Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře již v pátek. Stálá expozice o minulosti města vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem

29.06.2016
Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře již v pátek.  Stálá expozice o minulosti města vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem

Foto: mesto-bohumin.cz

Popisek: Bohumín se konečně dočkal vlastního muzea, některými exponáty do expozice přispěli i jeho obyvatelé

Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře už v pátek 1. července. Stálá expozice, nazvaná Bohumín – pohledy do minulosti města, vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Má tři výstavní místnosti o ploše šedesáti metrů čtverečních, dva depozitáře a jeho garantem je Muzeum Těšínska. To už loni připravilo celý scénář stálé výstavy a provedlo ošetření a restaurování exponátů.

Největším lákadlem expozice je skvost, který z Bohumína pochází a po letech se na téměř stejné místo vrátil – starobohumínský poklad. K jeho nálezu došlo před čtrnácti lety při opravě sochy Jana Nepomuckého právě na zdejším náměstí Svobody, pár desítek metrů od domu Pod  Zeleným dubem. V jeho původním podstavci se tehdy našlo 54 mincí z let 1660 až 1860. Byly mezi nimi krejcary, feniky i stříbrné tolary z Anglie, Maďarska, Toskánska, Pruska a Rakouska. „K dalším unikátům patří mamutí stolička a obratel. K jejich nálezu přispěla meandrující Odra, když podemlela a strhla kus břehu. Za stejných okolností se našel i další exponát, v zemi desetiletí ukrytý prvorepublikový hraniční kámen,“ prozradila Pavla Skokanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice.

Muzeeum Bohumín

Nově vytvářenou výstavu doplňují také zapůjčené památky ze zrušeného muzea ŽDB. Dobové píchačky, kleště nebo pamětní deska na první lití železa v Bohumíně, opatřená letopočtem 1888. Římskokatolická farnost věnovala muzeu historický ornát a liturgické předměty, sdružení Vize-art zase archaické školní potřeby. Vlastivědně-etnografický klub bohumínského spolku Maryška ušil pro městské muzeum z dochovaných historických materiálů tradičním způsobem originální repliku bohumínského kroje. Přispěli i další spolky a dobrovolní dárci. Město totiž loni oslovilo veřejnost s prosbou o zapůjčení historických artefaktů do roku 1948, které se nějakým způsobem vážou k Bohumínu. Celkem je v muzeu k vidění několik desítek exponátů.

Muzeeum Bohumín

Muzeum má otevřeno v době provozu zdejšího informačního centra – ve všední dny od 10 do 12 a od 17 do 20 hodin, o víkendech a svátcích od 10 do 20 hodin. V jinou dobu je možné expozici, věnovanou historii Bohumína, navštívit po telefonické či e-mailové rezervaci. Kontakty jsou 555 506 606 nebo . Vstupné je 20 korun pro děti, studenty i seniory, dospělí zaplatí 40 korun.

Muzeeum Bohumín

Muzeum chtělo město otevřít společně s hotelem Pod Zeleným dubem, jehož součástí je i restaurace, taneční sál a infocentrum, tedy již loni v září, kvůli vysoké vlhkosti v suterénu to ale nebylo možné. „Nové omítky v podzemí obtížně a pomaleji vysychaly. Teď už se ale teplota ustálila a budeme se v muzejních prostorách snažit udržet stálou vlhkost, ne vyšší než 55 procent,“ dodala Skokanová  s tím, že podzemní prostory monitoruje datalogger, zařízení pro sběr a ukládání informací o vlhkosti a teplotě.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL