Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uf. Piráti jsou dle ´kavárny´ extrémisté, protože chtějí vyšetřit OKD. A Kalousek osamělý střelec, co se jim jediný postavil

19.12.2017
Uf. Piráti jsou dle ´kavárny´ extrémisté, protože chtějí vyšetřit OKD. A Kalousek osamělý střelec, co se jim jediný postavil

Foto: Facebook

Popisek: Miroslav Kalousek

Před pár dny bylo ve sněmovně pořádně rušno. Na programu byla totiž diskuze o zřízení sněmovní komise ke kauze OKD. Pirátští poslanci nakonec bez problému uspěli se svým návrhem na zřízení sněmovní vyšetřovací komise ke kauze OKD. Vznik komise podpořilo 153 ze 169 přítomných zákonodárců. Není časté, aby se proti něčemu ve sněmovně vyslovil jeden jediný poslanec. Tentokrát se to stalo. Miroslav Kalousek odmítl vznik komise podpořit. A jeho vysvětlení je podle nás přinejmenším podivné. Zato ho v pátek pochválil web „pražské kavárny“ FORUM24, jehož je Kalousek oblíbeným politikem.

Ale popořadě. Pojďme si nejprve shrnout sněmovní projev Piráta Michálka, jenž pregnantně vysvětlil celou kauzu v čase, upozornil na sporné momenty a zdůvodnil pirátský návrh zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Jakub Michálek se totiž jako navrhovatel zřízení sněmovní vyšetřovací komise 12. 12. 2017 postavil před řečnický pult v parlamentu a zrekapituloval pro poslance celou historii kauzy OKD. Na úvod Michálek řekl, že občané od sněmovny očekávají, že skutečně dojde ke zřízení vyšetřovací komise, nikoliv jen k další bezúčelné diskusi. OKD je, řekl Michálek, největší zaměstnavatel v Moravskoslezském kraji. Zaměstnává přes 11 tisíc lidí. V 90. letech došlo k privatizaci a částečnému prodeji obcím. Největším akcionářem se stala Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy.

Stát přichází o dominanci v OKD

„Nyní se dostáváme k zásadnímu roku 1997, kdy stát přišel o majoritu v OKD tím, že Fond národního majetku snížil základní kapitál společnosti v neprospěch státu, čímž umožnil společnosti Karbon Invest ovládnout OKD. Toto rozhodnutí se jeví jako nesmyslné a pro stát nevýhodné, protože stát bez adekvátní protihodnoty přenechal rozhodující vliv nad společností OKD soukromé společnosti,“ řekl Michálek a dodal, že to je první část kauzy, která proběhla v roce 1997.

Tunely, neplnění dohod a žaloby

V roce 2004 došlo k privatizaci menšinového podílu OKD. „V roce 2004 vláda Stanislava Grosse na návrh tehdejšího ministra financí pana Bohuslava Sobotky prodala 46procentní menšinový podíl bez soutěže společnosti Karbon Invest a. s. za 4,1 mld. korun. Kvůli tomuto prodeji je nyní vedeno trestní stíhání tří osob, a to soudního znalce Rudolfa Douchy a manažerů Fondu národního majetku Pavla Kuty a Jana Škurka, kteří se podíleli na zpracování podkladů na jednání vlády České republiky,“ řekl Michálek ve sněmovně a pokračoval dále v tom, že součástí privatizačních smluv bylo i to, že byty OKD se musí přednostně nabídnout k prodeji nájemníkům bytů a to za privatizační cenu, nikoliv komerční. Toto ujednání nebylo naplněno. Ba naopak, majetek byl vytunelovaný, pokračuje Michálek, a teď dokonce hrozí, že náklady na rekultivaci po těžbě se budou čerpat z daní všech.

Další pochybnosti a pochybení

Soud vyslechl k věci bývalé ministry Bohuslava Sobotku a Milana Urbana. Z nahrávky z jednání parlamentu z březnu 2004 vychází najevo, že tehdejší poslanci měli pochyby o správnosti privatizační smlouvy a o tom, co se bude dít se 40 tisíci byty OKD. „V trestním řízení vychází najevo, že posudky oceňující hodnotu společnosti OKD předložené ministrem Sobotkou na jednání vlády výrazně podhodnotily tyto byty a vůbec nezahrnuly do ocenění cca 20 dceřiných společností i další nemovitý majetek, což odůvodňuje závěr o vzniku škody,“ řekl Michálek.

Na scéně se objevuje Zdeněk Bakala

„O privatizaci menšinového podílu došlo ke sjednocení vlastnictví OKD v rukách společnosti RPG Industries a následně NWR, přičemž obě tyto společnosti jsou spojovány se Zdeňkem Bakalou. Jeho společnost Charles Capital se již dříve podílela na krocích společnosti Karbon Invest. Společnost OKD po ovládnutí NWR vydala dluhopisy, čímž získala dostatečná finanční aktiva soukromých investorů. Následně však byla kritizována za nehospodárné finanční operace, kterými mělo dojít ke krácení věřitelů, čili tunelování, a to včetně výplaty dividendy svým majitelům ve výši, která výrazně přesahovala zisk společnosti. Tím se snižovala aktiva společnosti a zhoršila se dobytnost pohledávek věřitelů. V roce 2016 byl ohledně společnosti OKD vyhlášen na základě jejího návrhu úpadek a v roce 2017 soud schválil reorganizaci společnosti spočívající v nákupu akcií státním podnikem Prisko za částku 80 milionů korun,“ řekl v parlamentu Michálek.

Obvinění tři úředníci

Jakub Michálek ve své řeči ještě upozornil, že trestně stíhaní jsou pouze tři úředníci. Podle Michálka je potřeba vyvodit i politickou odpovědnost. Najít viníky i na straně tehdejší vlády, která dopustila, aby došlo k tunelu celé OKD. Kauza OKD se podle Michálka má řešit jako celek za pomoci vyšetřovací komise. A komise má zjistit, proč došlo ke snížení základního kapitále OKD v neprospěch státu. Proč Bohuslav Sobotka nepodal na stát trestní oznámení, když o pochybeních věděl. Kdo zodpovídá za škodu, která vznikla prodejem minoritního balíku akcií v roce 2004 schváleným vládou ČR. Jak zástupci státu zajistili vymahatelnost v zájmu státu vyplývajících z privatizační smlouvy, tedy aby OKD měla dostatečnou rezervu na rekultivaci životního prostředí po těžbě. Jakým způsobem probíhalo vyplácení dividend ve výši, která neodpovídala zisku společnosti OKD.

Piráti navrhují zřízení komise

Pirátský návrh na zřízení komise podepsalo 93 nových poslanců. Díky tomu mohli Piráti s návrhem přijít. V komisi zasedne 9 členů, každý z jiného poslaneckého klubu. Jejich úkolem je do 10 měsíců od zahájení činnosti komise předložit sněmovně své závěry z šetření celé kauzy OKD.

Reakce monotematické SPD

Lubomír Volný ze SPD Tomia Okamury přispěchal na podporu zřízení vyšetřovací komise. Ale, jak je zvykem, zahrnul do svého projevu problém migrační krize. „...abychom nemuseli v budoucnu ustanovovat další dvě vyšetřovací komise, a to vyšetřovací komisi o tom, proč opět ČSSD, jmenovitě pan ministr vnitra Chovanec ve spolupráci s panem Bakalou, pronajala 21 havířských bytů imigrantům,“ řekl Volný. Poté zmínil i kauzu lithia a problematický podpis smlouvy CETA, kvůli němuž může republika přijít o další miliardy korun.

To je ta vaše nová politika, lhaní

Jan Birke z ČSSD Volného projev nenechal bez odezvy: „To je ta nová politika, kterou teď pravděpodobně asi vy tady budete říkat, to znamená, že vystoupíte, všechny pošpiníte, protože ve vašem vystoupení nebylo ani slovo pravdy. Všechno byla spekulace, vyspekulováno, možná, jedna paní povídala.“ K Birkemu se přidal Roman Onderka, rovněž z ČSSD, se slovy Lubomíru Volnému: „Vy jste urazil třeba mě, protože jste si vzal do úst celou sociální demokracii. A já vás chci upozornit, že já si nepamatuji na moment, a je mi 52 let, kdy bych se potkal s panem Bakalou.

Komisi nemohu podpořit, neboť jsem dbalý na zákonné ingerence

Miroslav Kalousek se jako jediný z parlamentu postavil proti zřízení komise. Podle něho se jedná o bezprecedentní zasahování moci zákonodárné do moci výkonné a do nezávislé moci soudní. A poukazoval na to, že vyšetřovací komise se má zřídit pouze v okamžiku, kdy moc trestně právní nepracuje. Kdy se do vyšetřování policie nehrne, kdy státní zastupitelství mlčí. V ten okamžik může, a má, moc zákonodárná vyvolat šetření, jehož výsledky se ovšem musí předat soudní moci. „V takovém případě ve veřejném zájmu Sněmovna zřizuje vyšetřovací komisi a ta se pokusí tu věc vyšetřit a uvést na pravou míru. Nemůže sama obvinit, protože není orgánem činným v trestním řízení. Ale setkává-li se s něčím, co by mohlo odpovídat nebo z čeho má podezření, že by se mohlo jednat o trestný čin, předává to příslušnému státnímu zástupci,“ řekl konkrétně Kalousek, použil však, zřejmě k ohromení pléna nad svou vzdělaností, výrazy a la ingerence, což znamená, jak jsme si vyhledali, vliv, zasahování, vměšování...

Vyšetřování probíhá

Poté se Kalousek zaměřuje na samotnou kauzu OKD. „Ale to není tenhle případ. Tady orgány exekutivy konaly. Tady policie vyšetřovala, státní zástupce vypracoval obžalobu a doručil ji soudu. Pan předseda Okamura říkal, že veřejnost se nemůže spokojit s tím, že před soudem stojí malé ryby, proč tam nestojí více ryb a nejsou větší. Ale to je otázka, která je vyřešena. Tuhle otázku si státní zástupce položil, nikoliv Chovancova policie.“ Miroslav Kalousek tvrdil, že zřízením vyšetřovací komise parlament dá najevo, že nedůvěřuje státnímu zastupitelství, které ve věci OKD jednalo a jedná. Dále Kalousek upozornil, že se může jednat o zásah do nezávislé soudní moci, což, jak zdůraznil Kalousek, nebyl jistě úmysl předkladatelů návrhu. Přesto takový precedent považuje za velmi nebezpečný. A to obzvláště v těchto časech.

Forum24 se postavilo za Kalouska

Pavel Šafr pro své Forum24 napsal, že Piráti jsou extrémistická strana. Podle Šafra je rozdíl v tom, jestli se jedná o populistickou předvolební kampaň, nebo o zásah do trestně právní činnosti nezávislého soudu. Podle Šafra tak vyšetřování kauzy OKD parlamentní vyšetřovací komisí povede ke strašlivým koncům a srovnává podnět ze zřízení komise k čistkám v Sovětském svazu nebo k 50. letem v ČSSR. „Piráti jsou ale v principu revoluční síla, a tak u nich takové tendence nepřekvapují. Není to jediná oblast, v níž za dětinského potlesku svých příznivců popírají zdravý rozum," burcuje Šafr na svém serveru Forum24. Dále se pak zabývá tlumočením Kalouskova proslovu v parlamentu a jeho nekritické obhajobě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb