Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České rodiny na bydlení nemají, ale iráčtí křesťané mají nové byty v Českém Těšíně. Budou pro ně ale dost nóbl? Aby nám ti nebožáci zase nemuseli utéct do Němec

28.04.2016
České rodiny na bydlení nemají, ale iráčtí křesťané mají nové byty v Českém Těšíně. Budou pro ně ale dost nóbl? Aby nám ti nebožáci zase nemuseli utéct do Němec

Foto: Youtube, repro

Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Po více než dvou měsících od příjezdu první skupiny křesťanských uprchlíků z Iráku do Moravskoslezského kraje se 19členná skupina Iráčanů z rekreačního zařízení přestěhuje do bytů, které jim zařídila Slezská diakonie. Velká část jejich „kolegů“ už ovšem Čechy opustila, někteří se dokonce radši vrátili do Iráku. Kolik času dáváte téhle skupině?

Slezská diakonie, která je v Moravskoslezském kraji spolupracující organizací v projektu Nadačního fondu Generace 21, zajistila pro irácké křesťany čtyři byty na různých místech v Českém Těšíně. Při výběrů bytů bylo prý zohledňováno několik podmínek: Velikost bytů odpovídající počtu příslušníků jednotlivých iráckých rodin, lokalizace všech bytů v nevelké vzdálenosti od sebe, aby bez větších komplikací mohly dále probíhat všechny skupinové integrační procesy vedené Slezskou diakonií, přijatelná dopravní dostupnost k Třinci, kde budou děti iráckých křesťanů chodit do školy, či např. pozitivní zkušenosti se spoluprací s místními křesťanskými společenstvími, dobrovolníky, veřejnou správou a dalšími subjekty. Hned se nabízí otázka - ona v Českém Těšíně není základní škola? Anebo naopak, v Třinci nejsou byty?

Musí se u nás cítit jako doma ve vile

Možná jsou, ale asi ne dost dobré. Během uplynulého týdne probíhaly v bytech ještě drobné úpravy, úklid a jejich zařizování nábytkem a dalším nutným domácím vybavením. Prostě - uprchlíci odešli z relativního luxusu, tak se u nás musí cítit jako doma. Jde celkem o čtyři rodiny iráckých křesťanů. Skupina devatenácti uprchlíků zahrnuje osm dětí ve věku od dvou do šestnácti let. Všichni uprchlíci pocházejí z oblasti Mosulu, v současné době obsazeného tzv. Islámským státem. Do České republiky byli dopraveni z uprchlického tábora v Erbílu v iráckém Kurdistánu v únoru a březnu tohoto roku po prověření bezpečnostními složkami a absolvování lékařských prohlídek. Všem už byl udělen v České republice azyl – i když normálně je na jeho udělení lhůta šesti měsíců.

Těšín, město otevřené uprchlíkům

Iráčtí křesťané byli původně ubytovaní ve vzdělávacím středisku Karmel ve Smilovicích a poté v rekreačním zařízení Přístav v Soběšovicích. Slezská diakonie je ohledně jejich dalšího osudu optimistická, uprchlíci se prý učí česky a chtějí se začlenit do společnosti. Optimistické je i město Český Těšín. „Těšínsko bylo vždy tolerantní vůči jiným. Právě zde vznikl před více než 300 lety první evangelický kostel v regionu v době, kdy v českých zemích bujela protireformace. Po stovky let zde vedle sebe žili v poklidu Češi, Poláci, Němci, Židé a další národnosti, které společně vybudovaly bohatou těšínskou materiální i duchovní kulturu, a dokonce vytvořily i odlišné nářečí. Město má s uprchlíky po staletí historické zkušenosti, například stovky bezbranných žen s dětmi z Haliče, které utíkaly během první světové války před ruskou frontou, našly pomocnou ruku právě zde. Věříme proto, že čtyři rodiny s dětmi se do života města začlení s pomocí pracovníků Slezské diakonie," píší zástupci města ve svém vyjádření.

Letenky do Iráku za sto tisíc zaplatil stát

Uprchlíky na několik míst v Česku přivezl se souhlasem vlády Nadační fond Generace 21. Vláda ale před časem program přesídlení iráckých křesťanů zrušila, protože část z nich v zemi být nechtěla. Část uprchlíků se pokusila prchnout do Německa, ale byla zadržena. Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z ČR do Německa, odletěla ve čtvrtek odpoledne do Iráku. Náklady na jejich návrat ve výši zhruba 100 tisíc korun hradí stát, bude o nich však jednat s Nadačním fondem Generace 21, který uprchlíky předtím do Česka přivezl. Druhá dvacetičlenná skupina, které se do Německa předtím podařilo odjet, by se měla podle ministra vnitra Milana Chovance do ČR vrátit do konce měsíce. Do Iráku se uprchlíci vrací běžnou linkou přes turecký Istanbul. „Celá ta akce stála 100 046 korun, což je cena za všechny letenky dohromady. Plus ještě nějaké peníze za nadváhu zavazadel," dodal mluvčí uprchlických zařízení.

Hurá do Německa

Ve skupině v Moravskoslezském kraji ale problém s odchodem lidí zatím nenastal. V Česku momentálně zůstává 40 uprchlíků, kromě Soběšovic jsou také v Praze. Otázka je, za jak dlouho i je napadne, že v Německu jim díky Angele Merkelové bude líp a krásné, zařízené byty možná dostane někdo potřebný. Tenhle sociální experiment se totiž zatím příliš nevyvedl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Lucie Kolouchová