Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvůli systému vyplácení dávek i omezeným kompetencím a možnostem obcí a měst i nedostatkům v zákonech je nepřizpůsobivá minorita zvýhodňována! Primátor Havířova si stěžuje

20.08.2014
Kvůli systému vyplácení dávek i omezeným kompetencím a možnostem obcí a měst i nedostatkům v zákonech je nepřizpůsobivá minorita zvýhodňována! Primátor Havířova si stěžuje

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Osmanczyk

ROZHOVOR „Své sliby a předsevzetí jsme splnili a ještě do voleb zahájíme celou řadu investičních akcí.“ Tak zhodnotil své první čtyři roky v čele Havířova Zdeněk Osmanczyk (ČSSD). Ve své práci by chtěl pokračovat i nadále a nás zajímaly nejen jeho plány pro následující volební období, hovořili jsme ale i o aktuálním problému s ubytovnami ve městě a řeč přišla i na situaci uvnitř ČSSD.

Jak jste se vyjádřil pro PL počátkem roku, pro úspěch v podzimních komunálních volbách je nutné volby parlamentní vyhodnotit, což se nestalo. Domníváte se, že mělo dojít i k personální obměně? Jaký je podle vás Bohuslav Sobotka předseda a premiér?

Jsem toho názoru, že obecně bez vyhodnocení jakékoliv akce, události, bez přijetí opatření nelze garantovat očekávaný výsledek. K personálním obměnám mi nepřísluší se vyjadřovat, to je v kompetenci nejvyšších stranických orgánů. K osobě pana premiéra a předsedy strany Bohuslava Sobotky můžu jen konstatovat, že i vzhledem k situaci ve sněmovně a také k situaci na Ukrajině to nemá vůbec jednoduché. Zda je to silná osobnost, ukážou nejbližší měsíce.

Vidíte nyní nějakou pozitivní změnu ve vnitrostranickém referendu, které nedávno ČSSD uvnitř strany spustila, nebo vám vadí, stejně jako například Tejci či Haškovi, že se referendum nebude zabývat tou částí programu, kterou se ČSSD v koalici nedaří prosazovat?

Nejsem si jist, zda vnitrostranické referendum v době dovolených a těsně před komunálními volbami bylo šťastné.

Město se snaží intenzivně vyřešit problém s ubytovnami. I pro vás tak bylo překvapením, že zastupitelé nehlasovali pro přijetí usnesení na odkoupení ubytovny Merkur. Co tedy bude s odkupem nyní? Přeci jen již na konci loňského roku radnice schválila záměr odkoupení ubytoven Merkur a Impuls včetně movitého majetku souvisejícího s provozem nemovitostí. Město si získáním těchto ubytoven slibuje, že bude moci ovlivňovat složení těchto ubytoven a v rámci vlastnění městem tam bude mít usnadněný přístup i městská policie. Proč nyní ta změna?

Můj postoj a názory mých stranických kolegů v zastupitelstvu města Havířova se nezměnily. Prioritou jsou pro nás zájmy a spokojenost občanů města. Jde především o ubytovnu, ale také o možnou rozvojovou lokalitu. Záměr je zcela jasný. Vrátit této části Havířova klid, bezpečí a vytvořit tady místo pro odpočinek, bydlení, podnikání. Pokračujeme v jednání s majitelem a na naše varianty řešení dostaneme odpověď v polovině srpna.

A jak to aktuálně vypadá se záměrem na odkup bytového komplexu Impuls?

Vlastník Impulsu už před několika měsíci oznámil, že odstupuje z jednání o této nemovitosti.

Jedna z vašich priorit, vybudovat fotbalové hřiště s umělým travnatým povrchem v Havířově-Prostřední Suché, se vám podařila. Podpora kultury, rekreace pro děti i seniory, výstavba sportovišť byly však stěžejním bodem vašeho programu, co dalšího se tak změnilo?

Blíží se konec volebního období a občané budou hodnotit naši práci. S potěšením a hrdostí můžu konstatovat, že jsme své sliby a předsevzetí splnili a ještě do voleb zahájíme celou řadu investičních akcí v Havířově - výstavbu dopravního hřiště, výstavbu parkovacích míst, opravu sportovního areálu v části Dolní Datyně, momentálně zateplujeme a měníme okna ve třech základních školách, zrekonstruujeme komunikace v ulici Na Zátiší a U Hájenky na Podlesí, postavíme nový chodník do Těrlicka a na Frýdecké, kde občané dlouho po těchto investicích volají, stavíme novou autobusovou zastávku, zahájena je výstavba kanalizace v Životicích a Prostřední Suché a další. Za čtyři roky jsme investovali do rozvoje našeho města cca dvě miliardy korun. A další stovky milionů mířily do kultury, sportu, do školství i sociální oblasti.

Je naopak něco, co zůstane nenaplněno? A pokud ano, proč?

Mě osobně trápí situace týkající se některých obyvatel, kteří nám ztrpčují život. Část minority je díky systému vyplácení dávek, díky omezeným kompetencím a možnostem obcí a měst i nedostatkům v zákonech doslova zvýhodňována, a to není správné.

Chtěl byste také letos obhájit mandát a pokračovat v započaté práci? Jaká je vaše vize Havířova za 5 let?

K tomu, abychom obhájili výsledky voleb z roku 2010, jsem dostal téměř devadesátiprocentní mandát naší členské základny. Mám za to, že od rozdělané práce bych neměl odcházet. Je to pro mě výzva. A moje vize Havířova za 5 let? Do budoucna pohlížím tak trochu s pesimismem. A to proto, že vedení města či obce má omezené možnosti a kompetence. A demografický vývoj nezměníme. Problém zaměstnanosti, bezpečnosti, kvality životního prostředí si snad se vší vážností uvědomí naši zákonodárci napříč politickými stranami a hnutími. Takže Havířov nadále určitě bude městem květů a zeleně, kultury a sportu zaměřeného především na mládež.  A věřím, že v roce 2015 tady budou vytvořeny nové pracovní příležitosti díky investorovi v areálu bývalého Dolu Dukla.

Před komunálními volbami v roce 2010 byl hodně rozebírán systém zadávání zakázek (zakázky na rekonstrukci domova pro seniory a útulku pro psy). Vy jste považoval kauzy za účelové, nesnažil jste se ale přesto na magistrátu něco změnit, nebo považujete systém výběrových řízení za transparentní?

Za mého působení ve vedení města - to je od roku 2007 - se v oblasti zadávání veřejných zakázek, nastavení transparentních pravidel především u zakázek malého rozsahu udělalo dost konkrétních kroků a opatření. Za celou dobu došlo pouze k jednomu zrušení zadávacího řízení Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, a to snad před pěti lety.

Jak to vypadá s vybudováním dopravního terminálu v Havířově? Jedinou překážkou byl dle vašich slov bývalý ministr dopravy Žák a hodně nadějí jste tak vkládal do nového ministra.

Nový ministr dopravy svůj kladný postoj k projektu vyjádřil už po nástupu do funkce. Dnes registrujeme třetí opakovaný pokus o zapsání budovy Českých drah a dalších objektů do seznamu kulturních památek. Samotný návrh obsahuje chybný seznam, a jelikož nejsou známy nové skutečnosti, předpokládám zamítnutí návrhu Ministerstvem kultury. Stejného názoru je i Krajský úřad Moravskoslezského kraje i vlastník České dráhy. 

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová