Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

1 miliarda investic. Revoluční výroba baterií HE3DA, český patent, český vynález a česká výroba, změníme svět, zní z Havířova

03.10.2017
1 miliarda investic. Revoluční výroba baterií HE3DA, český patent, český vynález a česká výroba, změníme svět, zní z Havířova

Foto: oze.cz

Popisek: Jan Procházka, vynálezce baterií HA3DA

Investicí v hodnotě 1 miliardy korun podpořila v těchto dnech skupina českých investorů, sdružená v privátním investičním fondu Battery Unite, vznik nejmodernější továrny na výrobu baterií Magna Energy Storage, která se začne stavět v polovině října v Horní Suché u Havířova. Továrna s roční výrobní kapacitou 1,2 GWh bude představovat největšího domácího dodavatele lithiových akumulátorů HE3DA. Továrna bude nejekologičtějším provozem svého druhu na světě a bude plně robotizovaná.

„Jedná se o pokračování projektu založeném na unikátním světovém patentu známým jako HE3DA, kdy jsme loni představili testovací výrobní linku v pražských Letňanech. Díky investici od Battery Unite jsme nyní schopni již 16. října zahájit výstavbu unikátní gigafactory v Horní Suché. Jedná se o technologicky naprosto výjimečný provoz, který nemá nikde ve světě obdoby a který ukazuje, jak daleko jsme v technologiích došli. Továrna bude vypouštět čistší vzduch, než přijímat, což je na Ostravsku skutečně důležité,“ řekl dnes hlavní autor projektu Radomír Prus.

Všechny peníze jdou od českých investorů

„Jsme velmi rádi, že se podařilo dotáhnout jednání do konce. Čeští investoři do projektu postupně vloží miliardu korun, první fáze kapitalizace byla v těchto dnech skončena a může se tak rozjet stavba v Horní Suché. Je pro nás z hlediska prestiže důležité, že jsme se stali prvními investory takto převratné výroby,“ uvedl Milan Rýdl z privátního fondu Battery Unite, který je registrován u České národní banky.

Zaměstnáme desítky tisíc lidí

„Jsem vážně šťastný, že můj vynález se dostává do masivní výroby. Díky tomu získá Česká republika celé nové odvětví skladování energie, které zaměstná desetitisíce lidí,“ komentoval přípravné práce autor patentu Jan Procházka, ředitel firmy HE3DA.

Výrobní hala bude napájena z vlastních zdrojů, kdy veškeré energie, teplo i voda budou využívat efektivní technologie na jejich úsporu a recyklaci.

Revoluční továrna

Zároveň bude továrna 100procentně ekologická: bezprašnost a bezemisní výrobu zajišťují české nanofiltry a Hepa filtry, které vypouštějí čistší vzduch, než který vstupuje do procesu. Díky tomu bude nejekologičtější továrnou tohoto druhu na světě. Vnější plocha výrobní haly a její podloží budou využity jako plochy pro akumulaci energie ze slunce a tepelné energie ze země. Manipulace a doprava v gigafactory bude zajištěna na plně elektrické bázi. V budoucnu bude rovněž vývoz a dovoz materiálů do výrobní haly zajištěn čistě elektrickou přepravní dopravou.

A je to tady – Průmysl 4.0

Výrobní technologie HE3DA bude jednou z prvních, která bude kompletně robotizovaná a automatizovaná, výrobní procesy budou splňovat podmínky Průmyslu 4.0. Půjde tedy o ukázkový příklad moderní investice s vysokou přidanou hodnotou, který dává prostor pro vznik celého nového odvětví s možností uplatnění pro desetitisíce lidí.

Revoluční baterie

Baterie, kterou patentovala společnost HE3DA, dokáže sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za velmi nízkou cenu, avšak s vysokou bezpečností. Firma vyvinula dva základní typy baterií. Robustnější, se silnějšími elektrodami a delším nabíjením, bude sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za co nejnižší cenu. Druhý typ, se slabšími elektrodami, umožňuje mnohem rychlejší nabíjení a vybíjení a bude mít využití v elektromobilech nebo v energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie. Například jako rychlá záloha proudu pro vykrývání špiček či výpadků. V současnosti se baterie naplno nabije již za méně než hodinu.

Baterie bude moci sloužit i pro obnovitelnou výrobu elektřiny

Baterie představuje čistý zdroj energie pro automobily, které se z velké části podílejí na znečištění ovzduší ve vyspělých zemích. Kromě toho je ideálním prostředkem pro zálohování energie z obnovitelných zdrojů, například solárních elektráren. Tím by se mohly odstranit hlavní nedostatky alternativních zdrojů: nárazové přetěžování energetické sítě, a výroba elektřiny v jiný čas, než je potřeba. Česká baterie navíc díky internímu chlazení elektrolytem zabere pouhý zlomek prostoru oproti nyní používaným systémům.

Odlišný způsob výroby

Úspěch Procházkova článku spočívá zejména v odlišném způsobu výroby. Zatímco nynější lithiové baterie se vyrábějí z tenkých elektrod v podobě kovových fólií, na nichž je nalepena aktivní vrstva, Procházkova baterie má vlisované články ne vertikálně, ale horizontálně formou tabletek do rámu. Má tak dvacetkrát větší tloušťku i kapacitu elektrod a pojme mnohem více elektrické energie, než dnešní baterie. Vyniká také v rychlosti nabíjení a nízké výrobní ceně.

 

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb