Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řeknete obyčejná okna. Pokud jsou ale v památkové zóně, není to tak jednoduché. Rekonstrukce architektonicky zajímavých a vzácných oken a výkladů právě probíhá v Českém Těšíně

03.08.2017
Řeknete obyčejná okna. Pokud jsou ale v památkové zóně, není to tak jednoduché. Rekonstrukce architektonicky zajímavých a vzácných oken a výkladů právě probíhá v Českém Těšíně

Foto: www.tesin.cz

Popisek: Průběh rekonstrukce v Českém Těšíně

Ve městě Český Těšín v těchto dnech probíhá rekonstrukce důležitých a z hlediska architektury významných oken a výkladů. Na jejich obnovu přispělo ministerstvo i město. Vlastníci zanedbaných budov obdrží v září dopis s výzvou, aby stav těchto objektů napravili.

„Nový městský program na obnovu a zachování drobných architektonických letos pomůže rekonstruovat cenné secesní výkladce a dveře ve výstavním činžovním domě v Hlavní ulici z roku 1904. Památkově velmi významný obytný dům s bohatou štukovou výzdobou je dochován v téměř autentickém stavu,“ uvedla referentka památkové péče Beata Křenková s tím, že v památkové zóně se zachovaly pouze tří původní výkladce a tyto jsou nejstarší a nejcennější.

Centru města se navrací jeho lesk

Současně probíhá i repase nádherných oken v přízemí budovy MŠ Smetanova z roku 1930, která je od srpna loňského roku kulturní památkou. Rekonstrukce původních oken probíhá pod dozorem památkářů. Na obnovu město získalo dotaci z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón z rozpočtu Ministerstva kultury ve výši 74 tisíc korun.

Podle místostarostky Gabriely Hřebačkové se tak daří po malých krůčcích vracet lesk středu města, který po velké privatizaci nebytových prostor do soukromých rukou čelí kritice za zanedbanost. „Věřím, že stále hovoření o tématu, stejně jako dotace motivuje některé majitelé k tomu, aby se začali o své budovy starat s náležitou pečlivostí.“

Za poslední dva se renovace dočkalo množství budov

Podle starostky by bylo dobré, aby si každý majitel uvědomil, že to, jak vypadá jeho majetek, je i prezentací jeho osobnosti a vztahu, který má k městu. „Často se nejedná o stavebně nedostačující stav, ale spíš zanedbanost běžné údržby,“ řekla Hřebačková a dodala, že jen za poslední dva roky prošlo opravou mnoho činžovních domů v památkové zóně. Jsou to například výstavní budovy z 19. století na křižovatce Hlavní a Odboje, na samotné Hlavní třídě například průčelí Těšínský tiskáren, dále objekty na křižovatce Pražské a Štefánikova, na Havlíčkově nebo Smetanově. V blízké době začne generální oprava budovy Muzea Těšínska, akce je financována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Dokončena je již také obnova uliční, severní fasády památkově chráněné Střelnice, na níž jen letos přispělo Ministerstvo kultury ČR částkou 115 tisíc korun. Město získalo před sedmi lety dotaci ve výši 41,1 milionu korun na generální rekonstrukci a zvýšení o třetinu kapacity objektu. Příspěvek však nezahrnoval opravu přední novoklasicistní fasády. Tu se podařilo renovovat až později, postupně na tří etapy a s použitím dotačních titulů. Město chce v budoucnu ještě revitalizovat stejným způsobem zahradu kolem této výstavní stavby.

Navraťme městu punc krásy

„Dobré příklady táhnou. Jsem přesvědčena, že s tím, jak soukromí vlastníci, kteří mají ke svému vlastnictví pozitivní vztah, nádherně rekonstruují své objekty, že i s naší podporou se podaří vrátit středu města punc výjimečné krásy,“ doplnila Hřebačková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová