Český Těšín instaluje unikátní systém varování občanů
28.07.2013
Foto: archiv
Popisek: ilustrační foto
Malé ampliony s anténkou se začaly objevovat na sloupech veřejného osvětlení po celém Českém Těšíně. Na téměř tři stovky sloupů veřejného osvětlení a sloupů ČEZu bude osazeno celkem 760 zvukových hlásičů.
Hlásiče jsou součástí modernizace systému ochrany před povodněmi. Město na něj získalo dotace. Celý systém je naprosto nezávislý na telefonní a energetické síti a je přenosný. Lze jej využít i pro případ ekologických, havárií, nehod, pátrání po pohřešovaných a projekt v budoucnu dovoluje i jeho využití jako „rozhlasu po drátě“. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.
„Projekt Zlepšení systému povodňové služby a preventivní protipovodňové ochrany uvedeme od života ještě v průběhu prázdnin. Nyní dokončujeme instalaci zvukových hlásičů v okrajových částech města. Systém řízení s vysílačem na půdě radnice jsme již úspěšně odzkoušeli,” říká zástupce odboru investic. Podle něj jde o komplexní systém ochrany obyvatel před povodněmi, který má tu výhodu, že jej lze ovládat z přenosného kufříku.
Souběžně probíhá instalace sedmi čidel na sedmi lokálních tocích, které během zvýšené povodňové aktivity dovedou potrápit místní občany. Čidla, které informují o každém pohybu hladiny vody, jsou umísťovány v Třinecké ulici na břehu potoka Rakovec, na potoku Šadový u mostku za parkem Sikory a pod lávkou v ulici Pod Zvonek, dvě na Hrabince v Rybářské ulici a u výpustku na přehradě a jedno na potoku Dělnice poblíž benzínové stanice Slovnaft. Jedno čidlo bude umístěno i na Ropičance, na přítoku do města, tedy ještě v katastru sousední Ropice.
Informace o změnách na vodních tocích budou předávaný bezdrátově přímo do počítače Městské policie, krizového štábu i vedení města. Projekt zahrnuje rovněž instalaci vodoměrných latí a digitalizaci povodňového plánu.
„Nebude již třeba chodit od domu k domu,“ vysvětluje radní Kufa
„Živelné pohromy, ale i jiné mimořádné situace nám ukázaly, že by se nám velmi hodil systém hromadného vyrozumění občanů. Strážníci a hasiči už nebudou muset obcházet jednotlivé lokality, ale z jednoho místa budeme rychle informovat všechny najednou. Systém dovoluje hlásit také pouze pro část města a lze jej využít i během jiných mimořádných událostí,“ říká radní a otec myšlenky Marek Kufa s tím, že celé území města, tedy i okrajové části, budou nyní pokryty sítí akustických hlásičů a dvou akustických sirén.
Systém je napojen na sloupy veřejného osvětlení a je prakticky bezúdržbový. „Po pěti letech, kdy jej podmínky dotace dovolují zapojovat pouze během mimořádných událostí, lze hlásiče využívat i jako veřejný rozhlas,“ dodává Kufa.
Projekt přijde na celkem na 19,5 milionů korun, město se podílí na investici pouze dvěma miliony korun. 85 procent je dotace z Operačního programu životní prostředí, 5 procenty přispěl státní rozpočet.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL