Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře již v pátek. Stálá expozice o minulosti města vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem

29.06.2016
Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře již v pátek.  Stálá expozice o minulosti města vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem

Autor: mesto-bohumin.cz

Popisek: Bohumín se konečně dočkal vlastního muzea, některými exponáty do expozice přispěli i jeho obyvatelé

Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře už v pátek 1. července. Stálá expozice, nazvaná Bohumín – pohledy do minulosti města, vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Má tři výstavní místnosti o ploše šedesáti metrů čtverečních, dva depozitáře a jeho garantem je Muzeum Těšínska. To už loni připravilo celý scénář stálé výstavy a provedlo ošetření a restaurování exponátů.

Největším lákadlem expozice je skvost, který z Bohumína pochází a po letech se na téměř stejné místo vrátil – starobohumínský poklad. K jeho nálezu došlo před čtrnácti lety při opravě sochy Jana Nepomuckého právě na zdejším náměstí Svobody, pár desítek metrů od domu Pod  Zeleným dubem. V jeho původním podstavci se tehdy našlo 54 mincí z let 1660 až 1860. Byly mezi nimi krejcary, feniky i stříbrné tolary z Anglie, Maďarska, Toskánska, Pruska a Rakouska. „K dalším unikátům patří mamutí stolička a obratel. K jejich nálezu přispěla meandrující Odra, když podemlela a strhla kus břehu. Za stejných okolností se našel i další exponát, v zemi desetiletí ukrytý prvorepublikový hraniční kámen,“ prozradila Pavla Skokanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice.

Muzeeum Bohumín

Nově vytvářenou výstavu doplňují také zapůjčené památky ze zrušeného muzea ŽDB. Dobové píchačky, kleště nebo pamětní deska na první lití železa v Bohumíně, opatřená letopočtem 1888. Římskokatolická farnost věnovala muzeu historický ornát a liturgické předměty, sdružení Vize-art zase archaické školní potřeby. Vlastivědně-etnografický klub bohumínského spolku Maryška ušil pro městské muzeum z dochovaných historických materiálů tradičním způsobem originální repliku bohumínského kroje. Přispěli i další spolky a dobrovolní dárci. Město totiž loni oslovilo veřejnost s prosbou o zapůjčení historických artefaktů do roku 1948, které se nějakým způsobem vážou k Bohumínu. Celkem je v muzeu k vidění několik desítek exponátů.

Muzeeum Bohumín

Muzeum má otevřeno v době provozu zdejšího informačního centra – ve všední dny od 10 do 12 a od 17 do 20 hodin, o víkendech a svátcích od 10 do 20 hodin. V jinou dobu je možné expozici, věnovanou historii Bohumína, navštívit po telefonické či e-mailové rezervaci. Kontakty jsou 555 506 606 nebo . Vstupné je 20 korun pro děti, studenty i seniory, dospělí zaplatí 40 korun.

Muzeeum Bohumín

Muzeum chtělo město otevřít společně s hotelem Pod Zeleným dubem, jehož součástí je i restaurace, taneční sál a infocentrum, tedy již loni v září, kvůli vysoké vlhkosti v suterénu to ale nebylo možné. „Nové omítky v podzemí obtížně a pomaleji vysychaly. Teď už se ale teplota ustálila a budeme se v muzejních prostorách snažit udržet stálou vlhkost, ne vyšší než 55 procent,“ dodala Skokanová  s tím, že podzemní prostory monitoruje datalogger, zařízení pro sběr a ukládání informací o vlhkosti a teplotě.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace