Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bakalovo nemocné OKD se dočká rozhodnutí, co bude dál. Noviny ukazují, kdo jmenovitě firmu dostal tam, kde je, to jest do pr…

27.08.2014
Bakalovo nemocné OKD se dočká rozhodnutí, co bude dál. Noviny ukazují, kdo jmenovitě firmu dostal tam, kde je, to jest do pr…

Autor: OKD

Popisek: OKD, ilustrační foto

Těžební společnost NWR, v jejíchž vlastnických strukturách figuruje jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala, se dlouhodobě pohybuje nad dluhovou propastí. V pátek o jejím dalším osudu budou rozhodovat věřitelé. Pokud neschválí reorganizační plán, firma se ocitne v insolvenci. Pondělní Lidové noviny přinášejí seznam viníků, kteří údajně mají na současném stavu NWR svůj podíl.

Těžební společnost NWR, pod kterou spadají například Důl Paskov a Důl OKD, dluží svým věřitelům bezmála dvacet tři miliard korun. Pokud v pátek věřitelé neschválí reorganizační plán firmy, v jehož rámci by mělo dojít k odpuštění části dluhu a vydání nových akcií, ocitne se těžební společnost v insolvenci. Očekává se, že věřitelé se na konci týdne přikloní k první variantě a firmu zachrání. Už teď je nicméně jasné, že všichni zainteresovaní přijdou o podstatnou část svých investic. Koho z toho mohou investoři vinit? Pondělní vydání Lidových novin přináší odpověď.

V první řadě prý nesou vinu za současný stav firmy banky, brokerské společnosti a sdělovací prostředky. Ty totiž v roce 2008, kdy NWR vstoupila na veřejný trh, doporučovaly zcela nekriticky a bez reflexe investice do této společnosti, přičemž bylo již tehdy údajně jasné, že ceny uhlí se ocitly na svém historickém maximu, na němž se dlouhodobě nemohou udržet.

Neudržitelný dluh

„Máslo na hlavě“ má i management firmy, který se uchýlil k zadlužení NWR. „Dluh dvacet dva miliard nemohl být udržitelný v případě, kdy se ceny uhlí nevyšplhají zpět do předkrizových, a docela jistě nerealistických úrovní,“ míní Lidové noviny.

Svůj díl prý nesou i vlády z devadesátých let, které rozparcelovaly moravsko-slezský průmysl a neefektivně ho privatizovaly, což má za následek dnešní nekonkurenceschopnost tehdy funkčních podniků.

To vše společně s celosvětovou krizí údajně vytvořilo výbušný koktejl, s jehož důsledky se NWR musí v současné době potýkat. Podle Lidových novin je otázkou, zda případná reorganizace pomůže NWR stát se společností s perspektivní budoucností.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace