Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V obou Těšínech to vezmou pořádně od podlahy a oslaví deset let bez hranic. Spolupráce zatím donesla desítky miliard investic

19.12.2017
V obou Těšínech to vezmou pořádně od podlahy a oslaví deset let bez hranic. Spolupráce zatím donesla desítky miliard investic

Autor: kraj Moravskoslezský

Popisek: Starosta Českého Těšína Vít Slováček (vlevo) piluje závoru s tehdejším starostou Těšína Bogdanem Fickem.

Deset let od našeho vstupu do Schengenského prostoru si připomenou všichni občané Těšína, toho Českého Těšína i polského Cieszyna, ve čtvrtek 21. prosince, kde jinde než na mostě Družby. Na všechny čeká od 16.30 atraktivní program.

Napřed krátký exkurs do historie:  Těšín je město v jižním Polsku v okrese Cieszyn a metropole Těšínského Slezska. Leží na řece Olši, která je přítokem Odry. Na druhé straně hranice, v České republice, je město Český Těšín.

Český i polský Těšín mluvil německy

Po první světové válce bylo město spolu s celým Těšínskem rozděleno mezi nově vzniklé státy Československo a Polsko, které si na ně oba dělaly nárok. Československá část byla pojmenována Český Těšín, kdežto polská historická část si ponechala původní jméno v polském znění Cieszyn. V české literatuře se někdy pro tuto část používá sousloví Polský Těšín (čímž se odlišuje od nerozděleného města Těšína před rokem 1920). 

Sedmidenní válka

Po ukončení první světové války a zániku Rakousko-Uherska se Těšín spolu s celým Těšínskem stal předmětem československo-polského hraničního sporu. Tento spor v lednu 1919 vyústil dokonce v tzv. Sedmidenní válku mezi Československem a Polskem. Spor o Těšínsko byl vyřešen až rozhodnutím na pařížské Radě vyslanců 28. července 1920, kdy bylo rozhodnuto o rozdělení Těšínska mezi Československo a Polsko. Město Těšín bylo rozděleno podle řeky Olše. Historická část města připadla Polsku (nyní Cieszyn) a průmyslová část s vlakovým nádražím se stala součástí Československa (nyní Český Těšín). Ani Československo, ani Polsko nebyly s tímto rozdělením spokojeny. Československo se však s rozdělením smířilo na rozdíl od Polska, které si i nadále kladlo územní požadavky vůči Československu a požadovalo připojení celého Těšínska k Polsku. 

V letech 1938–1945 byly Cieszyn a Český Těšín opět spojeny v jedno město. Stalo se tak v důsledku obsazení československé části Těšínska polskou armádou v říjnu 1938 a, po porážce Polska Německem v září 1939, připojením celého Těšínska k Třetí říši. Po skončení druhé světové války se hranice vrátily do předmnichovské podoby a město bylo znovu rozděleno podle řeky Olše. Polsko se vzdalo svých územních požadavků na celé Těšínsko v roce 1958.  

Centrum polské národnostní menšiny v Česku

Český Těšín je nyní je významným centrem polské národnostní menšiny v Česku. Je zde polská divadelní scéna a Český Těšín je sídlem většiny polských organizací v Česku; v roce 2001 se 16,1 % obyvatel města hlásilo k polské národnosti… Český Těšín je také jedním z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů do Polské republiky. Ke kulturním tradicím patří pravidelné festivaly a přehlídky. 

Od konce 20. století se objevují návrhy na vypuštění slova „Český“ z názvu města. V září 2007 zamítlo zastupitelstvo města téměř jednohlasně jednu z dalších žádostí místního architekta Karla Cieślara na přejmenování města z Český Těšín na Těšín. Vzhledem ke vstupu České republiky do EU se ze všech těchto událostí stává jen zaprášená historie.

Bez hranic: Oslava Schengenu

A právě nyní Český Těšín slaví deset let Schengenu: Můžete se těšit nejen na příjemnou atmosféru, osobnosti veřejného života, ale také vystoupení pěvecké hvězdy Ewy Farne, typické obyvatelky Těšínska, která je napůl Češka a napůl Polka, populární v obou zemích. Stejně jako před 10 lety je pro všechny připraven pamětní list, dále fotobudky, vystoupení mažoretek, hudební produkce a občerstvení. Slavnosti ukončí světelná show.

Spolupráce napříč státy

Součástí akce bude podepsání již třetí v pořadí Těšínské deklarace, která upravuje pro příští léta spolupráci samospráv a Euroregionu Těšínské Slezsko po obou stranách hranice. Protože právě spolupráce je základním stavebním kamenem a smyslem Schengenského prostoru.

Miliardy korun do rozvoje

Společné investiční akce přinesly doposud na českém i polském Těšínsku miliardy korun do rozvoje komunální a dopravní infrastruktury, do společných sportovních i kulturních aktivit, do spolupráce škol a spolků. Peníze pocházejí z národních nebo evropských zdrojů. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace