Relikvie, kříže i záhada všech záhad. Byl tohle pohřební rubáš Ježíše Krista? Nahlédněte pod roušku tajemství na unikátní výstavě na zámku Fryštát
30.01.2017
Foto: karvina.cz
Popisek: U plátna byla přiložena tato průvodní listina.
Jedna z největších záhad už je na Zámku Fryštát –Turínské plátno. Až do 16. dubna můžete ve výstavních prostorách Zámku Fryštát navštívit unikátní výstavu, jejíž součástí je také kopie takzvaného Turínského plátna z broumovského kláštera.
Poslední oblek Ježíše Krista?
Plátno je považováno za pohřební rubáš Ježíše Krista. Na lněné látce je otisk muže pouhým okem rozeznatelný při pohledu z větší vzdálenosti.

„Plátno bylo nalezeno v Broumovském klášteře v roce 1999, bylo v dřevěné schránce s nápisem sancta sindon, což v latině znamená svatý rubáš. Jedná se o unikátní kopii z roku 1651, u které byla přiložena i průvodní listina, takzvaná autentika, podle které plátno daroval turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten ji za svého života daroval broumovskému klášteru. V dokumentu je uvedeno, že kopie byla při slavnostním obřadu dotýkána s originálem a vyjmenovává slavné účastníky ceremonie,“ vysvětlil správce kláštera Přemysl Sochor, který byl instalaci výstavy přítomen.

Broumovská kopie je jediná ve střední Evropě
Na světě se nachází kolem čtyřiceti podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp) a rovněž patří k nejzdařilejším. Výstava na Zámku Fryštát obsadí tři přízemní místnosti hlavní budovy a přiblíží i širší souvislosti.
Kromě Turínského plátna budou ke shlédnutí také zajímavé kříže a relikvie světců. Výstava odstartovala 17. ledna, a to přednáškou záhadologa Arnošta Vašíčka s názvem S puncem zázraku.

Na výstavě pak je možné zhlédnout dva dokumenty: jeden přímo o Broumově pod názvem Posvátné plátno z Broumova z pořadu Záhady Toma Wizarda a Turínské plátno z pořadu Cesty víry - film je zaměřen spíše na tvorbu novodobé kopie vystavované v Kroměříži, ale pojednává i o historické podstatě plátna a jeho objevu.


Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš