Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těšínsko je vzor pro čerpání peněz i zapojení polské menšiny

03.06.2013
Těšínsko je vzor pro čerpání peněz i zapojení polské menšiny

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Polská bílá orlice

Zástupci jedenácti organizací, které reprezentují šest česko-polských euroregionů, si prohlédli Těšínské Slezsko v rámci jejich společného projektu s názvem EUREGIO PL-CZ spolufinancovaného Evropskou unií.

Euroregion Těšínské Slezsko byl po Euroregionech Beskydy a Praděd dalším místem společného poznávání česko-polské hranice. Náplň třídenního pobytu v regionu se opírala o příklady transferu dobrých praktik z jiných evropských hranic, o spolupráci v oblasti cestovního ruchu a o specifika Těšínského Slezska, mezi která patří například aktivity polské menšiny, Trojmezí a koncepční realizace integrovaných projektů. Zástupce organizací, které rozvíjejí česko-polskou spolupráci a spravují evropské prostředky, zajímala ojedinělost regionu a schopnost spojovat jednotlivé dílčí projekty do velkých celků.

Těšínsko má několik zvláštnosti

Starostové Bystřice Ladislav Olšar (ČSSD), Vendryně Rudolf Bilko a starostka slovenské obce Skalité Andrea Šimurdová převzali při této příležitosti od partnerů projektu EUREGIO PL-CZ pozornost ve formě obrazu.

„Těšínsko má několik zvláštnosti, které nejsou v dalších částech společné hranice s Polskem. Jako jediní jsme dokázali, vzorem Francie nebo Německa, připravovat velké investiční projekty složené z mnoha menších celků. Například těšínský Revitalpark 2010 zastřešil až osm dílčích projektů. Vše se dělo najednou, od výstavby opěrné zdi, přes budovu čítárny Noiva, rekonstrukci hraničního mostu až po obnovu parku a zhotovení informačního systému.  Pro obce i lidi je to výhodné, protože se nekope postupně, ale celé městské části se revitalizují najednou a podle jedné koncepce. Obdobně, kromě Těšína, postupuje i Petřvald na Karvinsku ruku v ruce s polskou Jasienicí,“ uvedl Václav Laštůvka, výkonný ředitel Regionálního sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska.

Podle něj nikdo jiný nedělá na téměř 800 kilometrů dlouhé hranici s našim severním sousedem tak rozsáhlé rozvojové koncepce, které už běží patnáctým rokem let a jsou vytyčeny na další dlouhé desetiletí.

Aktivní národnostní menšina

Dalším specifikem Těšínska, které se vyskytuje ještě v Euroregionu Nisa, je Trojmezí a úplnou výjimečností je aktivní národnostní menšina soustředěna do jednoho místa. „Zástupce euroregionů zajímalo využití souběhu tří státních hranic v oblasti turismu a rozvoje služeb, zde byli velmi pozitivně zaskočeni aktivitami starosty Hrčavy Petra Staňa, který dokázal využit potenciál Trojmezí a s pomocí dotací jej proměňuje v turisticky frekventované a zajímavé místo.  Pak je zaujalo i efektivní zapojení národnosti menšiny do realizace evropských projektů v obci Bystřice. Realizátorem těchto aktivit je místostarosta a ředitel školy s polským jazykem vyučovacím Roman Wróbel,“ dodal Laštůvka.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace