Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenávist zatemnila matce Kramného mozek, zhanobila hrob. Co na to naše psycholožka?

15.06.2014
Nenávist zatemnila matce Kramného mozek, zhanobila hrob. Co na to naše psycholožka?

Autor: archiv

Popisek: Zatímco náhrobek se jmény obětí zdobí prázdný hrob, Monika Kramná s Klárkou leží v sousedním, který zůstal nezakrytý

Hrob Moniky Kramné a její dcerky Klárky na karvinském hřbitově je odkrytý. Tchyně Irena Kramná z něj totiž nechala přestěhovat náhrobek a desku na sousední hrob, protože jí prý patří. Nenávist k rodině zesnulé snachy jí zřejmě zatemnila mozek.

Tragická smrt Moniky a osmileté Klárky, které zemřely loni koncem července v egyptské Hurghádě, zřejmě způsobila vážné psychické problémy i matce Petra Kramného, který je obviněn z dvojnásobné vraždy. „Od počátku se paní Kramná snaží najít způsob, jak svého syna ochránit před zákonem. Strach, bezmocnost a zoufalství zřejmě vykrystalizovaly v nenávist vůči oběma mrtvým, které se staly v jejích očích příčinou všech současných problémů. Myslím, že by měla vyhledat odbornou pomoc,“ říká psycholožka Martina Kovářová.

Nedůstojná bitva

O hrob se obě rodiny přetahují už od května, kdy se Kramného sestra Lenka otevřeně postavila proti bratrovi a nechala místo posledního odpočinku v Karviné přepsat na Radmila, bratra mrtvé Moniky. To Kramného matku vytočilo k nepříčetnosti. Mezi oběma tábory se rozhořela slovní válka, která dál nabírá na obrátkách. „Lenka do hrobu nedala ani korunu a všechny nás podvedla! My jsme zaplatili hrob a všechno a dali jsme jí ho s tím, že ho pak přepíše na Petra. To neudělala a místo toho ho přepsala na Radmila!“ svěřila Irena Kramná médiím.

Hrob Moniky a Klárky na karvinském hřbitově je odhalený. Moničina tchyně Irena Kramná nechala náhrobek a desku přestěhovat - prý patří jí!

Hrob Moniky a Klárky na karvinském hřbitově je odhalený. Moničina tchyně
Irena Kramná nechala náhrobek a desku přestěhovat - prý patří jí!

Její dcera Lenka o tom ale odmítá dál diskutovat. Prohlásila jen: „Vrahovi ten hrob nepřepíšu!“ Matka však tvrdí, že Moničiným příbuzným přišlo její rozhodnutí vhod, protože nemají kam uložit urnu nedávno zesnulé Petrovy tchyně Evy. „Mají starý a rozpadlý hrob v Karviné 7, o který se nestarají, tak teď se jim celý zaplacený hrob náramně hodí. Lenka nás všechny podvedla,“ zlobí se. Podle Radmila to ale jsou jen účelové lži, pohřeb Moniky a Klárky prý zaplatily obě rodiny napůl.

Další případ pro policii

Vedle hrobu Moniky a Klárky koupila Irena Kramná volné místo, na které náhrobek přesunula. „Policisté jeli zkontrolovat oznámení, zda někdo poškozuje hrob,“ potvrdila Blesku policejní mluvčí Zlatuše Viačková. „Správce hřbitova potvrdil, že je vše povolené a domluvené, takže jsme to dál neřešili.“ Pozůstalí po zavražděných si to ale nenechali líbit a podávají na Petrovu matku trestní oznámení. „Jak nazvat člověka, který mrtvému dítěti a jeho mrtvé mámě ukradne z hrobu plyšáky, květiny, svíčky, odřízne náhrobní kámen a kamennou desku zakrývající hrob? Je mě tak špatně, tak špatně! Nemám slov!“ prohlásila právní zástupkyně rodiny Klára Long Slámová.

Zda měla Irena Kramná právo náhrobek přestěhovat, na tom se neshodnou ani odborníci. „Právo na přesun neměla, přestože náhrobek platil její syn. Platí totiž kontinuita (celistvost) hrobu. Vidím to na přestupek s pokutou několik tisíc korun a případnou povinnost náhrobek vrátit,“ prohlásil pro média právník Jan Černý. Ředitel pražského pohřebního ústavu Julius Mlčoch si však myslí něco zcela jiného. „Pokud jde o její majetek, má právo na přesun hrobového zařízení. Otázka etiky je zcela něco jiného,“ tvrdí. Tvrdý právní oříšek tudíž bude muset rozlousknout policie.

O tento náhrobek nyní obě znesvářené rodiny bojují

O tento náhrobek nyní obě znesvářené rodiny bojují

Matka k politování

V dobách necivilizovaných divochů by zřejmě nekončící vlna emocí vyvrcholila na obou stranách sporu znesvářených rodin tím, že by se na sebe rozlícení bojovníci vrhli s holemi a pazourky v rukou. Dnes jsou obě rodiny, mezi nimiž postavila násilná smrt dvou milovaných bytostí nepřekonatelnou hráz, přece jen brzděna zákony i veřejným míněním. „Obě strany podvědomě chápou, že vyřizování rozporů ruční výměnou názorů není řešením. Paní Irena Kramná však zřejmě nedokáže nakumulovanou zlobu zvládnout, a tak vymýšlí způsob, jak se svým protivníkům pomstít. Odborně řešeno hledá zástupný problém, jehož radikálním řešením by mohla protistraně ublížit,“ vysvětluje doktorka Kovářová.

Paní Kramná hledá podle psycholožky viníka, který vážně ohrožuje budoucnost jeho syna. Kramnému hrozí za dvojnásobnou vraždu dlouholeté odnětí svobody. Bude mít zničený život, což pro jeho matku znamená tragédii. Sama zřejmě donekonečna zpytuje svědomí, přemýšlí, kde při jeho výchově udělala chybu. Navenek však není schopná něco takového připustit, protože by to pro ni znamenalo absolutní konec. „Málokterá matka je schopná zavrhnout vlastní dítě, i když spáchá nejtěžší zločin. Dala mu život, v její duši stále zůstává jejím nejdražším miminkem, které kdysi porodila. I když paní Kramná nyní činí kroky, kterými si u veřejnosti vyslouží opovržení a odsouzení, zasloužila by si spíš politování. S největší pravděpodobností se sama z tohoto začarovaného kruhu dostat nedokáže,“ dodává psycholožka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace