Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„V ten den byl strejda také v podzemí, ale stačil utéct…“ Při tragédii v Dole Dukla v roce 1961 zahynulo 108 lidí. V dolech na Karvinsku se natáčel film Dukla 61, který neštěstí připomene

24.08.2017
„V ten den byl strejda také v podzemí, ale stačil utéct…“ Při tragédii v Dole Dukla v roce 1961 zahynulo 108 lidí. V dolech na Karvinsku  se natáčel film Dukla 61, který neštěstí připomene

Foto: Jana Dronská

Popisek: Natáčení filmu Dukla 61 v Dole Žofie

Filmové kamery se minulý pátek naposledy rozjely v Dole Žofie. Režisér David Ondříček zde v šachtách společně s filmovým štábem naposledy natáčel záběry chystaného dvoudílného filmu České televize Dukla 61, který je inspirovaným skutečnou událostí – neštěstím, k němuž v dole došlo v roce 1961.

Správce zavřených dolů, státní podnik DIAMO, umožnil filmařům v uplynulých 3 týdnech využití pozemků a budov na Dole Žofie a na Dole Barbora. Kromě pronájmu zázemí, včetně koupelen, zajištění elektřiny a vody poskytl i důlní lampy a sebezáchranné přístroje. Pracovníci státního podniku také zajišťovali při natáčení obsluhu těžních strojů, bezpečnost filmového štábu a herců a další pomocné práce.

Natáčení nebylo vůbec jednoduché, filmaře čekaly v dole náročné podmínky. V šachtách je vlhko, tma a teploty kolem 13 stupňů Celsia. Navíc od důlního výtahu k místu, kde se natáčelo, to měli členové filmového štábu pěšky zhruba 1000 metrů. 

Neštěstí si vyžádalo životy 108 lidí

Televizní film Dukla 61, který diváci budou moci na obrazovkách zhlédnout příští rok, vypráví o největším poválečném důlním neštěstí v tehdejším Československu, k němuž v roce 1961 v havířovském Dole Dukla došlo.

Požár v dole vypukl  7. července 1961, ve chvíli, kdy končila ranní směna. Jeden z horníků tehdy nešťastně zavadil o vypínač na dopravníku, a aniž by si čehokoliv všiml, uvedl jej tak do provozu. A jelikož pohyblivý pás běžel na prázdno a došlo k velkému tření, začalo hořet. Zpočátku si nikdo ničeho nevšiml a pak už bylo příliš pozdě. Při neštěstí zemřelo v dole 108 havířů, nemladšímu z nich bylo teprve 17 let…

Velké výdělky, ale nízká cena za život

Režisér David Ondříček se zaměřil nejen na samotnou tragickou nehodu, ale také na lidské momenty vztahů a příběhů rodin. Hlavní role hrají Marek Taclík, Martha Issová, Jiří Langmajer a Václav Neužil.

dul_Zofie

Nátačelo v náročném prostředí

 „Byli jsme překvapeni, že o tak velké tragédii se v té době tak málo informovalo. Ostravsko a Karvinsko bylo tehdy místem velkých výdělků a nízké ceny života. Když jsme zjišťovali okolnosti události, ukázalo se, že toto téma má více rovin a rozhodli jsme se vyrobit dvoudílný film,“ prozradil kreativní producent České televize Michal Reitler. Přijel na natáčení na šachtě dohlédnout a přiznal lehkou nervozitu, protože se právě točily náročné emotivní scény s hlavními postavami.

Ondricek_stab

Režisér David Ondříček a členové filmového štábu

Ve filmu hrají i skuteční horníci

„Pamatuji si z dětství, jak mi strejda vyprávěl, že v ten den byl také v podzemí na Dukle, ale naštěstí se mu nic nestalo, stačil utéct,“ vzpomíná Czeslav Antonczyk, zaměstnanec závodu ODRA státního podniku DIAMO, který dohlížel při natáčení na technické zázemí a bezpečnost přítomných. Jeho spolupracovník, narážeč Vladimír Síla, ve filmu bude přímo účinkovat, obsluhuje totiž dopravní zařízení, ve skutečnosti i při natáčení scén ´u výtahu´, jak filmaři z Prahy říkali dopravní nádobě, běžně nazývané klec.

V komparzu si zahrál i jeden skutečný horník a báňský záchranář, dnes kameraman a fotograf na volné noze Jiří Spáčil: „Zažil jsem několik záchranných akcí a někdy šlo i nám záchranářům o život. Vzpomínám ale na to spíše v dobrém, a tak jsem se rozhodl zahrát si ve filmu horníka.“

dul_Zofie_venku

Mezi komparzisty byli také skuteční horníci

Důl Dukla už dnes neexistuje a tak ho ve filmu simulují také netěžící, ale poměrně zachovalé, doly Žofie a Barbora, které si Česká televize po dobu natáčení pronajala od státního podniku DIAMO. „Snažili jsme se filmovému štábu vyhovět i poradit, protože víme, jak bylo hornické povolání náročné a je dobré si občas připomenout historické události, které doprovázely rozvoj těžby uhlí,“ řekl ředitel závodu ODRA Josef Havelka. 

Jak to bylo s Žofií

Důl byl založen v roce 1871 těžířstvem Kamenouhelné doly Orlová – Lazy. Dostal název podle manželky společníka Davida rytíře von Guttmanna. Těžní jáma č. 1 se začala hloubit v roce 1871 a postupně dosáhla konečné hloubky 719 m. V roce 1945 byl důl znárodněn a začleněn do n. p. Ostravsko-karvinské doly. V roce 1970 byl Důl Žofie připojen k Dolu Julius Fučík jako závod 5. Těžba na Dole Žofie byla ukončena v roce 1994 a o čtyři roky později byly zasypány Plavící jáma a větrní jáma. Pro ochranu karvinské dílčí pánve před přítoky důlních vod ze zatápěných dolů byl vybudován na Dole Žofie čerpací systém.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová