Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kramný nemohl vraždit elektrickým proudem. Tvrdí to spisovatel, jemuž zabránili vydat knihu s obhajobou tohoto muže! Máme ukázky

31.08.2014
Kramný nemohl vraždit elektrickým proudem. Tvrdí to spisovatel, jemuž zabránili vydat knihu s obhajobou tohoto muže! Máme ukázky

Foto: Bondy

Popisek: Petr Kramný na obálce knihy Vražda v Egyptě

UKÁZKA II Knihu Vražda v Egyptě nesmí nakladatelství vydat díky soudnímu opatření, které navrhl Blesku, jenž vydal o Kramném vlastní publikaci. Jako záminku si vzal fotografii, která ale v knížce vůbec není… Autor Ondřej Höppner o Vraždě v Egyptě řekl: „Při svém pátrání jsem se chtěl dostat co nejblíže k pravdě a zabránit tomu, že možná sedí nevinný člověk, který přišel o ženu a dítě. Člověk, který spáchal jen to, že odjel s rodinou na dovolenou. Hlavním motivem k napsání knihy o Petru Kramném bylo představit čtenářům nová fakta, zdůraznit souvislosti, které jsou sice veřejně známé, ale schované ve stínu. Čerpal jsem z mnoha zdrojů – včetně zprostředkované komunikace s nyní vězněným Petrem Kramným. Výsledek pátrání byl šokující a nitky vedou až do nejvyšších politických míst. Bulvární média ukazují čtenářům jen jednu stranu mince, jakýsi barvotiskový střípek mozaiky a jejich motivem je především zisk. Vycházejí z toho, že jejich publikum chce slyšet, že vrahem je Petr Kramný, protože divně plakal, byl málo smutný a podobné nesmysly.“

Kapitola

ve které si pojmenujeme všechny možné způsoby smrti Moniky a Klárky Kramných. Postavíme vedle sebe ty, kdo mohli vraždit a srovnáme jejich motivy. Seznámíme se s různými jedy a tím, proč média postavila kolem hotelu Titanic Potěmkinovu vesnici.

Petr Kramný nahrál osm dní po záhadné smrti své ženy Moniky a dcery Kláry na mobilní telefon výpověď, kterou poslal e-mailem policii. Nahrávku o délce asi 80 minut pořídil v úterý 6. srpna 2013 v hotelu Titanic v náhradním pokoji, kam byl přestěhován.

Těla Moniky a Klárky převezli k pitvě do nemocnice v Káhiře. Pokoj ve druhém patře hotelu Titanic, kde obě zemřely, byl pečlivě uklizen a následně  pronajímán dalším turistů, kteří sem přijeli strávit vysněnou dovolenou.

Podle výsledků egyptské pitvy obě ženy zemřely na otravu prudkým jedem. Petr Kramný byl označen za hlavního svědka, dostal náhradní pokoj ve stejném hotelu a zákaz opustit zemi.

Nový pokoj, kde pořizoval nahrávku, byl méně okázalý než ten, kde zemřela jeho rodina. Pod jeho okny šuměly palmy a leskl se bazén, u kterého Kramný ještě před několika dny bezstarostně dováděl s dcerou. Chodil kolem bazénu na jídlo do restaurace, kde jedl s rodinou, když ještě byly Monika a Klárka naživu. Neměl žádné zdravotní potíže, z případné otravy se velmi rychle zotavil.

Jeho výpověď z náhradního pokoje hotelu Titanic u Rudého moře je unikátním dokumentem, který ještě nikdy uveřejněn v celku - až nyní.  Věnujme proto pozornost každému slovu jeho výpovědi, vnímejme každý detail. Jde o jediné skutečné svědectví, ať pravdivé nebo účelově zkreslené, které může objasnit, co se oné osudové noci z 29. na 30. července 2013 v pokoji se zataženými závěsy stalo. Uveřejňujeme ho v plném znění bez úprav na následujícíh stranách této knihy.

Petr Kramný svou výpověď nikdy nezměnil, trval na ní stejně jako na své nevinně. Obsahuje moho vzájemně propojených drobností, není v ní ani jediný náznaik, že by vrahem mohl být někdo jiný. Jeho výpověď je konzistentní, i přes drobné nesrovnalosti jde o ucelený útvar bez slabin.

Málokdo z českých čtenářů pochybuje, že je Petr Kramný vrah. Soudní proces ještě probíhá a podle odborníků se potáhne. Vyšetřování se motá v kruhu, důkazy a stopy, s nimiž pracuje, jsou mizivé, ztracené, nebo rozleptané louhem. Verze příběhu se mění a vyvíjejí v čase.

Vydejme se po stopě na vlastní pěst, označme pevné body a vystavěme na nich příběh, který té noci stal. Již zde můžeme slíbit, že závěry našeho pátrání a analýzy faktů budou pro mnohé čtenáře šokující a že míří do nejvyšších pater.

Pokud ženy zemřely na následky otravy z hotelového jídla, pak nám pravda může zachránit život. Když vrahem není Petr Kramný, trpí teď ve vězení nevinný člověk, který přišel o svou rodinu. Je-li vrahem někdo jiný, tak dosud běhá po svobodě a může udeřit znovu.

Proč považuje Kramného za vraha většina čtenářů a televizních diváků a proč mezi nimi převažují ženy

Publikum v Česká republice, fascinované záhadným příběhem o šťastné rodině na vysněné dovolené, se po smrti svou Češek v hotelu Titanic rozdělilo na dva tábory.

Jedni tvrdí, že Petr Kramný zabil svou rodinu a svou výpověď si vymyslel. Naoko spolupracuje s vyšetřovateli, ale ve skutečnosti chce detektivy zmást. Považují Kramného za odporného, cynického, rafinovaného vraha, za zrůdu.

Když se jich zeptáte, proč si to myslí, jejich odpověď se odvolává na pocit a na nepřímé indicie, vyčtené z bulvárních médií. „Kramný je vrah, protože divně pláče,“ zní často jejich vysvětlení. Těch, kteří považují Kramného za vraha je většina a drtivou část z nich tvoří ženy.

Druzí jsou přesvědčeni, že to neudělal. Když se jich zeptáte, proč si to myslí, zavrtí hlavou a řeknou: „Nevím…, je to takové divné.“ Na otázku, kdo je tedy vrah, když ne Petr Kramný, nemají odpověď. Většinu z nich tvoří muži.

Přitom je hned několik možností, co se mohlo v onu osudovou noc v hotelu Titanic odehrát, a nejméně jedna z verzí je tak děsivá a prostá, že se ji zdráhají vyslovit.

Připusťme, že se veřejnost nechala vlákat do pasti, kterou ji kladou média, nabízející vždy tu nejlákavější verzi příběhu. Kramný není v mediální interpretaci přímo označen za vraha, je důsledně používáno epitet jako „údajný“, „podezřelý“, „možný“ a podobně.

Jako šéfredaktor a zakladatel několika českých bulvárních periodik (Aha, Spy, Šíp, Nedělní Blesk a další), jako tvůrce více než tří tisíc titulních stran a jako autor této knihy zde mohu s klidným svědomím prohlásit, že motivem médií, která chtějí být kupována a čtena, není snaha „informovat“ nebo „objektivní pravda“.

Cílem většiny médií celého žánrového spektra je v zájmu čtenosti a sledovanosti vyvolat emoci, zaujmout, pobavit diváky, čtenáře a především divačky a čtenářky. Vystavět kolem hotelu Titanic Potěmkinovu vesnici. Rozevírají se tak nůžky mezi realitou a její co nejatraktivnější interpretací. Proto v souvislosti s Kramným používala média často titulky jako: „Kramný už se veze“, Karty mluví jasně: Kramný je vrah!“ a podobně. Kramný je pro média vrah, který se hodí, protože jde o dlouhodobou záležitost. Pokud Kramný vrah nebyl, příběh by už dávno odumřel.

Tento přístup lze pochopit při popisu módních trendů nebo událostí, které jsou ve své podstatě nudné. Na hodně tenký led se ale média dostávají, když popisují případy, týkající se dramat jako jsou rozvod, spory o dítě, nebo jako v případě Kramný záhadná smrt v rodině. Tady nehrají klíčovou roli dojmy a emoce, které ženy - čtenářky milují, ale to, co příliš rády nemají, tedy: fakta.

Připomeňme, že drtivou většinu publika médií, zabývajících se případem Kramných, tvoří ženy. To ony táhnou trh s prodejem novin a časopisů, to na nich závisí sledovanost televize, pokud se zrovna nevysílají zprávy nebo mistrovství světa v kopané.

Média se horlivě pokládají do rodinných vazeb, pátrají po milenkách, milencích, hádkách, šmírují na facebooku a směřují k jedinému vyústění: Byla to chladnokrevná vražda a spáchal ji Petr Kramný, který je víc než vrah, je to monstrum, protože zabil krásnou manželku a milovanou dceru.

Stopa, která může být důležitá: Monika Kramná se léčila kvůli depresím

Shrňme si, z čeho můžeme při pátrání vycházet. Víme, že Petr a Monika měli svatbu v roce 2007, chodili spolu od roku 2003. „Chtěli jsme se vzít, ale počkali jsme, až dceři budou dva roky, ať z té svatby taky něco má," vysvětlil později Petr Kramný, vyučený zámečník a zaměstnanec Karvinské automobilky Hyundai. Monika pracovala jako zdravotní sestra v domově důchodců v Karviné.

Všichni žili v bytě v šestipatrovém paneláku v Tovární ulici, který si pořídili v roce 2010. Podle sousedů působili jako šťastná rodina.

Nedávno vyplula na povrch zajímavá skutečnost, kterou média zcela opominula. Monika se léčila se v Karviné u psychologa z klinické deprese. Brala pravidelně lexaurin, lék na snížení úzkosti. Používá se také proti nespavosti, bolesti hlavy a poruch zažívání.

Úzkost bývá často způsobena nedostatečným sebevědomím, stresem, špatnými komunikačními schopnostmi a fobiemi. Dlouhodobé užívání lexaurinu zvyšuje podle odborníků možnost sebevraždy.

Bylo popsáno několik případů, kdy u osoby, užívající lexaurin, propukaly náhlé reakce, zmatenost a deprese se sebevražednými sklony. Při předávkování lexaurinem (nejvyšší povolená denní dávka lexaurinu je 60 mg) může nastat i kóma. Maximální koncentrace bromazepamu (účinná látka lexaurinu) je dosaženo během jedné až dvou hodin po spolknutí.

Je velmi pravděpodobné, že Monika Kramná měla lexaurin s sebou na dovolené v Egyptě v několika baleních.

Z indicií, které nespadají do kategorie „bývalá kamarádka, která si nepřála být jmenována“, mají čeští detektivové pouze tyto dvě:

Výpověď Petra Kramného, nahraná na mobil v hotelu Titanic

Ano, Kramný mohl lhát nebo popis událostí účelově zkreslit. Proto jsme jeho výpověď, kterou jsme získali z policejních zdrojů, přepsali slovo od slova a bez jediné úpravy společně s nahrávkou předložili k analýze odborníkům. Zadání bylo: Nesnažte se přistihnout Kramného při logické nesrovnalosti, chceme vědět pouze to, zda dotyčný lže, nebo mluví pravdu.

Žádný s odborníků nedokázal na tuto otázku odpovědět s naprostou jistotou. Takřka všichni však putovali stejnou cestou.

„Nejprve jsem byla přesvědčena, že Kramný mluví pravdu, protože některé emoční projevy na přibližně dvou nebo třech místech na nahrávce nemohl předstírat, ani kdyby byl sebelepší herec. Pak jsem ale dospěla k názoru, že lže, protože celkové vyznění jeho výpovědi je příliš věcné. Jako by z něj byla podprahově cítit snaha zahltit detektivy nepodstatnými detaily a svést je na falešnou stopu, byť žádný konkrétní směr nejmenuje. Nakonec jsem se vrátila zpátky na začátek a nyní se domnívám, že mluví pravdu,“ řekla nám přední česká psycholožka.

Výpověď Petra Kramného nikdy nebyla v médiích, ani elektronických, uveřejněna v celku. Vždy šlo jen o výňatky vytržené z původního kontextu a zasazené do jiného. Články, postavené na výpovědi „kamarádek, který si z pochopitelných důvodů nepřály být jmenovány“, pak přebíralo jedno médium od druhého.

Dvě pitvy těl Moniky a Klárky Kramných

Proběhly dvě. Jedna pitva v Egyptě den po smrti, druhá v Čechách, osm dní po smrti, kdy letadlo se zapečetěnými rakvemi přistálo na letišti.

Výpovědní hodnota těchto stop budí velké naděje, ale skutečnost je chabá. Z těl byly již v Egyptě vyňaty vnitřní orgány, údajně kvůli jejich výzkumu ohledně možné přítomnosti jedu. Další stopy byly zničeny nabalzamováním těl kvůli přepravě letadlem do Čech.

Tamní lékaři se shodovali, že ze žaludků zemřelých byla rosolovitá hmota a otrava je nevýše pravděpodobná verze smrti. Pak však od tohoto stanoviska nečekaně ustoupili a uváděli příčinu smrti dehydrataci (nedostatek tekutin) a následně zástavu srdce (které jako jeden z mála orgánů nebylo při egyptské pitvě odstraněno).

Proto lze v případě české strany jen těžko hovořit o pitvě. V podstatě šlo jen o odebrání vzorků z toho, co zbylo.

Jak zemřely Monika a Klára Kramných v noci na 30. července 2013? 

Než prozkoumáme Kramného výpověď a vydáme se po stopě příběhu pokoje za zataženými závěsy, shrňme si základní možnosti, co se tehdy stalo:

FARAONOVA POMSTA. Monika a Klárka se otrávily jídlem nebo pitím v hotelové restauraci a onemocněli tzv. Faraonovou pomstou. Umíraly pomalu v průběhu celého dne a noci. Petr Kramný se štěstím přežil.

VRAŽDA
Vrahem je:
a) Petr Kramný
b) egyptský zaměstnanec hotelu a jeho motivem byla Kramného hádka v recepci po příjezdu
c) egypský terorista, který si rodinu Kramných vybral náhodně a jeho cílem bylo oslabit zemi poklesem příjmů z cestovního ruchu

VRAŽDA A SEBEVRAŽDA. Monika Kramná zabila sebe i dceru.
a) pokusila se zabít i Kramného
b) nepokusila se zabít Kramného, jeho nevolnost se smrtí manželky nesouvisela.

HMYZ nebo jiné zvíře

Podívejme na výše uvedené možnosti podrobněji a vyškrtněme ty, které se stát nemohly, nebo jsou vysoce nepravděpodobné.

Verze 1.: Faraonova pomsta

Příčinou smrti by bylo mimořádně silné onemocnění, kterému se říká Faraonova pomsta. Jde o těžší druh střevních problémů, ke kterému dochází nejčastěji vlivem různých bakterií v novém prostředí (například Egypt), na které naše organismy nejsou zvyklé.

Mnoho turistů, kteří jedou do Egypta poprvé, často očekává, že je faraonova pomsta určitě postihne. Nemusí. Nějakým druhem střevního onemocnění bývá postiženo méně než 50% turistů, přičemž z toho méně než 5% bývá skutečný "faraon". Tedy každého druhého faraon mine.

Často jsou průjmová onemocnění způsobená přejídáním a nevhodnou kombinací jídel. V takovém případě stačí jeden až dva dny jíst pouze dietní jídla (vařená zelenina, kuře, rýže) a je po problémech.

Faraonova pomsta, ale i ostatní druhy střevních problémů, působí na každého jedince jiným způsobem. Zatímco jeden si "odskočí dvakrát na toaletu", jiný může mít problémy několik dní.

Zvracení, silné křeče a průjmy si v krajních případech vyžadují hospitalizaci. Dochází k častému vyprazdňování řídké stolice a nastupuje velmi rychle a hlavně bez varování, se stolicí odchází z těla i velké množství vody a dochází k rychlé dehydrataci organizmu.

Dehydratace, způsobená zvracením a průjmy, může vést až ke kolapsu a rychlé smrti.

Popsané problémy způsobují bakterie, které jsou přítomny v nevhodných, rychle se kazících nebo nedostatečně tepelně zpracovaných potravinách a ve vodě z nejistých zdrojů. Pokud věříte, že jídlo v hotelové restauraci je v po pořádku, nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu, ale výhradně vodu balenou, a to i na čištění zubů.

V Egyptě bylo zjištěno, že prodavači vstřikují injekcemi do melounů vodu, aby byly těžší. Takové melouny se mohly dostat na hotel Titanic.

Rodina Kramných nebyla v Egyptě na dovolené poprvé (předtím asi dvakrát nebo třikrát) a měli s tzv. Faraonovou nemocí zkušenosti. Kramný ale později uvedl, že tentokrát byl průběh nemoci jiný.

Jestli matku a dceru zabila Faraonova pomsta, pak Petr Kramný přežil jen díky své vyšší hmotnosti a faktu, že pil více vody (ženy pili jen občas a hlavně colu), často zvracel a chodil na záchod častěji než ony.

Otrava Moniky a Klárky Kramných místním jídlem a následná široká medializace případu by znamenaly by to pro egyptské hospodářství a tisíce cestovních kanceláří po celé Evropě katastrofu. Nejezděte do Egypta: Turisté otráveni jídlem v egyptském hotelu. Varování: Přijeli jako šťastná rodina, egyptské jídlo je zabilo. Obětmi otravy jsou matka s dcerou – obě blondýny s modrýma očima.

Verze Faraonovy pomsty jako příčiny smrti však kulhá na obě nohy. Egyptský lékař, přivolaný na místo činu uvedl, že matka a dcera zemřely mezi jedenáctou a půlnocí, tedy přibližně stejnou dobu. Naposledy jedli večer minulého dne. Je takřka vyloučeno, aby na otravu jídlem zemřela v rozmezí jedné hodiny dospělá osoba (o váze cca 60 kg) a dítě (cca 30 kg).

Verze 2 a): Vrahem je Petr Kramný

Tato verze je ze všech nejšťavnatější, což ovšem neznamená, že je pravdivá. Drží se jí především bulvární deníky, společenské časopisy, sekundují jim soukromé televize a několik stovek internetových portálů.

Všechny pokusy usvědčit na mediální úrovni Petra Kramného z vraždy však troskotají na dvou základních otázkách:
1) Jak zabil svou ženu a dceru? 2) Proč?

Na první otázku není uspokojivá odpovědi, proto se média věnují se hlavně onomu „proč“, kde se otevírá široké pole variant, postavených na dojmech, prapodivných, chabě podložených konstrukcích a na výpovědích „bývalé kamarádky, která si nepřála být jmenována“.

Pokud zabil ženu a dceru, tak jak?

Jedem.  Egyptští patologové odstranili při pitvě takřka všechny vnitřní orgány a kompletní zažívací trakt. Vnitřek těl byl rozleptán a louhem a není dosud jasné, zda k tomu došlo v důsledku jedu nebo až při pitvě. To ovšem neznamená, že otrava jedem nepřipadá v úvahu – naopak, považujeme ji za nejvíc pravděpodobnou.

Elektrickým proudem. Tato verze se objevila na scéně později a našla svou slepou uličku ve vaně, která na hotelovém pokoji Kramných nebyla (sprchový kout). Na místě činu nezůstaly žádné stopy. Konstrukce tohoto způsobu vraždy je tak složitá, že si je obtížné si ji byť jen představit, natož provést.

Kramný by musel vraždit fénem, když se Monika sprchovala a pak tělo přenést pokoje. Dobrá, ale jak pak zemřela Klárka? Objevila se verze, že dívka objala svou umírající matku a elektrický proud, který se nějak udržel v těle, zabil i ji. S touto divokou verzí z románů pro ženy podle našich informací dokonce detektivové pracovali, ale nedospěli k žádnému uspokojivému výsledku.

Při pitvě v Čechách patologové údajně nalezli na srdci Moniky jakousi sraženinu, která by mohla, ale nemusela svědčit o smrti v důsledku působení elektrického proudu. Připomeňme, že zažívací trakt byl z těl odstraněn v Egyptě a čeští patologové odstraněné orgány neměli k dispozici.

Možnost smrti elektrickým proudem považujeme za groteskní a velmi nepravděpodobnou. Budeme se jí však později věnovat podrobněji, abychom objasnili, proč se v příběhu objevila a jakou měla hrát roli.

Jiný způsob vraždy. Po uškrcení nebo ubodáním by zůstaly na tělech a na místě činu stopy. Tuto verzi lze s klidným svědomím vyloučit.

Vylučovací metodou jsme tedy dospěli k závěru, že Monika a Klárka Kramné zemřely s nejvyšší pravděpodobností následkem požití jedu.

Verze 2 b): Vrahem je někdo z hotelu a motivem je Kramného hádka v recepci po příjezdu

Pokud se můžeme opřít o výpověď Kramného – a bylo by v jeho zájmu upozornit na sebemenší detail, který by vedl k někomu jinému – Kramný byl až na jedinou výjimku, když šel pro vodu k fontánce stále v pokoji, nebo na dohled.

Podle Kramného advokátky JUDr. Jany Rejžkové byly v souvislosti s případem Kramných zatčeni tři místní zaměstnanci hotelu, údajně při manipulaci s jedy. Tuto informaci se však dosud nepodařilo potvrdit ani vyvrátit, nicméně pokud s nimi v Egyptě probíhá vyšetřování, jeho výsledek se záhy dozvíme.

Co se stalo na hotelové recepci mezi antickými sochami po příjezdu Kramných do hotelu? Hádka o pokoj prý byla plná emocí. Připusťme možnost, že Kramný někoho z recepce smrtelně urazil. Ten se pak rozhodl Kramného a jeho rodinu zabít. Nenechme se zmást – Egypťané jsou mírumilovní a ochotní, ale přece jen – v zemi zuří občanská válka a pokud se Kramný během sporu například nějak dotkl místní víry, mohlo být zle.

Pokud vraždil zaměstnanec hotelu, musel použít jed. Otrávená voda nebo cola se mohla dostat do pokoje Kramných jen těmito způsoby:

Jed byl v některé láhvi, kterou Kramný dostal osudový den od uklízeče. Tuto možnost si podrobně rozebereme v Kramného výpovědi na následujících stranách. Nápoje, které měli v pokoji předtím, otrávené být nemohly, protože v noci Kramní žádné zdravotní potíže neměli.

Někdo do pokoje vnikl, když byl Kramný večer pro vodu. Od pokoje během celého dne vzdálil dvakrát, ale jen jednou tak daleko, že neviděl na dveře.

Je možné, že když byl Kramný mimo dohled, vrah zaklepal na dveře pokoje a zeptal se, zda někdo nechce vodu nebo colu. Znamenalo by to, že kdosi hlídal dveře pokoje a čekal, až Kramný odejde.

Pokud by si však někdo zvenčí pokoj otevřel, musel mít univerzální kartu. To by se o tom ale Kramná po příchodu svého manžela zmínila – stejně jako o znásilnění, o kterém spekulovala média, která si z lenosti neprošla chronologii událostí. Navíc by o tom byl záznam v elektronickém výpise. Vstup někoho cizího do pokoje je tedy vyloučen.

Egyptští lékaři, kteří provedli pitvu, uvedli, že Monika a Klárka zemřely následkem požití prudkého jedu (smrt do několika minut až dvou hodin).

Verzi „plíživého jedu“ tak ovšem také lze směle vyloučit, protože, stejně jako v případě tzv. Faraonovy pomsty je vysoce nepravděpodobné, aby dospělý a dítě zemřely ve stejnou dobu, nebo takřka stejnou dobu.

Kramný popisuje ve výpovědi své příznaky takto: „…Bolelo mě úplně celé tělo, hlavně mě bolelo od zápěstí obou ruk ke konečkům prstu, byl to velmi zvláštní pocit. Takové strašně brnění, nikdy jsem to nezažil.“ „…měl neustále bolesti na prsou.“ „Pořád jsem měl strašně vysušenou pusu a hrdlo a suché rty. Nemohl jsem pořádně dýchat.“

Jako nejpravděpodobnější příčinu smrti jsme již označili jed. Mohlo jít o tyto druhy jedů:

Kyselina: Chuť: pálivá (Kramný se ve výpovědi zmiňuje o pálení hrtanu a připisuje ji častému zvracení). Způsobuje: poleptání tkání a jejich odumření. Smrt: nastává během několika hodin. Zvláštnost: Jícen a žaludek je po jejím působení spíše vysušený. Projev otravy: pálení v ústech, slinění, bolesti žaludku a zvracení. Ve zvratkách bývá krev. U některých kyselin tečou postiženému slzy, kašle, nemůže dýchat a sípe. Vražda i sebevražda kyselinami je vzácná, ale není vyloučená. 

Arsenik (otrušík): Chuť: je cítit po česneku. Smrt: nastává za 1 až 2 dny. Způsobuje: odvodnění, zástavu srdce. Projev otravy: žaludeční a střevní potíže, škrábání v ústech a prudké zvracení. Postižený má velkou žízeň, sípavý hlas, křeče v lýtkách, může dojít k obrně rukou a nohou (žízeň řešila celá rodina Kramných, Petr se zmiňuje o brnění v rukou). Zvláštnost: Arsen se dá prokázat v kostech i po několika letech (česká pitva nic nenašla). Vražda arsenem byla dříve poměrně častá, nyní je vzácná, stejně jako sebevražda.

Baryum: Chuť: hořká. Smrt: během několika minut. Způsobuje: zadušení a zástavu srdce (případ Moniky a Klárky Kramných). Projev otravy: bolesti v břiše, průjmy, (celá rodina) po vstřebání záškuby, křečemi, obrny, ochrnutí jazyka a hrtanu (případ Kramný).. Obrny se stupňují. Zvláštnost: Při pitvě najdou patologové zánět zažívacího traktu a krevní výrony v ledvinách (egyptští lékaři si orgány mrtvých žen ponechali). Vražda baryem je vzácná, nejčastěji se jedná o náhodu záměnou za rozpustný uhličitan.

Kyanid: Chuť: palčivá a po hořkých mandlích. Smrt: nastává v několika vteřinách nebo minutách, většinou do 10 minut. Způsobuje: poleptání žaludku (což byl případ Kramné), žaludek je stažený, jeho sliznice zduřelá s krevními výrony, někdy je rozbředlá. Projev otravy: zvracení (celá rodina Kramných), závratě, dýchací potíže, křeče. Kyanid draselný je vhodným prostředkem k vraždě, je-li namíchán do likéru, vína, hořkých nápojů apod.

Louh: Chuť: pálivá (Kramného pálil hrtan, ale nezmiňuje se, že by si na totéž stěžovala jeho manželka dcera). Smrt: nastává během několika hodin. Způsobuje: poleptání tkání, zrosolovatění a rozleptání žaludku (což se shoduje s popisem egyptských lékařů). Sliznice bývají rozbředlé, žaludek stažený. Způsobí poškození až proděravění stěny jícnu nebo žaludku. Projev otravy: silná pálivá bolest od úst až po žaludek, zvracení, zarudnutí sliznice úst, hrdla, slinění, bolesti žaludku, otok sliznic, dušení. Vražda louhy je vzácná. Sebevraždy byly v minulosti častější.

Strychnin: Chuť: velmi hořká. Smrt: nastává během 5 minut, ale někdy také až za 3 hodiny. Způsobuje: zástava srdce (Kramná). Projev otravy: Je to křečový jed. Často se bez předchozích příznaků dostaví záškuby a křeče po celém těle, zejména na lýtkách. Zvláštnost: Mrtvý mívá na tváři úsměv. Pitevní nález bývá negativní. Stále se používán k vraždám, zejména podání v kávě, víně, plněných bonbónech apod. Sebevraždy jím jsou velmi vzácné.

Barbituráty: Chuť: nepříjemná, hořká (Kramný). Smrt: po desítkách minut až hodinách, záleží na požitém množství. Způsobuje: otok mozku. Projevy otravy: za několik minut až za půl hodiny po požití se dostaví spánek a bezvědomí, někdy stav podobný opilosti. Otrávený má zarudlý obličej, klesá mu tlak, má nejasné vidění, poruchy paměti, bezvědomí a záškuby. Sáhnou po nich spíše sebevrazi. Vražda jimi je vzácná, protože mají nepříjemnou chuť a nesnadno se rozpouštějí.

Podle popsaných symptomů by se podle oslovených lékařů mohlo jít o otravu kyanidem. V úvahu připadá i baryum a další.  Není však vyloučeno, že šlo o jiný, ne příliš známý druh jedu.

Verze 2 c): Terorista, který si rodinu Kramných vybral náhodně, a jeho cílem bylo destabilizovat příjmy Egypta z turismu

O případu rodiny Kramných na dovolené v egyptské Hurghadě informovala média z celého světa a především v zemích, jehož obyvatelé do Egypta jezdí: Kromě České republiky je to Rusko (nejvíc), Velká Británie, Německo, Itálie, Holandsko, Franci, Nizozemí, Izrael, Rakousko a další.

Vražda turistů uvnitř hotelového areálu by měla pro Egypt nedozírné následky. Vzkaz by v tom případě byl: „Nejezděte do Egypta, vraždí tam turisty v areálech hotelu“.

Egypt se již v minulosti musel kvůli různým událostem několikrát potýkat s odlivem turistů. V roce 1997 zabili ozbrojenci 58 turistů a čtyři Egypťany blízko Luxoru a cestovní ruch se na několik měsíců téměř zastavil. V letech 2004 až 2006 se uskutečnilo několik bombových útoků v oblastech u Rudého moře. Tyto události způsobily egyptskému státnímu rozpočtu ztrátu několik miliard korun.

Do Egypta ročně přijíždí až 170 tisíc českých turistů. Země byla před nepokoji, které v zemi vypukly v roce 2011 jednou z nejpopulárnějších zahraničních destinací. Letos ale české cestovní kanceláře hlásí pokračující propad zájmu o Egypt a odliv turistů - hlavně do Řecka, Turecka a Bulharska – i když se situace v zemi jakž takž stabilizovala.

Příjmy z turistického průmyslu jsou přitom klíčovou součástí egyptského hospodářství. Dosahují až 300 miliard korun ročně, tvoří pětinu příjmů a do vypuknutí nepokojů v zemi neustále rostly.

Turistika v Egyptě se vinou politických nepokojů snížila o více než třetinu. Příjmy z ní klesly na 200 miliard korun proti 300 miliardám z roku 2010. Poklesl nejen počet příjezdů, ale i výdaje návštěvníků během pobytu, protože se báli opouštět areál hotelu.

Muslimské bratrstvo, které v tu dobu pořádalo protivládní demonstrace a střílelo v nedaleké Hurghadě, mohlo hledat způsob, jak stát Egypt oslabit a zdiskreditovat v očích veřejnosti – a vybralo si hotel Titanic u Hurghady, kam přijela na dovolenou rodina Kramných. 

Záhadná smrt Kláry Kramné

Smrt osmileté blonďaté holčičky Klárky Kramné a její matky by v případě prokázané viny hotelu vyvolala mezinárodní pozdvižení. V místním turistickém středisku zemřela malá holčička s maminkou na dovolené – ať otravou z místního jídla, jedem, nebo ji někdo zabil.

Může to být motiv, aby se vyšetřování pohnulo jiným směrem? Například tím, že obě zabil otec… například elektrickým proudem? Může. V tom případě by se pozornost médií odklonila od hotelu u moře a upřela by se na rodinné vztahy, žárlivost, milence a milenky, hádky pozůstalých a podobně. Přesunem pozornosti na otce – vraha, by se dostal případ do pozice, že se mohl odehrát kdekoli – a měl by jen pramálo s místem, kde se stal.

Verzi, že v hotelu Titanic vraždili teroristé, považujeme za vyloučenou, a to ze stejného důvodu jako výše uvedenou možnost vraždícího zaměstnance hotelu. Není způsob, jak by terorista dopravil prudký jed na pokoj Kramných.

Zmanipulované nebo zatajené výsledky pitvy?

Vraťme se ještě k pitvě: V tělech (orgánech) mrtvé matky a dcery byl nalezen jed. Pokud by Egypt situaci vyhodnotil tak, že tento skandál nepotřebuje, bylo by třeba zničit všechny důkazy a stopy svědčící o otravě.

Verze 3 a): VRAŽDA, SEBEVRAŽDA A POKUS O VRAŽDU

Monika Kramná zabila sebe i dceru.

Kramný ve své výpovědi popisuje hořkou chuť vody v lahvi, kterou našel mezi postelemi manželky a dcery nedlouho předtím než zjistil, že jsou mrtvé. Jed se do láhve se mohl dostat do pokoje buď tak, že ho tam dal on, nebo jeho žena.

Nešlo by o jediný případ, kdy matka zabije své děti, aby se pomstila partnerovi nebo z psychických důvodů.

Zabila Monika Kramná svou dceru a pokusila se zavraždit svého muže ze stejně nepochopitelných důvodů? Žena z Českých Budějovic, která dala dceři do jogurtu fridex, tvořila se svým manželem také bezproblémový pár. Lze i na Moniku Kramnou aplikovat stanovisko psychologů, že motivem vraždy byly psychické problémy nebo pomsta partnerovi? Jakou roli sehrál lék lexaurin, jehož vedlejším účinkem mohou být sklony v sebevraždě? Nechme tuto možnost otevřenou. Odpovíme na ní až po analýze výpovědi Petra Kramného.

Verze 3 b) Monika Kramná zabila dceru, ale zavraždit manžela se nepokusila. Jeho potíže se smrtí manželky nijak nesouvisí.

Pokud Monika Kramná zavraždila sebe i dceru, proč by svého manžela naživu? Jedině ze msty, protože věděla, že nechat ho naživu je horší, než ho zabít.

Žádné závažné indicie, svědčící o dramatických problémech ve vztahu mezi manželi Kramnými však nejsou. Tato možnost se tedy nejeví jako příliš pravděpodobná. Jestli vraždila Kramná, tak chtěla zabít i svého muže – neměla důvod se mstít, tedy ani nechávat ho naživu.

HMYZ nebo jiné zvíře

V letoviscích v okolí Hurghady bývají komáři, zatím však nebyl zaznamenán jediný případ úmrtí na následky komářího bodnutí.

Největší nebezpečí od zvířat číhá u Hurghady v podobě jedovaté kobry egyptské. Žije v poušti a lidem se snaží spíše vyhnout. Útočí pouze tehdy, když se cítí ohrožena. Kobra by se musela doplazit z pouště do hotelového komplexu, vlézt oknem do pokoje Kramných a uštknout Moniku a Kláru. Tato možnost je vyloučena. Kramní bydleli ve druhé patře a žádná lékařská zpráva se o stopách po kousnutí nezmiňuje.

V poušti za hotely můžeme narazit na štíra pískového. Ukrývá se v různých škvírách mezi kameny a pod pískem. Jeho bodnutí způsobuje křeče, zvracení a smrt. Žádný případ smrti turisty po bodnutí štírem přímo v letovisku nebyl zaznamenán.

Shrnutí: Z výše uvedené analýzy vyplývá, že Moniku Kramnou a její dceru Klárku s největší pravděpodobností nezabil zaměstnanec hotelu, ani terorista ve snaze ochromit tok peněz z turistického ruchu). Smrt elektrickým proudem není vyloučena, ale je krajně nepravděpodobná. Moniku a Klárku zabil prudký, rychle účinkující jed.

Po pečlivém pátraní v labyrintu pravděpodobností plném slepých uliček nám zůstaly jen tyto možnosti: 1) Vrahem je Petr Kramný, 2) Vrahem a sebevrahem je Monika Kramná. Smrt nastala v důsledku požití jedu. Jiná možnost je takřka vyloučena.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová