Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Každý pátý senior jezdí v Bohumíně v senior taxi

01.11.2013
Každý pátý senior jezdí v Bohumíně v senior taxi

Autor: Adra

Popisek: Ilustrační foto

Už deset měsíců křižuje Bohumínem senior taxi, které vozí bohumínské seniory za 15 korun k lékařům, do nemocnice nebo na pošty, do aquacentra či na hřbitovy. Zbytek nákladů na cestu taxíkem hradí seniorům radnice. Taxi mohou využívat senioři od pondělí do pátku. Podmínkou pro svezení je, aby měli 70 a více let.

„Nejvíce lidí dojíždí k lékařům, a to do nemocnice, na polikliniku i ke specialistům či obvodním lékařům v různých městských částech. Měsíčně taxík uskuteční přes 300 jízd a převeze více než 100 lidí,“ uvedl vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.

Ve 22tisícovém Bohumíně dojíždí senior taxi na předem určená místa. Do nemocnice ve Starém Bohumíně, v centru Bohumína na polikliniku v Čáslavské ulici a také k obvodním lékařům v různých částech Bohumína. Seniory zaveze i do aquacentra v Koperníkově ulici a k radnici na náměstí T. G. Masaryka. Kromě toho jej senioři mohou využít také k návštěvě pošt či hřbitovů. Provoz senior taxi financuje město ze svého rozpočtu.Měsíčně tak za službu zaplatí asi 20 tisíc korun.

Senioři, kteří chtějí taxi využít, si jej musí objednat minimálně s jednodenním předstihem, a to na čísle 730 181 181. Taxi funguje ve všední dny od 6 do 14 hodin. Senior taxi může důchodce využít až osmkrát za měsíc a navíc s ním může jet další osoba jako doprovod.

„V Bohumíně máme přibližně 2200 seniorů, kteří mají přes sedmdesát let. Za téměř rok provozu ji tak využil každý pátý důchodce. Těší nás, že každý měsíc přibývají další a další nováčci, kteří službu taxíku vyzkoušeli. Měsíčně to bývá od dvaceti do čtyřiceti lidí,“ říká místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Podle radniční evidence taxík uskutečnil od začátku roku přes tři tisíce jízd a svezl dohromady více než tisícovku seniorů. Radnice za jeho provoz dosud zaplatila přibližně 170 tisíc korun. Jedna jízda stojí město v průměru 55 korun. „Nechtěli jsme zvyšovat dotace na příměstskou dopravu, aby nám pak městem jezdily prázdné autobusy. Proto jsme se rozhodli přistoupit k adresné podpoře, která pomůže té skupině obyvatel, která to nejvíce potřebuje. V rozpočtu máme na provoz senior taxi vyčleněno čtvrt milionu korun,“ dodal starosta Bohumína Petr Vícha.

Bohumín nemá a neprovozuje městskou hromadnou dopravu. Klasickou MHD v Bohumíně supluje příměstská autobusová doprava, kdy do města zajíždějí autobusy mimobohumínských dopravců – ČSAD Karviná a Dopravního podniku města Ostravy. Město na příměstskou dopravu přispívá ročně částkou 2 miliony korun. Veřejnou autobusovou dopravu dotuje město pouze v nepracovních dnech na linkách, které zasahují do katastru Bohumína. V pracovních dnech dotuje veřejnou dopravu Moravskoslezský kraj. Kdyby kraj i město veřejnou dopravu nedotovali, jízdné by bylo dražší a většina spojů, zejména do odlehlejších městských částí, by vůbec nejezdila.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace