Oba Těšíny na české i polské straně hranice jsou po více než dvě staletí městy magnolií, které dříve bývaly symbolem bohatství a společenského postavení. Radnice se v těchto dnech utápí v záplavě skvostných květů
02.05.2016
Foto: tesin.cz
Popisek: Nové magnolie, vysazené v rámci faceliftu náměstí, dnes utápějí těšínskou radnici v zeleni a květech
Móda magnolií (správně česky šácholany) přetrvává v Těšínech již po více než dvě staletí. Nadšení Těšínských pro tyto nádherné keře a stromy vyvolal v 18. století tamní osvícenec, jezuitský kněz a botanik Leopold Szersznik. Do nových výsadeb v rámci revitalizace zeleně proto Město Český Těšín zařazuje hojně šácholany v různých odrůdách.
„Magnólie dovezl do města poprvé koncem 18. století kněz Szersznik pro svou botanickou zahradu. Místní v nich hned našli zalíbení. Zpočátku byly okrasné keře a stromy dostupné pouze bohatým měšťanům, potvrzovaly jejich majetkové a společenské postavení,“ říká historik Mariusz Makowski z Muzea Těšínského Slezska v Cieszynie.
Těšínská šlechta a měšťané propukli nadšením a magnolie se stala moderním prvkem zahradní i parkové architektury. Proto se řada míst v obou Těšínech může pochlubit obrovskými stromy, na jaře obsypanými záplavou květů. Na polské straně dokonce muzeum vytyčilo speciální procházkovou trasu kolem nejkrásnějších šácholanů.
Magnólie kvetou hojně i na české straně
Nově již třetím rokem početně doplňují tyto stromy a keře i do veřejných prostor v Českém Těšíně. I letos se lidé těší ze záplavy květů několika druhů šácholánů, které před radnicí na ploše náměstí nahradily před třemi lety nevzhledné pichlavé smrky. Loni byly dosazovány různé odrůdy na nábřeží, letos jsou doplňovány o další kusy předzahrádky v centru města a také park Masarykovy sady, který nyní prochází revitalizaci zeleně. Zahradníci zvolili různé odrůdy, které mají nejen odlišené tvary i barvy květů, ale také kvetou v různém období.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL