Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Strach obchází Karvinsko. Odboráři OKD na snižování příplatků nekývli

29.05.2013
Strach obchází Karvinsko. Odboráři OKD na snižování příplatků nekývli

Autor: OKD

Popisek: Důl, ilustrační foto

Strach o práci obchází Karvinsko. Těžařská firma OKD totiž potvrdila, že má potíže s prodejem uhlí a proto už v polovině května ohlásila desetiprocentní snižování mezd a propouštění. Úterní jednání těžařů s odboráři, na kterém se jednalo o krácení červnových příplatků na dovolenou, skončilo patem. Nedohodli se. Zatímco vedení OKD si myslí, že by zrušení příplatků na dovolenou firmě výrazně pomohlo, odboráři poukazují na mnohamiliardové zisky z těžby uhlí v uplynulých letech.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva OKD Jána Fabiána se těžaři musí vyrovnat se všemi externími tlaky. Těmi jsou především sílící dovozy amerického energetického uhlí do Evropy, které výrazně snížily jeho cenu na trzích, ale také pokles evropské ekonomiky s dopadem na ceny koksovatelného uhlí. Firmě dělají starosti však tak nesystémová politická opatření, aktivita některých ekologických iniciativ a další vlivy. „Mnohé z nich budou dlouhodobé, a my proto musíme dlouhodobě změnit také strukturu a systém našeho podnikání. Bude to bolestivá, ale zároveň jediná cesta k zachování stability firmy i navazujících průmyslových odvětví v našem regionu,“ řekl Fabián.

První část přijatých opatření se týká okamžitých úspor. A tím je kromě krácení příspěvku na dovolenou a desetiprocentního snížení mezd také výrazné omezení nákladů na zaměstnance externích firem a úspory materiálních a administrativních nákladů s přínosem více než 100 milionů korun do konce letošního roku. Omezit chce těžařská firma také investice a počítá s optimalizací pohledávek a závazků i prodejem energetického uhlí ze současných zásob za téměř 400 milionů korun. Tvrdí ale, že v současné době prodělává na každé tuně prodaného uhlí.

Firma se bude možná stěhovat z centra Ostravy

Další opatření však už počítají s optimalizací výroby, posouzení efektivity těžby v jednotlivých částech revíru. Zároveň se připravuje centralizace řízení dolů, slučování šachet a snížení počtu administrativních zaměstnanců. To, že je situace skutečně velmi vážná, dokazují také úvahy stěhování OKD z tradičního sídla v centru Ostravy, kde firma už působí dlouhá desetiletí.

Proti plošnému snižování mezd horníků se důrazně ohradili odboráři, kteří poukazují na to, že firma má šetřit na jiných místech. Podle šéfa Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka by OKD mohlo ušetřit milionové částky snížením počtu manažerů, omezením sponzorských darů, či omezením činnosti Nadace OKD.  Za prvořadé totiž Pytlík považuje na Karvinsku, které je sužováno velkou nezaměstnaností, především zachování práce pro zdejší lidi, tak aby mohli bez problémů zaplatit bydlení, jídlo, běžné náklady na živobytí a výchovu svých dětí.

Podle starostů by pád OKD znamenal katastrofu

O zachování pracovních míst svých občanů jde však také starostům na Karvinsku a Ostravsku. Jak prohlásila mluvčí magistrátu města Karviné Šárka Swiderová, OKD je největším zaměstnavatelem ve městě a v okrese vůbec. „Propouštění v OKD se obáváme, protože by to pro nás znamenalo katastrofu a nikdo nám nenabídl žádnou alternativu a zřejmě ani nenabídne,“ řekla novinářům Swiderová. Zájem o tuto problematiku už projevilo také politické vedení Moravskoslezského kraje. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) už v médiích prohlásil, že stojí o zachování takového zaměstnavatele, jakým je OKD.

Odboroví předáci všech pracovišť OKD by se měli sejít v pátek, kdy budou hledat další možnosti a směr jednání s vedením firmy. K tomu by pak mělo dojít v příštím červnovém týdnu.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola zaměstnává společnost OKD v současné době celkem asi 13 tisíc lidí, z čehož je více než 11 tisíc dělníků. „Z toho je zhruba 9 tisíc horníků a 2 tisíce povrchových pracovníků. Dále zaměstnáváme necelé 2 tisíce technickohospodářských zaměstnanců, z nichž mnozí v rámci svých pracovních povinností také často fárají do podzemí. Kromě toho pro nás pracuje asi 3500 zaměstnanců dodavatelských firem,“ uvedl pro Krajské listy.cz Sobol.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace