Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V obou Těšínech to vezmou pořádně od podlahy a oslaví deset let bez hranic. Spolupráce zatím donesla desítky miliard investic

19.12.2017
V obou Těšínech to vezmou pořádně od podlahy a oslaví deset let bez hranic. Spolupráce zatím donesla desítky miliard investic

Autor: kraj Moravskoslezský

Popisek: Starosta Českého Těšína Vít Slováček (vlevo) piluje závoru s tehdejším starostou Těšína Bogdanem Fickem.

Deset let od našeho vstupu do Schengenského prostoru si připomenou všichni občané Těšína, toho Českého Těšína i polského Cieszyna, ve čtvrtek 21. prosince, kde jinde než na mostě Družby. Na všechny čeká od 16.30 atraktivní program.

Napřed krátký exkurs do historie:  Těšín je město v jižním Polsku v okrese Cieszyn a metropole Těšínského Slezska. Leží na řece Olši, která je přítokem Odry. Na druhé straně hranice, v České republice, je město Český Těšín.

Český i polský Těšín mluvil německy

Po první světové válce bylo město spolu s celým Těšínskem rozděleno mezi nově vzniklé státy Československo a Polsko, které si na ně oba dělaly nárok. Československá část byla pojmenována Český Těšín, kdežto polská historická část si ponechala původní jméno v polském znění Cieszyn. V české literatuře se někdy pro tuto část používá sousloví Polský Těšín (čímž se odlišuje od nerozděleného města Těšína před rokem 1920). 

Sedmidenní válka

Po ukončení první světové války a zániku Rakousko-Uherska se Těšín spolu s celým Těšínskem stal předmětem československo-polského hraničního sporu. Tento spor v lednu 1919 vyústil dokonce v tzv. Sedmidenní válku mezi Československem a Polskem. Spor o Těšínsko byl vyřešen až rozhodnutím na pařížské Radě vyslanců 28. července 1920, kdy bylo rozhodnuto o rozdělení Těšínska mezi Československo a Polsko. Město Těšín bylo rozděleno podle řeky Olše. Historická část města připadla Polsku (nyní Cieszyn) a průmyslová část s vlakovým nádražím se stala součástí Československa (nyní Český Těšín). Ani Československo, ani Polsko nebyly s tímto rozdělením spokojeny. Československo se však s rozdělením smířilo na rozdíl od Polska, které si i nadále kladlo územní požadavky vůči Československu a požadovalo připojení celého Těšínska k Polsku. 

V letech 1938–1945 byly Cieszyn a Český Těšín opět spojeny v jedno město. Stalo se tak v důsledku obsazení československé části Těšínska polskou armádou v říjnu 1938 a, po porážce Polska Německem v září 1939, připojením celého Těšínska k Třetí říši. Po skončení druhé světové války se hranice vrátily do předmnichovské podoby a město bylo znovu rozděleno podle řeky Olše. Polsko se vzdalo svých územních požadavků na celé Těšínsko v roce 1958.  

Centrum polské národnostní menšiny v Česku

Český Těšín je nyní je významným centrem polské národnostní menšiny v Česku. Je zde polská divadelní scéna a Český Těšín je sídlem většiny polských organizací v Česku; v roce 2001 se 16,1 % obyvatel města hlásilo k polské národnosti… Český Těšín je také jedním z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů do Polské republiky. Ke kulturním tradicím patří pravidelné festivaly a přehlídky. 

Od konce 20. století se objevují návrhy na vypuštění slova „Český“ z názvu města. V září 2007 zamítlo zastupitelstvo města téměř jednohlasně jednu z dalších žádostí místního architekta Karla Cieślara na přejmenování města z Český Těšín na Těšín. Vzhledem ke vstupu České republiky do EU se ze všech těchto událostí stává jen zaprášená historie.

Bez hranic: Oslava Schengenu

A právě nyní Český Těšín slaví deset let Schengenu: Můžete se těšit nejen na příjemnou atmosféru, osobnosti veřejného života, ale také vystoupení pěvecké hvězdy Ewy Farne, typické obyvatelky Těšínska, která je napůl Češka a napůl Polka, populární v obou zemích. Stejně jako před 10 lety je pro všechny připraven pamětní list, dále fotobudky, vystoupení mažoretek, hudební produkce a občerstvení. Slavnosti ukončí světelná show.

Spolupráce napříč státy

Součástí akce bude podepsání již třetí v pořadí Těšínské deklarace, která upravuje pro příští léta spolupráci samospráv a Euroregionu Těšínské Slezsko po obou stranách hranice. Protože právě spolupráce je základním stavebním kamenem a smyslem Schengenského prostoru.

Miliardy korun do rozvoje

Společné investiční akce přinesly doposud na českém i polském Těšínsku miliardy korun do rozvoje komunální a dopravní infrastruktury, do společných sportovních i kulturních aktivit, do spolupráce škol a spolků. Peníze pocházejí z národních nebo evropských zdrojů. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace