, která se tu objevuje, tu mizí, jako suchá stezka mezi močály pochybností.

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas: pátek, 25. července):

„Je 6. 8. 2013 (úterý – pozn. autora), zhruba 9 hodin 44 minut ráno. Ležím na hotelovém pokoji, rozmýšlím o tom všem, co se tady odehrálo a chtěl bych tímto, touto nahrávkou všecko dopodrobna vysvětlit a zveřejnit.

Tato naše dovolená byla vysněná, těšili jsme se na ni od začátku, kdy jsme ji zakoupili. Manželka s dcerou se strašně těšily, já taky. Po příletu jsme se ubytovali. Všecko bylo tak jak má.“

STŘIH. Hádka Kramného po příjezdu v hotelové recepci.

Úplně všechno, jak má, nebylo. Petr Kramný se hned po příjezdu ve čtvrtek 25. července v recepci hotelu Titanic pohádal s personálem. Objevily se totiž nejasnosti ohledně jejich pokoje, nakonec dostali jiný. Kramný též reklamoval, že v pokoji nefunguje sejf.

„Nejdříve se rozčiloval, že si zaplatil pokoj s balkonem a dostal jen obyčejný pokoj. Pořád se mu něco nelíbilo. Když něco řešil, byl dost hlučný, prostě ho bylo slyšet na celou halu,“ říká svědkyně hádky. Podle ní stížnosti museli řešit i česká delegátka a egyptský delegát, nakonec byl ale Kramný spokojen.

Sporu se zúčastnila také Kramného žena Monika, která na rozdíl od něj trochu ovládala angličtinu, kterou hovoří část personálu hotelu. Kramný prý křičel na personál (který byl oblečen v námořnických uniformách – jako na Titanicu) a bušil dlaní na pult recepce. Později se objevily spekulace, že Kramného rodinu zabil ze msty někdo s personálu, právě kvůli výše uvedené hádce.

Zaměstnanci hotelu bydleli přímo v areálu, nedojížděli denně 20 km pouští z města Hurghada, kde se střílelo. Mnoho z nich tam ale mělo rodiny a politickou situaci znali a prožívali. Platil však přísný zákaz se o tom bavit s turisty.

Při pouličních přestřelkách byl v Hurghadě zabit člen islamistického Muslimského bratrstva, které protestovalo proti odvolání prezidenta Mursího, několik lidí bylo zraněno. Střety mezi policisty a islamisty se odehrávaly v centru města, jež tvoří nízké bílé domy a několik mešit. 

Muslimské bratrstvo se snažilo demonstracemi zvrátit stav, který nastal po svržení prezidenta Mursího vojenským pučem. Mnohé země varovaly před cestami do Egypta, zájem o rudomořská letoviska klesl o třetinu. Hotely podél pobřeží jsou odděleny vysokým plotem a širokým pásem pouště. Příjezdové cesty hlídají vojáci.

Nepokoje byly důsledkem pádu egyptského prezidenta Mubaraka, který pod tlakem armády odstoupil v roce 2011 po třiceti letech neomezené vlády. Nastala rvačka o moc, při která hrála hlavní roli armáda. Mubarak dostal doživotí a po vynesení rozsudku se rozplakal. Krátce na to dostal infarkt a jen tak tak přežil klinickou smrt. Podle některých zpráv je již mrtev a nová vláda to tají, aby se nestal mučedníkem.

Jeho nástupce Mursí vyhrál ve volbách roku 2012. Zemi pak zachvátila vlna protestů proti němu. Celá země byla odpojena od internetu. Mursí byl svržen v roce 2013 armádou pod velením generála Sísího. To bylo právě v době, kdy byl Egyptě Kramný s rodinou.

Do Egypta chtěla jet Monika a přemluvila Petra

Kramní původně na dovolenou do Egypta vůbec neměli letět.

Rozhovor matky Petra Kramného pro deník Blesk:

„Když byli Petr s Monikou u nás před odjezdem na návštěvě, dohadovali se, kam na dovolenou pojedou. Měli původně jet i s otcem Moniky na Slovensko, ale ona si stůj co stůj prosadila Egypt. V té chvíli jsem cítila na prsou divný tlak, zřejmě jakési varování,“ říká Kramného matka Irena.

Idnes.cz, 30. července 2013

Do Egypta se moc těšily, říkají přátelé zemřelé ženy a její dcery

„Když mi to zatelefonovala kamarádka, že Monika a malá Klárka jsou mrtvé, zůstala jsem v takovém šoku, že jsem nemohla ani mluvit. I svou dceru, která se s Klárkou kamarádila, jsem raději odvezla ke kamarádce a ještě jsem nenašla sílu jí to říct," říká žena, která se počítá mezi nejbližší přítelkyně zemřelé. Její šok je o to větší, že obě rodiny spolu obvykle trávily dovolené společně.

„Je to pravda, jezdily jsme společně na letní i zimní dovolené, ale protože u moře jsme byli loni, letos jsme se rozhodli změnit plány a jet do termálních lázní. Monika s Petrem ale chtěli znovu do Egypta. Moc se těšili, hlavně Monča. Říkala, že si potřebuje odpočinout. Dobře to tam znali," říká žena, která si nepřeje zveřejnit jméno ani příjmení postižené rodiny s ohledem na jejich blízké.

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas: neděle 28. července, ráno):

„Ten osudný večer, začnu před dnem osudným. Začnu nedělí, kdy manželka ráno vstala, odnesla ručníky na lehátka, poté se zpět vrátila do pokoje, kde jsme se připravovali na snídani, takže jsme se oblíkli a šli jsme do hotelové restaurace posnídat.“

Poté jsme se vrátili, vzali si s sebou věci, které jsme měli připravené, manželka měla knížku, dcera ploutve a vzali jsme si brýle a šli jsme si lehnout na lehátka. Normálně jsme se koupali, dováděli ve vodě, jezdili na tobogánech. Dcera si tam našla nějakou kamarádku, s kterou tam blbly ve vodě.“

STŘIH. Cesta po mapě: Kde vlastně trávila rodina Kramných dovolenou?

Kramní jezdili do Egyta rádi, byli tu už rok předtím. Egypt je oblíbená výletní destinace Čechů střední třídy, kam víceméně patřili. Je o něco dražší než zájezdy do Tuniska nebo Turecka. Může nabídnout něco, co jinde není: úžasné barevné korály a důvěřivé ryby, plavající těsně u pobřeží, jen pár kroků od pláže.

Z letiště je odvezl autobus pouští do hotelu – jednoho z mnoha podél pláže. Turisté hotelový komplex opouští jen zřídka, většinou se spokojí s krátkým výletem po okolí na čtyřkolkách. Většinu času tráví na pláži, u bazénu, v místních obchůdcích uvnitř areálu, nebo na pokojích, kde se zotavují z tzv. Faraonovy pomsty.

Hurgahada (arabsky Al-Ghardaqah) je nejznámější a nejoblíbenější egyptská destinace. Stejně jako Sharm El Sheikh byla ještě v polovině 20. století malou rybářskou osadou. Místní luxusní hotely se začaly budovat v 80. letech minulého století.

Hurghada se je ve východní části Egypta a nedaleké pobřeží s hotelovými komplexy se táhne podél Rudého moře neuvěřitelných 90 km. Nedaleko od Hurghády jsou i další egyptská letoviska - Safaga (60 km jižním směrem) nebo Sharm El Sheikh (100 km vzdušnou čarou přes Rudé moře na Sinajský poloostrov).

Všechny místní pláže jsou pokryté jemným pískem a moře je krásně čisté. Většina hotelů je přímo u moře, takže z hotelového pokoje na pláž jen pár kroků.

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas: neděle 28. července, poledne):

„Blížil se čas oběda, šli jsme do hotelové restaurace poobědvat. Poté jsme se vrátili zpět na ty naše lehátka, kde jsme měli osušky, zase jsme se koupali, dováděli různě, manželka si četla. Zhruba kolem třetí hodiny jsem zašel do plážového baru, vzal jsem tam porci hranolek s kečupem, donesl jsem je na lehátka, kde jsme je všichni snědli.

STŘIH. Výpověď české turistky, jejíž rodina byla také otrávena

Výpověď Kramného se zde začíná poprvé stáčet k jídlu, zřejmě pod vlivem informací, že příčinou smrti jeho ženy a dcery mohla být otrava.

Blesk, 1. 8. 2013

Ve stejném hotelu Titanic Palace jako rodina Kramných bydlela česká turistka, která se redakci představila jako Kateřina. Byla tam s přítelem a třemi dětmi.

Vedení hotelu Titanic Palace odmítá, že by se Monika a Klárka otrávili jejich jídlem. A i když naprostá většina lidí se k tomuto hotelu vyjadřuje pozitivně, Kateřina z Plzeňska má nemilé vzpomínky. Celá rodina zvracela, měla průjem a syn skončil v nemocnici.

Kateřina (36) s přítelem Pavlem (26) a třemi dětmi byla v letovisku Hurghada na dovolené od 13. do 20. července. „Postupně nám všem bylo špatně a nejhůř na tom byl syn Michal (10).

Volala jsem na pojišťovnu cestovky Blue Style, co se děje. Zareagovali rychle a ihned k hotelu přistavili taxík a odvezli nás do evropské nemocnice v Hurghadě,“ popisovala žena průběh Faraonovy kletby, jak se říká střevním potížím, které v zahraničí postihnout tisíce českých turistů ročně.

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas: 28. července, neděle, 3 hodiny odpoledne):

„Poté jsme se i s dcerou znovu odebral do plážového baru, kde jsme nabrali další porci hranolek, jednoho hamburgera a vzpomínám si, že jsme si vzali ještě nějaké pití. Šli jsme zpátky za manželkou na deku, tam jsme to snědli. Více méně, já jsem toho snědl nejvíc.

Polehávali jsme různě, dcera se koupala, měli jsme ji neustále na očích. Takhle to probíhalo až skoro do večeře, pak jsme se odebrali do pokoje, tam jsme se osprchovali, namazali krémy. Já jsem polehával na posteli, manželka s dcerou se česaly, malovaly se, dcera ještě tancovala. Hrála nám tam hudba, pouštěli jsme si hudbu.“

STŘIH. Vztahy v rodině Kramných

Vztahy mezi Petrem a Monikou zřejmě nebyly vyloženě idylické, byli manželé už šest let. Podle některých přátel Kramný na manželku žárlil, ona ho občas ponižovala, někdy se pohádali. Žádná z výpovědí svědků ale nenaznačuje, že by šlo o něco výjimečného, zásadního nebo dokonce stav vzrůstající nenávisti.

Sousedé z Karviné považovali rodinu Kramných za zcela bezproblémovou. Na dveřích bytu měli Kramní pověšený obrázek, na kterém byly tři postavičky - černovlasý tatínek, blonďatá maminka, dcera a pejsek (Kramných čivava Lili). Obrázek zřejmě namalovala Klárka.

Monika Kramná přihlásila čivavu Lili do soutěže o nejlepšího psa deníku Blesk. Na stránkách se pod fotkou pejska dosud objevují vyjádření soustrasti ostatních pejskařů.

Rodinný přítel popsal vztah Manželů Kramných takto:. „Naše rodiny spolu chodily ven. Posedět, nebo na večeři. Petr byl spíše introvert, rozhodně nebavil celou společnost, ale byl přátelský. Monika byla vůdčí osobnost, taková energická. Občas si ho dobírala, že je takový ňouma.“

„On jí na to něco řekl a Monika to neustála a odešla. Nikdo nevěděl kam. Když jí potom volal, měla vypnutý mobil. Zůstali jsme sedět s mojí přítelkyní, Petrem a Klárkou. Té z toho bylo smutno, Petr ji utěšoval a objímal. Říkal jí, že to s ní nemá nic společného a že může mamince zavolat. Monika ale telefon nezvedala a z toho byla Klárka smutná.“

Ze střípků, poskládaných z výpovědí svědků vyplývá, že se Monika mohla cítit na víc, než jen na ženu zámečníka v automobilce. Situace, kdy někam odešla a nezvedala telefon, se prý tu a tam stávaly.

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas: přibližně 8 hodin večer, neděle 28. července 2013):

„Takže jsme se oblíkli a vydali jsme se na večeři, já jsem v tu dobu už nevečeřel, protože jsem byl v tu dobu už celkem plný z těch hranolek, které jsem snědl kolem té třetí, po třetí hodině.

Dcera si dala špagety s kečupovou omáčkou. Manželka měla zeleninový salát s bagetou a k tomu si dala tuším dvě deci vína.“

STŘIH: Poslední jídlo před smrtí

Poslední jídlo Petra Kramného před smrtí jeho ženy a dcery tedy byly hranolky s kečupem a hamburger, které snědl po třetí hodině. Jeho žena a dcera si prý také zobly, ale měly stále hlad.

Posledním jídlem Klárky Kramné byly špagety s kečupovou omáčkou: Její matka Monika povečeřela zeleninový salát s bagetou a sklenku vína. Každá tedy měla k večeři něco jiného. Od té chvíle (tedy příštích nejméně 27 hodin) nepozřely ani sousto. Tím se zdá otrava hotelovým jídlem jako vyloučená.

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas: 9 hodin večer, neděle 28. července 2013):

„Takže jsme povečeřeli, procházeli jsme hotelem, měli jsme s sebou foťák, takže jsme fotili fotky různě po celém areálu – na pláži, v hotelu. V jednu chvíli jsme vyšli na chvíli ven před hotel, kde jsme udělali taky pár fotek.

Navštívili jsme přilehlé obchůdky v hotelu, kde jsme nic nezakoupili. Manželce se tam akorát líbil prstýnek, ale měla ho velký, takže prodejce jí řekl, že zítra bude připraven, takže v úterý si pro něj můžeme zase odpoledne, k večeru dojít.

Takže jsme souhlasili a odebrali jsme se zpět do hotelu, kde jsme šli na program mini disco, který byl určený pro děti.“

STŘIH: Záhada nevhodného prstýnku

Zde obsahuje Kramného výpověď první drobnou nesrovnalost. Hovoří o tom, že si mohli prstýnek vyzvednout v obchůdku zítra, tedy v úterý. Následující den ale bylo pondělí, tedy den, kdy jeho žena a dcera zemřely.

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas cca 9 hodin večer, neděle 28. července 2013): 

„Začínal snad kolem půl deváté, deváté, teď už přesně netuším. Tam jsme přišli, nečekali jsme, až to začne, dcera běhala na parketě, my jsme s manželkou seděli vedle sebe. Manželku jsem měl po levé straně, začal program, všechno probíhalo normálně, dceru jsme natáčeli, fotili.

Po skončení toho dětského programu, manželka šla za dcerou na ten parket, vyfotila ji s animátorkou a vrátila se zpátky. Dceru jsme měli neustále na očích. Po skončení toho dětského programu byl program pro dospělé – byla tam břišní tanečnice a vystoupení dalších dvou tanečníků.

Takže jsme setrvali, nikde jsme se nevzdalovali z těch míst. Po vystoupení břišní tanečnice a tanečníků, které mohlo trvat, nevím, do desíti.“

STŘIH. Tajemná žena v čelence

K dětské diskotéce se Kramný vrátí ve své třetí nahrávce ze středy 7. 8. 2013., tedy osm dní po smrti své ženy a dcery. Uvádíme ho již zde, protože může jít o důležitý okamžik.

Kramný: „...Když vlastně ty děti tančily s animátory, vím, že tam byla jedna taková animátorka, měla na sobě puntíkované červené šaty, dokonce potom moje žena vyfotila dceru s tou animátorkou po tom skončení.

Měla dlouhé černé vlasy a na hlavě takovou čelenku a v jednu chvíli jsem se na ní zadíval, prostě nevím, zadíval a vím, že manželka mě pozorovala a když jsem se na ní podíval, tak ona se podívala na mě a byl to takový ten zvláštní pohled, jakože neřekla vůbec nic, ale byl to ten zvláštní pohled, z kterého jsem usoudil – co se na ní díváš?

A já jsem řekl: Co je, Moni? Však já se na ní nedívám, já se dívám na Klárku. A ona se jen tak ušklíbla a to je vše, jinak si nevzpomínám, že by se tam s někým bavila.“

Výpověď Petra Kramného (popisovaný čas: po desáté večer, neděle 28. července 2013):

„Po desáté hodině jsme se odebrali všichni na pokoj, normálně jsme přišli. Napili jsme se, měli jsme v lednici nějakou colu otevřenou, tuším, že nějakej sprite, čistou vodu. Takže jsme se napili, šli jsme se osprchovat, namazali jsme se krémy, oblíkli jsme se do pyžam a šli jsme si lehnout.“

STŘIH. Poslední noc

Byla to poslední noc Moniky a Klárky. Možná jim nebylo dobře, ale Kramný to ve své výpovědi nijak nezmiňuje, ač si v popisu předchozích událostí si všímá každého detailu. Šli spát po desáté hodině, vstali až ráno. Lze tedy předpokládat, že noc proběhla v klidu.

Za pozornost stojí Kramného zmínka o pití, které bude hrát v pokračování příběhu důležitou roli: „Napili jsme se, měli jsme v lednici nějakou colu otevřenou, tuším, že nějakej sprite, čistou vodu,“ popisuje Kramný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová