Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bohumín: Věžáky září novotou, bydlí v nich i rorýsi a netopýři

06.01.2014
Bohumín: Věžáky září novotou, bydlí v nich i rorýsi a netopýři

Foto: profimedia.cz

Popisek: Panelové sídliště, ilustrační foto

Dva městské věžové domy ze sedmdesátých let v bohumínské Bezručově ulici dostaly nový kabát za 21,3 milionu korun. Práce komplikovali chránění netopýři a rorýsi, kteří se v domech zabydleli. To rekonstrukci prodloužilo i prodražilo, trvala nakonec půl roku.

„Kvůli rorýsům a netopýrům jsme museli žádat při rekonstrukci o výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny a museli jsme jim přizpůsobit i průběh prací. Na samotnou stavbu dohlížel ekologický dozor a na kontrolu dorazila také inspekce životního prostředí,“ uvedla Zdeňka Blokšová z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Ve věžácích napočítali ochranáři hned tři druhy netopýrů. Kousek za domy se totiž nachází Záblatský rybník, kde žije spousta hmyzu, který tito malí savci po setmění loví.

Domy v Bezručově ulici mají nově zateplenou fasádu a střechu, došlo i na sanaci lodžií, vyspádování jejich podlah a výměnu původních zábradlí za hliníková.

„Lodžie měly opačný spád, takže dešťová voda tekla k domu namísto ven. Panely u lodžií neseděly, každá měla jiný rozměr. To rekonstrukci zkomplikovalo. Stavaři nemohli použít standardizované prvky. Každé patro tak vyráběli na míru,“ doplnila Zdeňka Blokšová.

Práce probíhaly také v interiéru. Nový vzhled dostal vchod s vestibulem, na schodištích se měnily dlažby a linolea, malovaly se zdi i zábradlí. Nakonec se i netopýři dočkali nového obydlí. Na zdech obou domů mají hned několik budek. Rorýsům nechali dělníci ve fasádě zase asi padesát otvorů, ve kterých mohou hnízdit.

V příštích dvou letech město opravy svých věžových domů urychlí a zrekonstruuje namísto jednoho či dvou věžáků v jednom roce hned pět domů. Za dva roky tak opraví deset věžáků za 104 milionů korun. Už v příštím roce se dočkají městské domy v ulicích Nerudova a Čs. armády.

„Vlastníme hodně panelových domů, ale u těch věžových, hlavně ve vyšších patrech, se nejvíce projevují vady panelové technologie, a ty je proto třeba přednostně odstranit a při té příležitosti už je zároveň i zateplíme. Spočítali jsme si, že na to, abychom je všechny najednou zateplili a zrekonstruovali, tak bude nutný 50 milionový úvěr. Nevylučujeme, že po roce 2015 urychlíme i zateplení u zbývajících panelových domů. Uvidíme, jak se nám tento systém osvědčí,“ řekl místostarosta Igor Bruzl.

Městu patří 22 vysokých věžáků z panelu se 1400 byty. Většina z nich přitom vznikla v sedmdesátých letech, ten nejmladší pochází roku 1991. Domy mají sice vady panelové technologie, ale žádný z nich není v kritickém stavu. Věžáky radnice postupně rekonstruuje, obvykle to jsou až dva domy ročně. Náklady na komplexní opravu jednoho z nich se pohybují mezi deseti až dvanácti miliony korun. V tuto chvíli prošlo opravou už dvanáct z dvaadvaceti.

Na revitalizaci panelových věžových domů si město vezme úvěr ve výši 50 milionů korun. Ten bude radnice splácet z vybraného nájemného pět let. Úroky z úvěru by se měly pohybovat maximálně do čtyř milionů korun. Bohumín by totiž rád znovu využil dotovaný úvěr, například z programu Jessica. Ten si město jako první v ČR vzalo na nákladnou rekonstrukci secesního Národního domu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL