Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z uplácení je obviněn i bývalý radní Orlové z ČSSD Adamus

24.02.2014
Z uplácení je obviněn i bývalý radní Orlové z ČSSD Adamus

Autor: Profimedia.cz

Popisek: policie, ilustrační foto

KRIMI Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu po nedávné policejní akci související s korupcí při legalizaci pobytu cizinců obvinili celkem 15 lidí ve věku od 29 do 60 let. Je mezi nimi také zastupitel a donedávna i radní v Orlové Richard Adamus (ČSSD).

Informoval o tom web města Orlové. "Šest podezřelých krátce soudce poslal do vazby," sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Cizinci měli osvědčení, i bez patřičných znalostí

Podezřelí podle něj před složením zkoušky z českého jazyka, která je jednou z podmínek pro udělení trvalého pobytu pro cizince na českém území, za úplatek zajistili výsledky zkušebních testů. Nápomocni jim v tom údajně byli zástupci škol v Orlové-Lutyni a Mladé Boleslavi.

Hanták uvedl, že krátce po zadržení podezřelých pracovníci Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy přezkoušeli 23 Vietnamců a Ukrajinců, kteří už měli osvědčení o složení zkoušky z českého jazyka, a zjistili, že nikdo z nich neměl požadované znalosti a neuspěl už v písemné části zkoušky. Jedním ze zadržených je i ředitel jazykové školy a orlovský radní Richard Adamus, kterého minulou středu městské zastupitelstvo odvolalo z funkce.

Na nesrovnalosti ohledně testů pro cizince upozornilo policii ministerstvo vnitra

Hlasování zastupitelstva nemohlo být hladší. Bez připomínek nebo dalších diskuzí bylo pro odvolání Richarda Adamuse všech přítomných 29 zastupitelů. "Každá taková kauza je velice citlivá. Do vyřešení celé záležitosti je to lepší," uvedl starosta Orlové Jaromír Kuča s tím, že zbavení funkce je lepší už jen kvůli možným spekulacím i kvůli vyšetřování. "Myslím, že je to jedná možnost, kterou mohla ČSSD udělat," kvitoval rozhodnutí opoziční zastupitel Miroslav Koláček z KSČM.

Na nesrovnalosti ohledně testů pro cizince upozornilo policii ministerstvo vnitra, které udělování trvalého pobytu kontroluje. Podezřelé se mu zdály dvě jazykové školy – v Mladé Boleslavi a právě v Orlové. Detektivové pracovali na případu pod názvem Liga téměř rok. Podle mluvčího útvaru Pavla Hantáka policisté provedli 25 domovních prohlídek.

Ministerstvo vnitra proto bude zvažovat, zda nelegálně získaný pobyt cizincům neodebere

„Zajistili jsme finanční hotovost, výpočetní techniku, tiskárny, různé datové nosiče, mobilní telefony, vzory zkušebních testů a další důkazy důležité pro trestní řízení," popsal Hanták. Obvinění jednotlivých lidí se podle něj týkala několika trestných činů. "Konkrétně se jedná o účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplácení a napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky," přiblížil Hanták.

Ministerstvo vnitra proto bude zvažovat, zda nelegálně získaný pobyt cizincům neodebere. Rozhodne prý až další zkoumání. Všem obviněným hrozí v případě prokázání viny až 10 let za mřížemi. Policie loni odhalila více nelegálních cizinců, patřili k nim i nestudující studenti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace