Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někteří kolegové se naší kanceláři vyhýbali obloukem… Ve ztrátách a nálezech bohumínské radnice skončili pavouci sklípkani

29.08.2018
Někteří kolegové se naší kanceláři vyhýbali obloukem… Ve ztrátách a nálezech bohumínské radnice skončili pavouci sklípkani

Foto: Pixabay

Popisek: Sklípkan, ilustrační foto

Více než desítka pavouků se 13. srpna ocitla v evidenci nalezených zvířat bohumínské radnice. Krabice s pavouky zůstala ležet v osobním vlaku Českých drah, který měl v Bohumíně konečnou stanici.

Pavouci, kteří patří k běžně chovaným druhům, cestovali osobákem v přepravních boxech s větracími otvory. Provozovatel vlaku po jejich nálezu bezprostředně kontaktoval Policii ČR, kde malí tvorové z neděle na pondělí přenocovali. Následně si je převzali pracovníci odboru životního prostředí, kteří se o ně starají. Pokud se o pavouky nikdo nepřihlásí, bude muset radnice zajistit smluvně jejich umístění u nějakého chovatele.

V předchozích letech už v budově radnice, konkrétně na služebně městské policie, skončili kromě ztracených a zatoulaných koček a psů i méně obvyklí zvířecí nalezenci, například želva nádherná, hadi, netopýři či fretka. Městská policie už v minulosti v Bohumíně odchytávala i zaběhnuté koně, krávy a ovce.

Pavoučí nalezenci se po týdenním pobytu na radnici vrátili k majiteli

Nečekané, přesto šťastné rozuzlení má příběh více než deseti , o které se celý týden starali ve své kanceláři dva pracovníci bohumínské radnice. Krabice s pavouky zůstala v neděli 12. srpna ležet v Bohumíně v rychlíku Českých drah, sklípkani proto o den později skončili ve ztrátách a nálezech, respektive v evidenci nalezených zvířat. Po usilovném pátrání se nakonec podařilo najít jejich majitele.

Pavouci se dočkali především pravidelného rosení, krmit je nebylo potřeba

Ukázalo se, že krabici se sklípkany v hodnotě 200 eur někdo ukradl slovenskému chovateli při cestě vlakem na trase Trnava – Žilina. Zloděj údajně využil zmatku při výměně cestujících v kupé. Pak i s lupem zřejmě přestoupil na spoj do Bohumína, a když zjistil, co se uvnitř krabice skrývá, nechal ji v rychlíku ležet.

Majitel pavouků už ani nedoufal, že se se svými „mazlíčky“ ještě někdy shledá. Vyzvedl si je na radnici v úterý 21. srpna. „Byl opravdu šťastný, že je má zpátky. Pátrání po nich vzdal, myslel, že jsou nenávratně pryč. A už vůbec ho nenapadlo, že se najdou v České republice, protože se s nimi pohyboval pouze na území Slovenska. Podle jeho slov jsou mezi pavouky sběratelské kousky, na jednoho sklípkana prý čekal více než rok,“ uvedla Ľubica Jaroňová, která má na radnici na starosti ochranu přírody.

Pracovníci radnice o sklípkany pečovali ukázkově

Byla to právě ona, která společně se svým kolegou Rostislavem Palánem o pavouky v kanceláři více než týden pečovala. „Po důkladném prozkoumání nálezu se nám na jednom z přepravních boxů, v nichž byli tvorové umístěni, podařilo objevit e-mail chovatele, od nějž pavouci původně pocházeli. Ten nám pomohl s pátráním po současném majiteli, především nás ale instruoval, jak se o sklípkany starat,“ vysvětlil Palán.

Pavouci se dočkali především pravidelného rosení, krmit je nebylo potřeba. „Pokud by se ale o sklípkany nikdo nepřihlásil a nám se nepodařilo majitele vypátrat, museli bychom zřejmě smluvně zajistit jejich umístění u nějakého chovatele. Anebo shánět cvrčky,“ dodává nyní už s humorem dvojice úředníků, pro něž byla péče o pavouky díky pracovnímu zaměření na ochranu životního prostředí milou povinností. „Přestože byli sklípkani po celou dobu bezpečně uzavřeni v přepravních krabičkách s větráním, někteří kolegové se naší kanceláři vyhýbali obloukem,“ uzavírají s úsměvem.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová