Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český Těšín instaluje unikátní systém varování občanů

28.07.2013
Český Těšín instaluje unikátní systém varování občanů

Foto: archiv

Popisek: ilustrační foto

Malé ampliony s anténkou se začaly objevovat na sloupech veřejného osvětlení po celém Českém Těšíně. Na téměř tři stovky sloupů veřejného osvětlení a sloupů ČEZu bude osazeno celkem 760 zvukových hlásičů.

Hlásiče jsou součástí modernizace systému ochrany před povodněmi. Město na něj získalo dotace. Celý systém je naprosto nezávislý na telefonní a energetické síti a je přenosný. Lze jej využít i pro případ ekologických, havárií, nehod, pátrání po pohřešovaných a projekt v budoucnu dovoluje i jeho využití jako „rozhlasu po drátě“. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

„Projekt Zlepšení systému povodňové služby a preventivní protipovodňové ochrany uvedeme od života ještě v průběhu prázdnin. Nyní dokončujeme instalaci zvukových hlásičů v okrajových částech města. Systém řízení s vysílačem na půdě radnice jsme již úspěšně odzkoušeli,” říká zástupce odboru investic. Podle něj jde o komplexní systém ochrany obyvatel před povodněmi, který má tu výhodu, že jej lze ovládat z přenosného kufříku.

Souběžně probíhá instalace sedmi čidel na sedmi lokálních tocích, které během zvýšené povodňové aktivity dovedou potrápit místní občany. Čidla, které informují o každém pohybu hladiny vody, jsou umísťovány v Třinecké ulici na břehu potoka Rakovec, na potoku Šadový u mostku za parkem Sikory a pod lávkou v ulici Pod Zvonek, dvě na Hrabince v Rybářské ulici a u výpustku na přehradě a jedno na potoku Dělnice poblíž benzínové stanice Slovnaft. Jedno čidlo bude umístěno i na Ropičance, na přítoku do města, tedy ještě v katastru sousední Ropice.

Informace o změnách na vodních tocích budou předávaný bezdrátově přímo do počítače Městské policie, krizového štábu i vedení města. Projekt zahrnuje rovněž instalaci vodoměrných latí a digitalizaci povodňového plánu.

„Nebude již třeba chodit od domu k domu,“ vysvětluje radní Kufa

„Živelné pohromy, ale i jiné mimořádné situace nám ukázaly, že by se nám velmi hodil systém hromadného vyrozumění občanů. Strážníci a hasiči už nebudou muset obcházet jednotlivé lokality, ale z jednoho místa budeme rychle informovat všechny najednou. Systém dovoluje hlásit také pouze pro část města a lze jej využít i během jiných mimořádných událostí,“ říká radní a otec myšlenky Marek Kufa s tím, že celé území města, tedy i okrajové části, budou nyní pokryty sítí akustických hlásičů a dvou akustických sirén.

Systém je napojen na sloupy veřejného osvětlení a je prakticky bezúdržbový. „Po pěti letech, kdy jej podmínky dotace dovolují zapojovat pouze během mimořádných událostí, lze hlásiče využívat i jako veřejný rozhlas,“ dodává Kufa.

Projekt přijde na celkem na 19,5 milionů korun, město se podílí na investici pouze dvěma miliony korun. 85 procent je dotace z Operačního programu životní prostředí, 5 procenty přispěl státní rozpočet.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL