Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Možná vykoupíme od Bakaly OKD, naznačil ministr Mládek. A toto k tomu řekli Babiš a Okamura

11.07.2014
Možná vykoupíme od Bakaly OKD, naznačil ministr Mládek. A toto k tomu řekli Babiš a Okamura

Autor: OKD

Popisek: OKD, ilustrační foto

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je stát připraven zvážit odkup firmy OKD, pokud by byla na prodej. Sdělil to po setkání se zástupci firmy NWR, která OKD vlastní. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ale říká, že by to muselo být velice levné. Tomio Okamura, šéf Úsvitu, by byl pro odkup za jednu korunu. Na Facebooku kritizuje možnou situaci, kdy stát nejdříve levně prodá, a pak draze koupí.

K možnosti odkoupit OKD se už vyjádřil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten říká, že by to muselo být velice levné a podle deníku Blesk v takovém případě požaduje oddlužení společnosti.

Andrej Babiš pro deník Blesk uvedl, že je možné o koupi uvažovat. „Teoreticky je koupě OKD možná, pokud by to bylo ekonomicky výhodné a firma by byla oddlužená,“ řekl Babiš. OKD by pak prý nekoupil stát, ale spíše polostátní ČEZ prostřednictvím dceřiné společnosti Severočeské doly. „Ale při stávajících výsledcích by to muselo být velice levné,“ dodal ministr financí.

Podle ředitele vnějších vztahů NWR Petra Jonáka není prodej OKD na pořadu dne, protože je přesvědčen, že NWR se s věřiteli dohodne. NWR totiž minulý týden oznámila, že se chce vymanit z dluhů restrukturalizací. Plánuje snížení zadlužení ze 775 milionů na 450 milionů eur. Firma chce také navýšit kapitál o 185 milionů eur. Ke změnám ale potřebuje souhlas 75 procent věřitelů firmy. Zatím jich má na své straně necelé dvě třetiny. Pokud by dohoda krachla, byl by na řadě zřejmě prodej OKD.

Okamura: OKD za jednu korunu

Šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura reagoval na slova ministra Mládka o odkupu OKD hned včera, a to na svém Facebooku. A neopomněl si rýpnout do premiéra Sobotky (ČSSD).

„Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nás v Úsvitu udivil výrokem, že pokud by OKD byla na prodej, stát je připraven zvážit případný odkup, aby udržel zaměstnanost na Ostravsku,“ napsal Okamura.

Šéf Úsvitu ve svém vyjádření akcentuje úlohu sociální demokracie při prodeji OKD. „Sociální demokracie OKD panu Bakalovi v minulosti levně prodala, pan Bakala z ní vyvedl miliardy a teď je ČSSD připravená ji zachránit před krachem tím, že jí od pana Bakaly pro změnu draze koupí. My za Úsvit říkáme: když má stát koupit OKD, tak za korunu. Ušetřené peníze pak můžeme skutečně vložit na podporu zaměstnanosti horníků. A alespoň by se tak částečně pokryla mnoha miliardová škoda, kterou státu způsobil tehdejší ministr financí Sobotka nevýhodným prodejem OKD," reagoval na zprávu o koupi OKD poslanec Okamura.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace