Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ředitel OKD vysvětloval a vysvětloval, nikdo se ale nic nedozvěděl

14.03.2013
Ředitel OKD vysvětloval a vysvětloval, nikdo se ale nic nedozvěděl

Foto: Anna Makowická

Popisek: Historické centrum Karviné Fryštát – padne těžbě za oběť?

Občané města Karviné se na zastupitelstvu téměř nic nového nedozvěděli.

Nový generální ředitel a předseda představenstva Ján Fabián přišel v úterý 12. března vysvětlit na jednání zastupitelstva města Karviné záměry těžařů a zodpovědět dotazy občanů.

„Nic nového jsme se v podstatě nedozvěděli, jen to, že studii EIA chtějí mít zpracovanou v září letošního roku,“ uvedla pro Krajské listy.cz Monika Heisigová z iniciativy Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem. Cílem této studie (EIA neboli Environmental Impact Assessment) je vyhodnocení vlivů těžby na životní prostředí, zhodnocení všech podmínek, kromě jiného také toho, zda a za jakých podmínek je realizace akceptovatelná. „Až bude hotova EIA, měl by následovat zhruba roční proces posuzování této studie.  A pak na základě výsledků posouzení by měla pokračovat jednání OKD s městem,“ říká Heisigová s tím, že nejméně dva roky se ještě vůbec nic dít nebude.

OKD tvrdí, že už 100 lidí prodalo

OKD má v současné době funkční čtyři hlubinné doly v ostravsko-karvinském revíru, kde ročně vytěží 11 milionů tun černého uhlí. Zaměstnává na 13 tisíc lidí, dalších několik tisíc lidí pracuje v dodavatelských firmách.

Magistrát města Karviné svého času prohlásil, že pokud se těžaři nedomluví se všemi vlastníky dotčených nemovitostí, těžbu v souladu s dosud platnou českou legislativou na území města nepodpoří. Zdroje z OKD tvrdí, že své rodinné domy už firmě prodalo 100 občanů. Podle Heisigové se však na území Starého města nenacházejí jen rodinné domy, ale také garáže, pozemky a zahrady a celkem se jedná o 600 majitelů.

Je to velký zásah do existence Karviné

„Podle změny v katastru nemovitostí se zatím OKD prokazatelně dohodlo s 60 vlastníky,“ tvrdí Heisigová. „Ale měli bychom si uvědomit, že pokud bude těžba skutečně zahájena, ohrozí to celé město. Je to obrovský zásah. Staré město je v podstatě součást centra Karviné, navazuje na historický Fryštát. Těžba poškodí také další cihlové a panelové domy, ve kterých žijí obyvatelé šedesátitisícového města. Dotkne se to také průmyslové zóny, která zaměstnává na 2000 lidí. Těžba postihne i lužní les zvaný Lázeňská remíza, který je zařazen do evropské soustavy Natura 2000. Zde žije chráněný brouk páchník hnědý,“ uvádí Heisigová. Podle jejich slov už petici proti těžbě uhlí pod karvinským Starým městem podepsalo na 6000 lidí a připojují se další. Není divu, lokalita, kde těžaři hodlají těžit, patří v Karviné spíše k odpočinkovým. Je zde velmi klidné bydlení, lidé se sem chodí rekreovat, jsou zde zahrádky, zahrádkářská osada.

Občané nechtějí těžbu na pravé straně Olše

„Město Karviná se v roce 2010 s OKD dohodlo, že těžba nepřekročí pravý břeh Olše a tam by se i podle nás občanů mělo rubání uhlí zastavit,“ řekla Heisigová. Podle jejich slov však OKD bezohledně pokračuje v  nátlaku na majitele nemovitostí, bez ohledu na to, zda bude moci vůbec těžbu zahájit. „Nejdřív mělo OKD vypracovat studii EIA, pak se dohodnout s městem a až pak začít vykupovat nemovitosti, oni ovšem začali z opačného konce,“ zlobí se Monika Heisigová, jejíž manžel podniká ve Starém Městě a plánovali se do této lokality také z nájemního bytu co nejdříve přestěhovat. O nějakém souhlasu s těžbou ona ani její rodina neuvažuje.

Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem jsou pořád aktivní

„Ředitel Fabián tvrdí, že nemovitosti kupují jen od občanů, kteří sami s nabídkou k těžařům přicházejí. Jenže pokud by lidi nestrašili se záměrem těžby, nikdo by neprodával. Je to psychologický nátlak na obyčejné lidi, kteří si ještě velmi dobře pamatují, jak dopadla Doubrava, jak to probíhalo v Darkově a v dalších částech dnes už neexistujících obcí. Přitom pokud zůstane jeden jediný vlastník neoblomný a neprodá, nemohou těžaři vůbec s těžbou začít,“ říká Monika Heisigová.

Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem a příznivci této iniciativy podle jejich slov ve své aktivitě nepolevují a bedlivě sledují jak počínání karvinského magistrátu, tak OKD, ale i přípravu změny české legislativy.

Anna  Makowická

Vložil: Anička Vančová