Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Střílel kuší a zabil Roma. Odsedí si deset let

03.06.2013
Střílel kuší a zabil Roma. Odsedí si deset let

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

KRIMI Krajský soud v Ostravě minulý týden odsoudil k deseti letům odnětí svobody Jaromíra Šebestu z Chotěbuze na Karvinska za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Ten loni v dubnu na svém pozemku zastřelil střelou z kuše sjednoho z mužů, kteří na jeho pozemek přijeli sbírat šrot. Obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání. Rozsudek tak jště není pravomocný.

Tvrdí, že nešli krást

Jaromír Šebesta si kuši podle svých slov pořídil kvůli nájezdům zlodějů, kteří Chotěbuz na Karvinsku stále sužují. V osudný den pobýval v neomítnutém stavení, kde si zřídil posilovnu, když uslyšel přijíždějící auto. Spatřil nějaké postavy a slyšel prý i šramot ve sklepě. Vyběhl ven, ozbrojen kuší a začal na čtyři muže romského původu, kteří přijeli, křičet, ať jeho pozemek opustí. Ti se obrátili na útěk a když už nasedali do auta, Šebesta vystřelil a jednoho z nich trefil do levého spánku. Zraněný muž po týdnu v nemocnici zemřel.

Tři z mužů, kteří tehdy incident narozdíl od svého společníka přežili tvrdí, že na místo nešli krást, ale že tam jen hledali železný šrot. Gabriel Gujda, příbuzný oběti, je přesvědčen, že šlo ze strany Jaromíra Šebesty o chladnokrevnou vraždu. Měl na Romy před střelbou řvát, že je zabije.

Obhajoba však tvrdila, že Šebesta rozhodně nechtěl nikoho zabít, natož trefit. Střílel prý po autě. Druhý argument obhajoby, sebeobranu, soud také neuznal. "Jak vyplývá z dráhy střely vyslané zhruba z dvanácti metrů, tak nemohlo jít o nešťastnou náhodu. Byl si vědom, že může způsobit těžkou újmu na zdraví, nechtěl však zabít," vysvětlil soudce, proč neuznal sebeobranu, ani nešťastnou náhodu, a zároveň proč čin neposuzoval ani jako vraždu.

Místo aby volal pomoc, šel si pro další šíp a cestou vzal rohlík

Soud přihlédl také k tomu, že Šebesta neprojevil nad činem žádnou lítost, což mu přitížilo. I další okolnosti případu nehrály úplně v jeho prospěch. Pozemek, na kterém ke střelbě došlo, nebyl nijak oplocený a leží přímo vedle obecní cesty.

Nemovitost je neomítnutá a připomíná opuštěnou stodolu. Šebesta se také nesnažil vyhnout střetu, ale muže pronásledoval. Soudci se také nezdálo Šebestovo nepochopitelné jednání po činu: jako jediný měl u sebe mobil a mohl okamžitě volat záchranku, místo toho si však došel do objektu pro další šíp, aby poměřil, jak hluboko vězí vystřelený šíp v hlavě oběti. Cestou si vzal rohlík.

Šebesta sám také připustil, že kdyby k jeho stavení přijeli "bílí" lidé, jednal by zřejmě jinak. Ani to mu příliš nepřilepšilo.

V jiné, dosud nevyřešené kauze je Šebesta podezřelý ze šíření pornografie a pohlavní zneužívání mladistvých.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace