Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byli jsme tam: Horníky na Paskově děsí propouštění, jinou práci neseženou. Za komoušů bylo líp, teď mladí fetují a hrají automaty, tvrdí

24.03.2014
Byli jsme tam: Horníky na Paskově děsí propouštění, jinou práci neseženou. Za komoušů bylo líp, teď mladí fetují a hrají automaty, tvrdí

Foto: Daniela Černá

Popisek: Důl Paskov

REPORTÁŽ O budoucnosti Dolu Paskov rozhodne vláda možná už za pár týdnů. Už teď ale horníci vědí, že šance sehnat jinou práci, je minimální. Dolem tak zní: „Za komunistů bylo líp.“ Prodělečný Důl Paskov chtěl majitel nechat přejít do útlumu. Za pár týdnů by měla rozhodnout vláda a majitelé o dalším osudu téměř tří tisíc zaměstnanců.

Před půl druhou už nechává řidič autobusu, který parkuje před Dolem Paskov, puštěný motor a čeká, až z budovy začnou vycházet jeho budoucí pasažéři. „Já na Paskov jezdím z Nového Jičína přes Příbor, ale už vozím čím dál tím míň lidí. Měli to tady v plánu zavírat, ale snad by měl důl ještě jet až do roku 2016. Tak snad to ještě vydrží, ale noční už zřejmě nedělají vůbec. Kdysi bývaly plné autobusy,“ říká od volantu Vladimír Pazdera, který vozí horníky a zaměstnance OKD na směnu. „Tahle situace všechny hodně trápí. Lidi se o tom dost baví. Tady jsou chlapi, kteří dělají na šachtě i 30 let,“ dodal. Rozhlíží se kolem a pozdraví místní pracovnici kantýny. Také ona čeká, co bude dál: „Jsme závislí na šachtě. Když nebude šachta, nebudeme my,“ zhodnotila rychle.

Horník: Práci neseženu, myslí si, že budu nemocný

Ze zasouvacích dveří postupně začínají vycházet místní zaměstnanci. Někteří míří přímo mezi stovky zaparkovaných aut, jiní „na jedno“ do vedlejší pivnice a další na autobus. Mezi nimi i Petr Kočvara. Na Paskově pracuje už pětadvacet let. „Doufáme, že práci ještě chvíli budeme mít. Uvidíme, co bude dál, jestli spíš nekrachne celé OKD. Zaměstnání jsem si už zkoušel shánět, ale bylo to marné,“ popisuje Kočvara. „Horníci neseženou práci za takové peníze, jaké mají teď. Když už si něco najdou, tak za 13 nebo 14 tisíc, ale oni jsou zvyklí i na pětadvacet. Mají hypotéky, takže těžko půjdou dělat za nižší plat,“ dodal. To, že se práce špatně hledá, ovlivňuje nejen skutečnost, že v regionu panuje obecně vysoká nezaměstnanost. Horníci mají často problém s případným budoucím zaměstnavatelem i kvůli zdravotnímu stavu. Firmy se obávají, že budou často na nemocenské. „Vím z vlastní zkušenosti, že když někde přijdu a řeknu, že jsem dělal 20 let na šachtě, tak i kdybych byl úplně zdravý, tak mě nikdo nevezme. Bude už existovat předpoklad, že může být člověk často nemocný,“ vysvětlil Kočvara. Stejně jako spousta dalších místních pracovníků je přesvědčený, že už bylo líp. „Práce byla lépe placená. Výhody teď také nejsou, jako byly dřív. Když někdo už nemohl pracovat v dole, tak ho přeložili na povrchové práce. Dnes to nejde, protože „na povrchu“ dělají jen dodavatelské firmy,“ upozornil.  

V klidu zůstávají jen zaměstnanci před důchodem

Na Paskově pracuje zhruba 2500 vlastních zaměstnanců OKD, a další stovky pracovníků dodavatelských firem. Vojtěch Folvarčný je tu zaměstnaný dva roky. Ani on zatím nemá úplně jasné plány o své budoucnosti. „Nikdo neví, co bude. Já jsem ale zatím práci nesháněl. Kdyby to tady zavřeli, tak bych přešel na Karvinou. No a kdyby bylo nejhůř, tak bych musel shánět práci asi někde v zahraničí. Dělal bych elektrikáře,“ uvedl asi pětadvacetiletý Vojtěch. Vrásky na čele ovšem nepřidává případný krach závodu dalšímu ze zaměstnanců, panu Horňákovi. Má k tomu dobrý důvod. „Pracuji na strojním úseku a já strach nemám, protože už mi zbývají jen dva roky do důchodu. Horší jsou na tom ti mladí,“ reagoval.

Za komunistů byla práce, teď mladí fetují

Z části Ostravy, z Výškovic dojíždí na Paskov i Marian Sabo. Jeho důvod návštěvy závodu bývá ale jiný, než u ostatních horníků. Jako havíř - důchodce tu chodívá pravidelně na oběd. „Dneska to bylo dobré. Myslím, že to bylo nějaké indické jídlo. Měl jsem stehno s chilli, paprikou a rýži. Dost jsem si pochutnal a jenom za 25 korun. No, uvařila byste oběd za takové peníze? To asi těžko.“ vypráví dnes už šestašedesátiletý Sabo. V hornictví pracoval 21 let. „Chtěl bych, aby se v dolech pracovalo dál. Mladí mají půjčky. Jak na splátky budou vydělávat? Každý vzpomíná, že za „komoušů“ bylo líp. Všechno se teď rozkrádá. Celosvětově je špatná doba,“ myslí si Marian Sabo. „Za komunistů měl každý práci, dneska mladí nemají zaměstnání a tak fetují, hrají automaty, okrádají staré i mladé,“ dodal.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová