Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I vaše kolo může mít jedinečnou DNA, podle níž může být identifikováno. Pro zloděje se pak ze snadné kořisti promění v nežádanou komplikaci. Českotěšínští strážníci v neděli označí dalších padesát

10.08.2016
I vaše kolo může mít jedinečnou DNA, podle níž může být identifikováno. Pro zloděje se pak ze snadné kořisti promění v nežádanou komplikaci. Českotěšínští strážníci v neděli označí dalších padesát

Autor: tesin.cz

Popisek: Jízdní kola označí zájemcům českotěšínští strážníci

Českotěšínští strážníci vybaví v neděli 14. srpna dalších padesát kol syntetickou DNA, kromě nich vybaví charakteristickým označením i deset invalidních vozíků. Zabezpečení má pomoci dohledat ukradený předmět a za dva roky, co nabídka běží, ji využilo v Českém Těšíně a Chotěbuzi 350 majitelů bicyklů. Strážníci získali na akci dotaci z ministerstva vnitra.

„Každé takto označené kolo zaregistrujeme v mezinárodní databázi výrobce značení a zároveň v Národním registru forenzního identifikačního značení. To v případě krádeže umožňuje identifikaci každého takto označeného předmětu,” prozradila preventistka Žaneta Bártová s tím, že pomocí DNA už majitelé označují například i starožitnosti, obrazy a další cenné předměty.

Značení je zvláštní tím, že není vidět pouhým okem a obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Navíc všechny takto označená kola budou zaregistrováná jak v mezinárodní databázi výrobce značení, tak v Národním registru forenzního identifikačního značení, což v případě krádeže umožňuje jednoznačnou identifikaci. Strážníci zaevidují do systému také typ, barvu, číslo rámu, vybavení kola a uloží jeho fotografie, které pomohou společně se syntetickou DNA odradit pachatele od úmyslu spáchat trestný čin nebo jej usvědčit z jeho spáchání.

Další značení již tuto neděli

Samotné značení bude probíhat v neděli 14. srpna od 13 do 18 hodin v českotěšínském parku A. Sikory. Občan, který bude chtít službu využít, bude muset prokázat, že je majitelem kola.

Při evidenci zájemce z řad občanů města Český Těšín předkládá:

  • občanský průkaz
  • jízdní kolo (čisté), které bude zaevidováno (bude zapsáno výrobní číslo)
  • doklad o způsobu nabytí jízdního kola (např. doklad o koupi, faktura, stvrzenka o zaplacení, kupní smlouva apod.).

Pokud nelze doložit doklad o koupi, je možno nahradit ho čestným prohlášením o způsobu nabytí jízdního kola, které bude sepsáno na místě.

POZOR:
Zájemce musí poskytnout při zaevidování jízdního kola písemný souhlas (sepisuje se na místě evidence) se zpracováním osobních údajů, vztahující se k evidenci jízdního kola, v souladu se zák. č. 101/2000Sb., a to jméno a příjmení, rodné číslo, bydliště, příp. telefonní číslo, včetně kompletních údajů o jízdním kole. Zájemce podpisem stvrdí, že s touto evidencí souhlasí. V případě, že dojde k odcizení, prodeji kola nebo změně jeho barvy apod., je občan povinen tuto informaci oznámit.

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA

Ochrana pomocí syntetické DNA je novou metodou ochrany majetku, především s preventivním účinkem. Jedná se o moderní způsob značení jízdních kol prostřednictvím forenzního identifikačního značení. Toto značení je zvláštní tím, že označení je vidět jen pod UV světlem (není tedy vidět pouhým okem). Každé kolo, které takto označíme, bude zaregistrováno v Národním registru forenzního identifikačního značení. To v případě krádeže umožňuje individuální identifikaci každého takto označeného jízdního kola na celém území České republiky. Každé označené jízdní kolo navíc bude vybaveno příslušnými samolepkami a upozorněními o vybavení ochranným prvkem.

V kombinaci s dalšími způsoby ochrany, jako je evidence jízdního kola podle jeho typu, barvy, čísla rámu, vybavení, fotografie, pomohou výrobky s obsahem syntetické DNA odradit pachatele od úmyslu spáchat trestný čin, nebo jej usvědčit z jeho spáchání. Jízdní kolo, chráněné syntetickou DNA, je pro potenciálního zloděje bezvýznamné z pohledu jeho možného dalšího zpeněžení.
Projekt bude realizován pracovníky Úseku prevence Městské policie Český Těšín.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace