Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

I vaše kolo může mít jedinečnou DNA, podle níž může být identifikováno. Pro zloděje se pak ze snadné kořisti promění v nežádanou komplikaci. Českotěšínští strážníci v neděli označí dalších padesát

10.08.2016
I vaše kolo může mít jedinečnou DNA, podle níž může být identifikováno. Pro zloděje se pak ze snadné kořisti promění v nežádanou komplikaci. Českotěšínští strážníci v neděli označí dalších padesát

Autor: tesin.cz

Popisek: Jízdní kola označí zájemcům českotěšínští strážníci

Českotěšínští strážníci vybaví v neděli 14. srpna dalších padesát kol syntetickou DNA, kromě nich vybaví charakteristickým označením i deset invalidních vozíků. Zabezpečení má pomoci dohledat ukradený předmět a za dva roky, co nabídka běží, ji využilo v Českém Těšíně a Chotěbuzi 350 majitelů bicyklů. Strážníci získali na akci dotaci z ministerstva vnitra.

„Každé takto označené kolo zaregistrujeme v mezinárodní databázi výrobce značení a zároveň v Národním registru forenzního identifikačního značení. To v případě krádeže umožňuje identifikaci každého takto označeného předmětu,” prozradila preventistka Žaneta Bártová s tím, že pomocí DNA už majitelé označují například i starožitnosti, obrazy a další cenné předměty.

Značení je zvláštní tím, že není vidět pouhým okem a obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Navíc všechny takto označená kola budou zaregistrováná jak v mezinárodní databázi výrobce značení, tak v Národním registru forenzního identifikačního značení, což v případě krádeže umožňuje jednoznačnou identifikaci. Strážníci zaevidují do systému také typ, barvu, číslo rámu, vybavení kola a uloží jeho fotografie, které pomohou společně se syntetickou DNA odradit pachatele od úmyslu spáchat trestný čin nebo jej usvědčit z jeho spáchání.

Další značení již tuto neděli

Samotné značení bude probíhat v neděli 14. srpna od 13 do 18 hodin v českotěšínském parku A. Sikory. Občan, který bude chtít službu využít, bude muset prokázat, že je majitelem kola.

Při evidenci zájemce z řad občanů města Český Těšín předkládá:

  • občanský průkaz
  • jízdní kolo (čisté), které bude zaevidováno (bude zapsáno výrobní číslo)
  • doklad o způsobu nabytí jízdního kola (např. doklad o koupi, faktura, stvrzenka o zaplacení, kupní smlouva apod.).

Pokud nelze doložit doklad o koupi, je možno nahradit ho čestným prohlášením o způsobu nabytí jízdního kola, které bude sepsáno na místě.

POZOR:
Zájemce musí poskytnout při zaevidování jízdního kola písemný souhlas (sepisuje se na místě evidence) se zpracováním osobních údajů, vztahující se k evidenci jízdního kola, v souladu se zák. č. 101/2000Sb., a to jméno a příjmení, rodné číslo, bydliště, příp. telefonní číslo, včetně kompletních údajů o jízdním kole. Zájemce podpisem stvrdí, že s touto evidencí souhlasí. V případě, že dojde k odcizení, prodeji kola nebo změně jeho barvy apod., je občan povinen tuto informaci oznámit.

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA

Ochrana pomocí syntetické DNA je novou metodou ochrany majetku, především s preventivním účinkem. Jedná se o moderní způsob značení jízdních kol prostřednictvím forenzního identifikačního značení. Toto značení je zvláštní tím, že označení je vidět jen pod UV světlem (není tedy vidět pouhým okem). Každé kolo, které takto označíme, bude zaregistrováno v Národním registru forenzního identifikačního značení. To v případě krádeže umožňuje individuální identifikaci každého takto označeného jízdního kola na celém území České republiky. Každé označené jízdní kolo navíc bude vybaveno příslušnými samolepkami a upozorněními o vybavení ochranným prvkem.

V kombinaci s dalšími způsoby ochrany, jako je evidence jízdního kola podle jeho typu, barvy, čísla rámu, vybavení, fotografie, pomohou výrobky s obsahem syntetické DNA odradit pachatele od úmyslu spáchat trestný čin, nebo jej usvědčit z jeho spáchání. Jízdní kolo, chráněné syntetickou DNA, je pro potenciálního zloděje bezvýznamné z pohledu jeho možného dalšího zpeněžení.
Projekt bude realizován pracovníky Úseku prevence Městské policie Český Těšín.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace