Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dalo se čekat, že ta miliardová loupež skončí takto. Známá novinářka Lorencová se rozpovídala o Bakalovi i OKD. A přidala dosud neznámá fakta

08.07.2014
Dalo se čekat, že ta miliardová loupež skončí takto. Známá novinářka Lorencová se rozpovídala o Bakalovi i OKD. A přidala dosud neznámá fakta

Foto: Archiv

Popisek: Jana Lorencová

Těžební společnost New World Resources (NWR) uvažuje o prodeji svých dceřiných společností. Kromě polské divize NWR Karbonia může dojít i k prodeji OKD, pokud se společnost do září nedohodne se všemi svými věřiteli na podmínkách restrukturalizace kapitálu. Šéfa hornických odborářů Jana Sábela situace nepřekvapuje. Podobně se na věc dívá poslankyně za hnutí ANO a někdejší novinářka Jana Lorencová, která v této souvislosti připomněla privatizaci OKD, kterou považuje za loupež za bílého dne.

Zatím s podmínkami souhlasí 63 procent, firma ale musí mít souhlas 75 procent věřitelů. „Představenstvo NWR je přesvědčeno, že podmínky pro konsenzuální dohodu budou splněny. Členové představenstva však samozřejmě mají zodpovědnost být připraveni na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje," uvedl ředitel vnějších vztahů NWR a OKD Petr Jonák.

Akcie NWR propadly o dvacet procent

Podle analytika společnosti Atlantik Bohumila Trampoty je prodej těžařských aktiv skutečně možný, pokud se firma nedohodne na nových podmínkách restrukturalizace. „Pokud ale držitelé dluhopisů a akcionáři tyto nové podmínky přijmou, tak se prodej zastaví,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Trampota.

Po oznámení o postupu restrukturalizace firmy a o možném prodeji firmy OKD propadly akcie NWR během dopoledne o 20 procent na 7,20 koruny.

Sábela to nepřekvapuje

K uvažovanému prodeji OKD se vyjádřil také šéf hornických odborů Jan Sábel. „Očekával jsem, že k něčemu takovému může dojít. Diskutovali jsme o tom už několik měsíců, zejména v souvislosti s vysokou zadlužeností OKD, kdy se dalo očekávat, že věřitelé asi nedají pokoj vlastníkům OKD a NWR a budou chtít peníze zpět. Dokonce jsme jednali už dopředu na ministerstvech, abychom byli připraveni, ale musím říct, že zatím nevím, co z toho bude vyplývat. Je otázka, kdo firmu, v případě, že se skutečně bude prodávat, koupí, zda vůbec, za jakou cenu, jak je firma oddlužená. Tyto informace zatím nemáme, proto se nemůžu objektivně vyjádřit k tomu, zda případný prodej bude dobré řešení, či nikoliv, a jaký bude možný dopad na zaměstnance,“ řekl ParlamentnímListům.cz Sábel.

Lorencová připomněla privatizaci

„Privatizace OKD, to byla loupež za bílého dne. Mně se o tom hovoří těžko. V podstatě bych to mohla shrnout do věty: Už hodně dlouho jsem čekala, že k něčemu takovému dojde. Skandálně špatná byla už sama  privatizace OKD a všechno, co ji provázelo. A jestliže bylo OKD privatizováno, jak bylo, za směšnou částku, pak já osobně mám pochybnosti o tom, kdo je vlastně jeho skutečným vlastníkem! Kam zmizely miliardy, které byly v době privatizace na účtech OKD? Ano, dalo se s tím počítat. Současní 'majitelé' patrně mají ještě málo naplněné kapsy a o odpovědnosti k lidem, kteří v OKD pracují, si můžeme nechat jenom zdát,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz poslankyně za hnutí ANO Jana Lorencová, která tuto kauzu podrobně sledovala i jako novinářka.

„Předpokládám, že součástí prodeje nebudou určitě tisíce hektarů pozemků, které stát tehdy daroval novým vlastníkům jen tak doslova zadarmo, ani byty OKD, protože obojí ještě pořád vynáší, a ne právě málo. A z miliard, které OKD vydělávalo a které dnes údajně chybějí, si tzv. vlastníci přece platili v milionových částkách každoročně například  členy dozorčí rady, v níž zájmy občanů zastupovali odboráři nebo i hejtman Moravskoslezského kraje. V dozorčí radě OKD zasedal nynější europoslanec a první hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS, pozn. red.) a všichni k tomu mlčeli. Tak čemu se ještě divit,“ doplnila Lorencová.

NWR v potížích kvůli cenám uhlí

NWR se dostala do potíží kvůli výraznému poklesu cen uhlí na světových trzích. Firma vloni vykazovala ztrátu přesahující 970 milionů eur, tedy asi 27 miliard korun. V důsledku toho se dokonce uvažovalo o uzavření Dolu Paskov na Karvinsku. Nakonec se však firma NWR po přislíbení podpory českou vládou rozhodla těžbu prodloužit do roku 2017 a uchovat tak práci pro asi 1800 zaměstnanců. Stát má na prodloužení těžby v Paskově vynaložit 600 milionů korun. Tyto prostředky půjdou na zmírnění sociálních dopadů. Peníze tak obdrží přímo horníci, kteří postupně přijdou o práci, a stát jim bude vyplácet odstupné ve výši osmi až dvanácti měsíčních platů, jak vyplývá z kolektivní smlouvy. V případě, že ale klesnou ceny uhlí pod 110 dolarů za tunu, může zde být těžba ukončena i dřív.

OKD se přeměnila na akciovou společnost počátkem devadesátých let. Firmu nejprve vlastnil stát, později prodal 40 procent akcií v rámci kuponové privatizace drobným investorům a investičním fondům. V roce 2004  prodal svůj zbývající podíl za 4, 1 miliardy korun společnosti Karbon Invest, kterou ještě tentýž rok koupila společnost Charles Capita, patřící kyperské společnosti RPG Industries Zdeňka Bakaly. OKD vede od ledna letošního roku Američan Dale Ekmark. Ve funkci nahradil svého předchůdce Jána Fabiána. Zdeněk Bakala je dnes zhruba polovičním vlastníkem firmy BXR, která drží 2/3 akcií v NWR, se sídlem v Amsterdamu.

Petr Kupka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová