Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zásahem ministra dopravy Žáka může Havířov přijít o 85 milionů

22.10.2013
Zásahem ministra dopravy Žáka může Havířov přijít o 85 milionů

Autor: archiv

Popisek: Peníze

Vzhledem k tomu, že ministr dopravy Zdeněk Žák trvá na zachování původní haly nádraží v Havířově a doporučuje hledat jinou cestu na dobudování dopravního terminálu před nádražím, může město Havířov přijít o dotaci 85 milionů korun z EU.

"Krizový štáb totiž nenašel cestu, jak zachovat budovu nádraží a zároveň čerpat alokované prostředky pro naše město i společnost České dráhy v rámci regionálního operačního programu ještě v tomto programovacím období," zdůraznil náměstek havířovského primátora Petr Smrček.

Stop nejasným a nekonkrétním postupům

Podle něj vede postup ministra Žáka rovněž ke zmaření investičních prostředků města Havířova ve výši cca 3 miliony korun, které byly zatím vynaloženy. "A to nehovoříme o personálních nákladech pracovního týmu, jehož členové na projektu už dva roky pracují," doplnil Smrček. Vedení města bude po poradě s právníky hledat cestu, jak vynaložené prostředky v případě zmaření projektu dopravního terminálu získat zpět.

Z druhého jednání krizového štábu vyplynulo, že zástupci ministerstva dopravy a Českých drah nechají zpracovat návrh řešení ve formě ideového návrhu se zachování haly havířovského nádraží. Výsledkem má být zjištění nákladů na případnou rekonstrukci a další provoz stávající nádražní haly. Termín zpracování návrhu není stanoven.

"My s takovým nejasným a nekonkrétním postupem absolutně nesouhlasíme, nemáme zato, že nádraží v Havířově se někdy nějak opraví," říká Petr Smrček a tvrdí, že s takovým přístupem zůstane neutěšený stav havířovského nádraží na dlouhá léta stejný, ne-li horší, protože i vyjádření projektanta hovoří o tom, že náklady na rekonstrukci stávající haly a přilehlých objektů bude pro ČD dražší, než demolice a stavba nového.

Zastupitelé Havířova schválili předběžné oznámení o veřejné zakázce

Záměr postavit nový dopravní terminál v Havířově je od počátku společným projektem statutárního města a společnosti České dráhy. Podmínka společného projektu umožnila žádat o dotace z evropských fondů, které byly přiznány, nicméně v dané fázi o ně město Havířov i České dráhy přijdou.

Nyní je zpracován projekt dopravního terminálu až do fáze realizační dokumentace, jsou vydána 3 stavební povolení s nabytím právní moci, je pozdrženo povolení Drážního úřadu na demolici. "Zastupitelé Havířova schválili předběžné oznámení o veřejné zakázce a rada již schválila zadávací podmínky veřejné zakázky doručené městu Českými drahami," doplnil Smrček.

Na případné konsekvence, které může mít pozdržení či zastavení realizace projektu Dopravního terminálu v Havířově, upozornilo ministra v demisi Zdeňka Žáka dopisem také vedení Úřadu regionální rady ROP Moravskoslezsko. V dopise ministra mimo jiné žádá, aby bezodkladně odeslal Evropské komisi dopis o zahájení procesu převodu nádraží ČD v Havířově na Správu železniční a dopravní cesty tak, aby výše podpory části projektu pro České dráhy po notifikaci mohla být ve výši 101,5 milionů korun, nikoli jen dosavadních 58 milionů.

Primátor statutárního města Havířov Zdeněk Osmanczyk opětovně ministra dopravy v demisi Žáka písemně osloví a bude žádat přehodnocení jeho postoje k projektu dopravního terminálu v Havířově.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace