Pod svícnem tma: Na Bohumínské radnici se kradlo ve velkém
27.05.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Bohumínský starosta Petr Vícha tvrdí, že šlo o chybu jednotlivců.
Tři podvody, jeden v technických službách BM servisu a další u dvou úřednic města, odhalily hloubkové kontroly na radnici v Bohumíně. Jak zaznělo na tiskové konferenci, kontroly nařídil starosta města Petr Vícha (ČSSD) poté, co byly odhaleny zpronevěry na sousedním městském úřadě v Orlové. Všichni podvodníci dostali okamžitou výpověď, jejich nadřízení byli potrestání finančním postihem.
Podle starosty Víchy je výsledek kontrol pro město velkým zklamáním: „Zakládáme si na tom, že na radnici v Bohumíně se nekrade. Nikdo ze zastupitelů za dobu našeho působení na radnici nezbohatl, zbohatlo naopak naše město. Bohužel jde o selhání jednotlivců, kteří našli díru v našem kontrolním systému. Všichni z nich byli přísně potrestáni a případy teď řeší policie,“ sdělil novinářům starosta.
Pracovníci technických služeb BM servisu podle jeho slov pravděpodobně kšeftovali s vytříděnými plasty, protože důkladná kontrola prokázala nesrovnalosti v dokladech. BM servis totiž nedostal zaplaceno za všechny plasty, které vytřídil a odevzdal k dalšímu zpracování. A podle Víchy někdo tyto tržby získal zřejmě ve svůj prospěch.
Radnice předala podklady policii
„Naprosto selhalo vedení střediska odpadového hospodářství i konkrétní jednotlivci na tomto úseku,“ uvedl starosta, s tím, že radnice okamžitě zasáhla a odvolala z představenstva firmy vedoucího odpadového hospodářství. „Spolu s ním dostal okamžitě výpověď ještě i další zaměstnanec z tohoto úseku. My jsme předali policii veškeré podklady k trestnímu oznámení a stíhání. Přesná výše škody zatím není stanovena, musí ji vyčíslit policie, ale podle našich odhadů může přesáhnout až jeden milion korun,“ upřesnil starosta.
Další okamžitou výpověď dostala úřednice z úseku cestovních dokladů městského úřadu, která neodevzdávala všechny stvrzenky a hotovost z nich si nechávala pro sebe. Celková výše zpronevěry dosáhla až na 490 tisíc korun. „Finanční postih neminul ani vedoucí této pracovnice. Žádná škoda městu nevznikla, dotyčná vše přiznala, spolupracovala a vše uhradila. Případ jsme však také předali k prošetření policii,“ sdělil novinářům starosta.
Rafinovaně převáděla penízky radnice na své účty
Okamžitou hodinovou výpověď dostala také úřednice z majetkového odboru, který se stará o 4,4 tisíce městských bytů a pracuje ročně s rozpočtem 240 milionů korun. „Velmi rafinovaným a sofistikovaným způsobem si totiž posílala na své účty peníze spojené se správou bytového fondu. Případ je teprve na začátku, vše vyšetřuje policie, která jistě stanový i celkovou výši škody. Podle podezřelých transakcí, které naše hloubková kontrola objevila, může jít až o čtyři miliony korun. Téměř jeden milion korun už přitom úřednice vrátila městu zpět,“ řekl starosta s tím, že finančními postihy potrestalo vedení radnice také nadřízené této defraudantky.
Úřednice podle jeho vysvětlení vykonávala kumulovanou funkci a měla na starosti jak účetnictví majetkového odboru, tak platbu faktur. „Byla natolik drzá, že dokonce i v rozpočtu odboru počítala s tím, že si část prostředků, s kterými odbor pracoval, bude převádět na své účty. K měsíčním kontrolám účetnictví pak vytvářela účelově zkreslené sestavy, a proto vše sedělo do haléře. Až hloubková kontrola odhalila nesrovnalosti a její machinace,“ uvedl starosta Petr Vícha a dodal: „Přijali jsme řadu opatření, aby se to už u nás nikdy neopakovalo. V rámci organizačních změn se například funkce účetní majetkového odboru přesune pod finanční odbor. Oddělí se tak účetní operace spojené se správou městských bytů a zvýší se kontrolní procesy,“ uzavřel starosta s tím, že krást se nevyplácí, na vše se vždy přijde.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.