Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pod svícnem tma: Na Bohumínské radnici se kradlo ve velkém

27.05.2013
Pod svícnem tma: Na Bohumínské radnici se kradlo ve velkém

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Bohumínský starosta Petr Vícha tvrdí, že šlo o chybu jednotlivců.

Tři podvody, jeden v technických službách BM servisu a další u dvou úřednic města, odhalily hloubkové kontroly na radnici v Bohumíně. Jak zaznělo na tiskové konferenci, kontroly nařídil starosta města Petr Vícha (ČSSD) poté, co byly odhaleny zpronevěry na sousedním městském úřadě v Orlové. Všichni podvodníci dostali okamžitou výpověď, jejich nadřízení byli potrestání finančním postihem.

Podle starosty Víchy je výsledek kontrol pro město velkým zklamáním: „Zakládáme si na tom, že na radnici v Bohumíně se nekrade. Nikdo ze zastupitelů za dobu našeho působení na radnici nezbohatl, zbohatlo naopak naše město. Bohužel jde o selhání jednotlivců, kteří našli díru v našem kontrolním systému. Všichni z nich byli přísně potrestáni a případy teď řeší policie,“ sdělil novinářům starosta.

Pracovníci technických služeb BM servisu podle jeho slov pravděpodobně kšeftovali s vytříděnými plasty, protože důkladná kontrola prokázala nesrovnalosti v dokladech. BM servis totiž nedostal zaplaceno za všechny plasty, které vytřídil a odevzdal k dalšímu zpracování. A podle Víchy někdo tyto tržby získal zřejmě ve svůj prospěch.

Radnice předala podklady policii

„Naprosto selhalo vedení střediska odpadového hospodářství i konkrétní jednotlivci na tomto úseku,“ uvedl starosta, s tím, že radnice okamžitě zasáhla a odvolala z představenstva firmy vedoucího odpadového hospodářství. „Spolu s ním dostal okamžitě výpověď ještě i další zaměstnanec z tohoto úseku. My jsme předali policii veškeré podklady k trestnímu oznámení a stíhání. Přesná výše škody zatím není stanovena, musí ji vyčíslit policie, ale podle našich odhadů může přesáhnout až jeden milion korun,“ upřesnil starosta.

Další okamžitou výpověď dostala  úřednice z úseku cestovních dokladů městského úřadu, která neodevzdávala všechny stvrzenky a hotovost z nich si nechávala pro sebe. Celková výše zpronevěry dosáhla až na 490 tisíc korun. „Finanční postih neminul ani vedoucí této pracovnice. Žádná škoda městu nevznikla, dotyčná vše přiznala, spolupracovala a vše uhradila. Případ jsme však také předali k prošetření policii,“ sdělil novinářům starosta.

Rafinovaně převáděla penízky radnice na své účty

Okamžitou hodinovou výpověď dostala také úřednice z majetkového odboru, který se stará o 4,4 tisíce městských bytů a pracuje ročně s rozpočtem 240 milionů korun. „Velmi rafinovaným a sofistikovaným způsobem si totiž posílala na své účty peníze spojené se správou bytového fondu. Případ je teprve na začátku, vše vyšetřuje policie, která jistě stanový i celkovou výši škody. Podle podezřelých transakcí, které naše hloubková kontrola objevila, může jít až o čtyři miliony korun. Téměř jeden milion korun už přitom úřednice vrátila městu zpět,“ řekl starosta s tím, že finančními postihy potrestalo vedení radnice také nadřízené této defraudantky.

Úřednice podle jeho vysvětlení vykonávala kumulovanou funkci a měla na starosti jak účetnictví majetkového odboru, tak platbu faktur. „Byla natolik drzá, že dokonce i v rozpočtu odboru počítala s tím, že si část prostředků, s kterými odbor pracoval, bude převádět na své účty. K měsíčním kontrolám účetnictví pak vytvářela účelově zkreslené sestavy, a proto vše sedělo do haléře. Až hloubková kontrola odhalila nesrovnalosti a její machinace,“ uvedl starosta Petr Vícha a dodal: „Přijali jsme řadu opatření, aby se to už u nás nikdy neopakovalo. V rámci organizačních změn se například funkce účetní majetkového odboru přesune pod finanční odbor. Oddělí se tak účetní operace spojené se správou městských bytů a zvýší se kontrolní procesy,“ uzavřel starosta s tím, že krást se nevyplácí, na vše se vždy přijde.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace