Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vláda schválila peníze na přípravu průmyslové zóny v Karviné

04.11.2013
Vláda schválila peníze na přípravu průmyslové zóny v Karviné

Autor: profimedia.cz

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vláda na základě návrhu Ministerstva průmyslu a obchodu pomůže Moravskoslezskému kraji vybudovat velkou průmyslovou zónu na území Karviné pro případného strategického partnera a pomůže tak řešit problém vysoké nezaměstnanosti.

Informoval o tom web města Karviné. Ministerstvo průmyslu a obchodu zařadilo plánovanou průmyslovou zónu Nad Barborou mezi projekty strategických průmyslových zón na základě opakované žádosti Moravskoslezského kraje. „Vybudování této zóny patří mezi protikrizová opatření vlády pro Moravskoslezský kraj. Nová průmyslová zóna pomůže řešit problematiku vysoké nezaměstnanosti, případně i propouštění ve společnosti OKD a bude mít pozitivní vliv na podnikatelské prostředí v regionu,“ uvedl ministr Jiří Cienciala.

Primátor Hanzel vládní rozhodnutí vítá

Dotace byla stanovena na maximálně 750 milionů korun. Celkové náklady včetně výkupu pozemků činí 1,1 miliardy korun. Dle programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury podíl dotace může dosáhnout maximálně 75%. Na financování přípravy průmyslové zóny Nad Barborou budou využity prostředky uspořené při budování průmyslových zón Nošovice a Ostrava – Mošnov.

„Česká republika potřebuje další plochy vhodné pro strategické investory. Peníze vložené do výstavby se mnohonásobně vrátí, a to zejména v podobě nových pracovních míst,“ řekl generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha.

Primátor Karviné Tomáš Hanzel vítá rozhodnutí vlády o přidělení peněz na vybudování zóny Barbora na okraji města: „Bavíme se tu už o možnosti stovek až tisíců nových pracovních příležitostí pro lidi z Karviné a Karvinska obecně v odvětvích mimo těžbu, a to díky rozhodnutí vlády může být velmi rychle. Což je přesně to, co potřebujeme a co  logicky sami bez pomoci kraje a státu nemůžeme zajistit. Karviná vybudovala s podporou státu zónu Nové Pole, kde dnes pracuje okolo dvou tisíc lidí v profesích, které nesouvisí s těžbou, firmy jsme získávali deset let. Práce pro Karviňáky potřebujeme ale  víc, a nabídku práce přinesou jen noví investoři, nové firmy,“ řekl Hanzel.

Mají vzniknout stovky pracovních míst

„Barbora má taky nesporné výhody: je na periferii města, takže doprava přímo město nezatíží, a je velmi dobře dostupná po silnici s napojením na hlavní tahy na Slovensko, do Polska a také na západ naší republiky. Jen bych si zase trochu postěžoval na přístup státu k budování obchvatu města – zatím příslib není a velmi by to pomohlo. Samozřejmostí je, že už nyní bez ohledu na kroky vlády naši úředníci na přípravách zóny pracují tak, aby budoucí  výstavba běžela hladce,“ doplnil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Průmyslová zóna Nad Barborou se nachází na katastrálním území Karviná – Doly v blízkosti měst Havířov, Orlová i Ostrava. Po kompletní dostavbě by měla mít plochu 100 ha. Podle studie MS kraje se předpokládá, že tam vzniknou stovky pracovních míst. Projekt doporučila meziresortní hodnotitelská komise pro výběr projektů v rámci Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury s podmínkou, že zóna bude využita pro investice ze zpracovatelského průmyslu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace