Jak Japonci, pozorující kvetoucí sakury. V obou Těšínech, českém i polském, se procházejí místní a obdivují magnólie
20.04.2018
Foto: MěÚ Český Těšín
Popisek: Radnice Českého Těšína ukrytá za krásu kvetoucích šácholanů
FOTOGALERIE Móda magnólií (správně česky se jmenují šácholany) přetrvává v Těšínech již po více než dvě staletí. Nadšení Těšínských pro tyto nádherné keře a stromy vyvolal v 18. století místní osvícenec, jezuitský kněz, botanik Leopold Szersznik. Ve městě dokonce existuje magnoliová turistická trasa a s průvodcem muzea ji můžete projít tuto neděli.
Na celém světě roste téměř 250 druhů šácholanů. Polovina jich je bohužel zapsaná v červené knize ohrožených druhů. A to kvůli bezcitnému těžení dřeva a zemědělství, převážně pak pěstování palem olejných pro palmový olej. Zajímavostí je, že šácholany neopylují včely, ale brouci. Ti se mohou do květů i na delší dobu nastěhovat a živit se pylem. Do nových výsadeb v rámci revitalizace zeleně město Český Těšín zařazuje hojně šácholany v různých odrůdách. Proč? Snadná odpověď, šácholany jsou při kvetení na pohled nádherné a voní svěže po ovoci.
Dvě století pospolu
Magnólie dovezl do města poprvé na konci 18. století kněz Szersznik pro svou botanickou zahradu. Místní v nich hned našli zalíbení. Ze začátku byly okrasné keře a stromy dostupné pouze bohatým měšťanům, potvrzovaly jejich majetkové a společenské postavení. Těšínská šlechta a měšťané propukli nadšením a magnolie se stala moderním prvkem zahradní i parkové architektury. Proto se řada míst v obou Těšínech může pochlubit obrovskými stromy, na jaře obsypanými záplavou květů. Na polské straně dokonce muzeum vytyčilo speciální procházkovou trasu kolem nejkrásnějších šácholanů.
Magnólie kvetou hojně i na české straně
Nově již pátým rokem rokem početně město doplňuje tyto stromy a keře i do veřejných prostor. I letos se lidé těší ze záplavy květů několika druhů šácholánů, které před radnicí na ploše náměstí nahradily před třemi lety nevzhledné pichlavé smrky. V minulých letech Těšínští dosazovali různé odrůdy také na nábřeží a v parcích. Zahradníci zvolili různé odrůdy, které mají nejen odlišené tvary i barvy květů, ale také kvetou v různém období. A když Těšín zapracuje, mohlo by se stát novým magnóliovým městem, stejně, jako jím kdysi bylo americký Huston v Texasu (ale tam už nemají tolik šáchlanů, jako spíše problémů). Procházka Českým Těšínem se tak může v budoucnosti stát skutečným požitkem. Ale už nyní máte možnost proběhnout se zahradami obou Těšínů a žasnout nad krásou přírody. Byla by škoda to minout.
Šácholan jako medicínský zázrak
Americká Lékařská univerzita v Emory přišla s objevem, že substance šácholanů dokáží ničit rakovinné buňky v nádorech. V současnosti probíhá intenzivní výzkum. Laboratorní výsledky hlásí, že polovina nádorů byla u myší úspěšně zastavena. Šácholany jsou užívány také pro svoje účinky proti respiračním problémům, bakteriálním infekcím, virům a vysokému krevnímu tlaku, leukémii a více druhům zhoubných nádorů. Hrozí, že ničením původní přírody se připravíme o možnost léčby mnoha nemocí.
Vložil: Štěpán Cháb