Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Za smrt dítěte to má spočítané! Co ještě nám prozradil elitní kriminalista o Petru Kramném?

23.02.2014
Za smrt dítěte to má spočítané! Co ještě nám prozradil elitní kriminalista o Petru Kramném?

Autor: TV Nova, repro

Popisek: Petr Kramný byl obviněn z dvojnásobné vraždy.

ROZHOVOR Nejsledovanější muž Česka Petr Kramný skončil ve čtvrtek ráno ve vazbě a byl obviněn z vraždy manželky Moniky a dcerky Klárky. Má proti němu policie dostatečné důkazy? Na to jsme se zeptali člena vyšetřovacího týmu, kterému z důvodu stále ještě neuzavřeného případu budeme říkat pan X.

Kramný se z Egypta vrátil po třech měsících vyšetřování, tamní policie ho z ničeho neobvinila. Proč najednou takový zvrat?
Jednou z vyšetřovacích verzí bylo vyústění rodinného konfliktu, který měl hluboké kořeny v předchozích letech soužití účastníků egyptské tragédie. Proto i česká policie šetřila případ od samého počátku nezávisle na egyptské. Zveřejnění výsledků práce vyšetřovacího týmu by mohlo poškodit či úplně zhatit soudní projednávání, naši policisté však dospěli ke zjištěním, na jejichž základě mohl být Petr Kramný obviněn z dvojnásobné vraždy.

Monika Kramná a její osmiletá dcerka Kárka zemřely v egyptské Hurghadě v noci na 30. července 2013. Proč doposud Petr Kramný běhal na svobodě?
Když máte někoho obvinit z tak závažného zločinu, musíte nejprve nashromáždit opravdu neprůstřelné důkazy. Kdybychom neměli všechna fakta podložena důkazy, státní zástupce by nevznesl obžalobu, protože by ho advokát obviněného roznesl u soudu na kopytech.

Advokát pana Kramného se ale ohání tím, že ještě žádný důkaz proti němu neviděl.
To není nic neobvyklého, tak reaguje vždycky každý advokát. Za to je přece placený. Se všemi důkazy se samozřejmě seznámí v zákonné lhůtě. I tak může, a nejspíš také bude, v zájmu svého klienta, některé zlehčovat nebo se je snažit vyvrátit.

Objevila se i verze, že Kramný zavraždil svou ženu ze žárlivosti a malá Klárka se smrtícího koktejlu napila jen omylem. Nemůže to být bráno jako polehčující okolnost?
Naopak. Rodič je ze zákona zodpovědný za bezpečnost svého dítěte. Kdyby obviněný opravdu neměl v úmyslu ublížit i dceři, jako každý normální milující rodič by udělal vše pro to, aby se jí nic nestalo. Jestliže dopustil i ohrožení Klárky, okamžitě měl začít jednat a pokusit se ji zachránit. Nic takového však Petr Kramný neudělal.

Takže lze spíš předpokládat, že mu dceřina smrt měla jako milujícímu otci posloužit spíš jako potvrzení alibi?
To opravdu komentovat nemohu, na takovou otázku může odpovědět jedině až soudní projednávání případu.

Podle znalců měly Klára i její matka Monika rozleptaný zažívací trakt, což znamená velmi bolestivou smrt. Tak strašné zacházení s bezbranným dítětem je příšerné. Pohlíží zákon na oba případy stejně?
Nic není černobílé, jistě znáte termín polehčující či přitěžující okolnost. Jejich prokázání je právě na státním zástupci během soudního řízení, jeho argumentace se opírá o důkazy, které nashromáždili kriminalisté a o něž se může takzvaně opřít. Vyšetřovatelé tedy nesmí nic přehlédnout, sebemenší maličkost by mohla několikaměsíční výsledky jejich práce smést ze stolu.

A jak je to tedy s těmi dětmi?
Trestní zákoník pamatuje i na oběti trestných činů, útok na oběti, znevýhodněné věkem či zdravotním stavem, posuzuje jako zvlášť zavrženíhodný.

Můžeme tedy čekávat, že bude Petr Kramný odsouzen?
Nejsem vědma, takže vám nemohu říct předem, jak bude soudní řízení probíhat. Mohu k tomu jen dodat, že jsme udělali vše pro to, aby státní zástupce měl s čím pracovat.

Lze očekávat i výjimečný trest?
I taková možnost tu samozřejmě je.

Trest smrti sice naše zákony už neznají, říká se však, že vrazi dětí to mají ve vězení těžké.
Máte pravdu, že i spousta těch největších grázlů má ráda děti a zákeřný útok na ně považuje za naprosto nepřijatelný. A vězeňská služba nemá ani v době kamerových systémů oči úplně všude. Pokud tedy bude Kramný shledán vinným a bude odsouzen za vraždu své osmileté dcery Klárky, mohlo by se stát, že mu to někteří spoluvězni spočítají po svém.

Mária Slušná

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace