Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez peněz, bez reputace, jako hochštapler a podvodník. Tak prý skončí uhlobaron Bakala, který severomoravské doly finančně „vysál“ do sucha

18.07.2014
Bez peněz, bez reputace, jako hochštapler a podvodník. Tak prý skončí uhlobaron Bakala, který severomoravské doly finančně „vysál“ do sucha

Autor: CEED

Popisek: Na OKD Bakala pohádkově vydělal, útlum těžby by ale měl podle něj zaplatit stát. Kde se v něm vzal takový podnikatelský talent?

Miliardář Zdeněk Bakala se může ocitnout ve velkých problémech. Podle deníku MF DNES na něj začínají mít velkou „pifku“ akcionáři NWR. Pokud se mu nepodaří situaci ustát, bude se muset rozloučit s kariérou mezinárodně uznávaného finančníka, definitivně vypadne z první ligy českého byznysu, a mimoto přijde o svou pracně budovanou pověst.

Problémy těžařské společnosti OKD přinášejí pochopitelně značnou nervozitu i do amsterodamské centrály společnosti NWR. Zdeněk Bakala se rozešel se svými dosavadními partnery a snaží se vybudovat vlastní rodinnou firmu, přesto je ale jeho budoucnost závislá na tom, jak se podaří ustát krizi těžařské společnosti.

A ta na tom není nejlépe zejména kvůli nervozitě akcionářů. Ti na nákupu podílů NWR, které již mnoho měsíců setrvale ztrácejí na hodnotě, prodělali značné částky a ze svých ztrát nyní viní Bakalu a jeho společníky.

Příčinou nevraživosti je zejména chování vlastníků NWR od nákupu dolů před deseti lety. Skupina majitelů v čele s Bakalou totiž dokázala firmu zadlužit, a zároveň dokonale vytěžit. Jen během prvních čtyř let, než společnost vstoupila na burzu, dokázali na dividendách získat jednu a půl miliardy. Ve stejném období výrazně zvedli zadlužení společnosti. V dalších letech dokázali Bakala a spol. vytáhnout z firmy přibližně 50 miliard.

Cena akcie klesla z 600 na 5 korun

Firma dokázala vystihnout boom těžařského průmyslu v polovině minulé dekády, a doly v té době skutečně „šlapaly“. V roce 2008 firma vstoupila na burzu přesně v momentě, kdy trhy ovládal optimismus a investoři se o její akcie přetahovali. Cena jedné akcie tehdy vystřelila na 600 korun. Dnes má hodnotu přibližně pětikoruny.

Navíc je s burzovními obchody NWR spojeno několik dalších podivností. V roce 2007 Bakala a jeho společníci tvrdili, že firma může ve svých dolech vytěžit 150 milionů tun uhlí. O rok později, když vstupovala na burzu, už však udávala číslo 419 milionů tun a důlní experti nevěřícně kroutili hlavami. Od té doby firma vytěžila 66 milionů tun, ale zásoby neudává ve výši 350 milionů, nýbrž jen 64 milionů. To samozřejmě vrhá na její perspektivy úplně jiné světlo. Důlní experti mluví o nevídaném čarování s čísly, která jsou přitom klíčovým zajišťovacím instrumentem pro dluhopisy.

Pokud by společnost zkrachovala a akcionáři skutečně museli odepsat značnou část svých investic, získal by prý Bakala definitivně nálepku hochštaplera, ne-li přímo podvodníka, a jeho kariéra investora, kterou bez důvěry dělat nejde, by byla v troskách.

Bakala se snaží nejisté budoucnosti čelit tím, že oznámil odchod z NWR a s manželkou Michaelou zakládá vlastní rodinnou firmu BM Management, do které chce shromáždit všechny své „netěžební“ aktivity, jako je vydavatelství Economia, luxusní prodejny v Pařížské ulici, nebo neziskovou Knihovnu Václava Havla.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace