Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře již v pátek. Stálá expozice o minulosti města vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem

29.06.2016
Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře již v pátek.  Stálá expozice o minulosti města vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem

Autor: mesto-bohumin.cz

Popisek: Bohumín se konečně dočkal vlastního muzea, některými exponáty do expozice přispěli i jeho obyvatelé

Historicky první městské muzeum v Bohumíně se pro veřejnost otevře už v pátek 1. července. Stálá expozice, nazvaná Bohumín – pohledy do minulosti města, vyrostla v suterénu secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Má tři výstavní místnosti o ploše šedesáti metrů čtverečních, dva depozitáře a jeho garantem je Muzeum Těšínska. To už loni připravilo celý scénář stálé výstavy a provedlo ošetření a restaurování exponátů.

Největším lákadlem expozice je skvost, který z Bohumína pochází a po letech se na téměř stejné místo vrátil – starobohumínský poklad. K jeho nálezu došlo před čtrnácti lety při opravě sochy Jana Nepomuckého právě na zdejším náměstí Svobody, pár desítek metrů od domu Pod  Zeleným dubem. V jeho původním podstavci se tehdy našlo 54 mincí z let 1660 až 1860. Byly mezi nimi krejcary, feniky i stříbrné tolary z Anglie, Maďarska, Toskánska, Pruska a Rakouska. „K dalším unikátům patří mamutí stolička a obratel. K jejich nálezu přispěla meandrující Odra, když podemlela a strhla kus břehu. Za stejných okolností se našel i další exponát, v zemi desetiletí ukrytý prvorepublikový hraniční kámen,“ prozradila Pavla Skokanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice.

Muzeeum Bohumín

Nově vytvářenou výstavu doplňují také zapůjčené památky ze zrušeného muzea ŽDB. Dobové píchačky, kleště nebo pamětní deska na první lití železa v Bohumíně, opatřená letopočtem 1888. Římskokatolická farnost věnovala muzeu historický ornát a liturgické předměty, sdružení Vize-art zase archaické školní potřeby. Vlastivědně-etnografický klub bohumínského spolku Maryška ušil pro městské muzeum z dochovaných historických materiálů tradičním způsobem originální repliku bohumínského kroje. Přispěli i další spolky a dobrovolní dárci. Město totiž loni oslovilo veřejnost s prosbou o zapůjčení historických artefaktů do roku 1948, které se nějakým způsobem vážou k Bohumínu. Celkem je v muzeu k vidění několik desítek exponátů.

Muzeeum Bohumín

Muzeum má otevřeno v době provozu zdejšího informačního centra – ve všední dny od 10 do 12 a od 17 do 20 hodin, o víkendech a svátcích od 10 do 20 hodin. V jinou dobu je možné expozici, věnovanou historii Bohumína, navštívit po telefonické či e-mailové rezervaci. Kontakty jsou 555 506 606 nebo . Vstupné je 20 korun pro děti, studenty i seniory, dospělí zaplatí 40 korun.

Muzeeum Bohumín

Muzeum chtělo město otevřít společně s hotelem Pod Zeleným dubem, jehož součástí je i restaurace, taneční sál a infocentrum, tedy již loni v září, kvůli vysoké vlhkosti v suterénu to ale nebylo možné. „Nové omítky v podzemí obtížně a pomaleji vysychaly. Teď už se ale teplota ustálila a budeme se v muzejních prostorách snažit udržet stálou vlhkost, ne vyšší než 55 procent,“ dodala Skokanová  s tím, že podzemní prostory monitoruje datalogger, zařízení pro sběr a ukládání informací o vlhkosti a teplotě.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace