Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Strach obchází Karvinsko. Odboráři OKD na snižování příplatků nekývli

29.05.2013
Strach obchází Karvinsko. Odboráři OKD na snižování příplatků nekývli

Foto: OKD

Popisek: Důl, ilustrační foto

Strach o práci obchází Karvinsko. Těžařská firma OKD totiž potvrdila, že má potíže s prodejem uhlí a proto už v polovině května ohlásila desetiprocentní snižování mezd a propouštění. Úterní jednání těžařů s odboráři, na kterém se jednalo o krácení červnových příplatků na dovolenou, skončilo patem. Nedohodli se. Zatímco vedení OKD si myslí, že by zrušení příplatků na dovolenou firmě výrazně pomohlo, odboráři poukazují na mnohamiliardové zisky z těžby uhlí v uplynulých letech.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva OKD Jána Fabiána se těžaři musí vyrovnat se všemi externími tlaky. Těmi jsou především sílící dovozy amerického energetického uhlí do Evropy, které výrazně snížily jeho cenu na trzích, ale také pokles evropské ekonomiky s dopadem na ceny koksovatelného uhlí. Firmě dělají starosti však tak nesystémová politická opatření, aktivita některých ekologických iniciativ a další vlivy. „Mnohé z nich budou dlouhodobé, a my proto musíme dlouhodobě změnit také strukturu a systém našeho podnikání. Bude to bolestivá, ale zároveň jediná cesta k zachování stability firmy i navazujících průmyslových odvětví v našem regionu,“ řekl Fabián.

První část přijatých opatření se týká okamžitých úspor. A tím je kromě krácení příspěvku na dovolenou a desetiprocentního snížení mezd také výrazné omezení nákladů na zaměstnance externích firem a úspory materiálních a administrativních nákladů s přínosem více než 100 milionů korun do konce letošního roku. Omezit chce těžařská firma také investice a počítá s optimalizací pohledávek a závazků i prodejem energetického uhlí ze současných zásob za téměř 400 milionů korun. Tvrdí ale, že v současné době prodělává na každé tuně prodaného uhlí.

Firma se bude možná stěhovat z centra Ostravy

Další opatření však už počítají s optimalizací výroby, posouzení efektivity těžby v jednotlivých částech revíru. Zároveň se připravuje centralizace řízení dolů, slučování šachet a snížení počtu administrativních zaměstnanců. To, že je situace skutečně velmi vážná, dokazují také úvahy stěhování OKD z tradičního sídla v centru Ostravy, kde firma už působí dlouhá desetiletí.

Proti plošnému snižování mezd horníků se důrazně ohradili odboráři, kteří poukazují na to, že firma má šetřit na jiných místech. Podle šéfa Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka by OKD mohlo ušetřit milionové částky snížením počtu manažerů, omezením sponzorských darů, či omezením činnosti Nadace OKD.  Za prvořadé totiž Pytlík považuje na Karvinsku, které je sužováno velkou nezaměstnaností, především zachování práce pro zdejší lidi, tak aby mohli bez problémů zaplatit bydlení, jídlo, běžné náklady na živobytí a výchovu svých dětí.

Podle starostů by pád OKD znamenal katastrofu

O zachování pracovních míst svých občanů jde však také starostům na Karvinsku a Ostravsku. Jak prohlásila mluvčí magistrátu města Karviné Šárka Swiderová, OKD je největším zaměstnavatelem ve městě a v okrese vůbec. „Propouštění v OKD se obáváme, protože by to pro nás znamenalo katastrofu a nikdo nám nenabídl žádnou alternativu a zřejmě ani nenabídne,“ řekla novinářům Swiderová. Zájem o tuto problematiku už projevilo také politické vedení Moravskoslezského kraje. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) už v médiích prohlásil, že stojí o zachování takového zaměstnavatele, jakým je OKD.

Odboroví předáci všech pracovišť OKD by se měli sejít v pátek, kdy budou hledat další možnosti a směr jednání s vedením firmy. K tomu by pak mělo dojít v příštím červnovém týdnu.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola zaměstnává společnost OKD v současné době celkem asi 13 tisíc lidí, z čehož je více než 11 tisíc dělníků. „Z toho je zhruba 9 tisíc horníků a 2 tisíce povrchových pracovníků. Dále zaměstnáváme necelé 2 tisíce technickohospodářských zaměstnanců, z nichž mnozí v rámci svých pracovních povinností také často fárají do podzemí. Kromě toho pro nás pracuje asi 3500 zaměstnanců dodavatelských firem,“ uvedl pro Krajské listy.cz Sobol.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš